Thajsko – recenze o zemi úsměvů

Thajsko
Thajsko

Jen těžko najdete jinou zemi, která je zároveň exotická, krásná, přívětivá, plná přírodních krás a historických památek, bezpečná a ještě k tomu levná. Thajsko je totiž opravdu jedinečné, v mnoha směrech originální a plné protikladů.

V Thajsku skutečně platí, že pro každého se tady najde něco. Můžete navštívit džungli deštného pralesa, domorodé vesničky na hornatém severu, malebnou krajinu rýžových polí nebo tropické ostrovy plné palem. I obrovská metropole Bangkok má přes svůj nepřetržitý chaos určitý šarm, kterým si vás získá. Samotní Thajci jsou velmi přátelští a strašně příjemní lidé. Už jen kvůli nim není snad ani možné neoblíbit si tuto zemi, země úsměvů se Thajsku opravdu neříká bez důvodu. U nás Thajsko bývalo donedávna spojováno spíše se sexuální turistikou a vysokými tresty za pašování drog, což je ovšem krajně nespravedlivý obraz tak překrásné země.

Thajsko je proslulé svými tropickými ostrovy, z nichž některé jsou opravdu příslovečným rájem na zemi. Můžete si užívat bílé písečné pláže lemované palmami, malebné zátoky, průzračné křišťálové moře a nádherné podmořské scenérie. Většina ostrovů je zároveň součástí národních parků. Ať už třeba hornatý Ko Chang, malebný ostrov kokosových palem Ko Samui, idylický Ko Phi Phi nebo drsný Ko Phangan, všude naleznete kus divukrásné tropické přírody.

Ko Chang (Thajsko)

Thajsko není však jen zemí písečných pláží, je to okouzlující země s opravdu nádhernou přírodou a bohatou kulturní historií. Thajsku se podařilo uchovat si svou historickou kontinuitu po sedm století nezávislosti. Nachází se tady víc historických památek než v jakékoliv jiné zemi jihovýchodní Asie. Jestli se zajímáte o chrámy nebo ruiny starodávných měst, je Thajsko pro vás to pravé. Můžete navštívit elegantní historický park Sukhothai, zříceniny dávné Ayuthayi nebo některý z khmerských chrámů na východě země. Okusíte hektický život „mekky“ cestovatelů – Bangkoku, s jeho královskými paláci a buddhistickými chrámy.

Thajsko dostalo do vínku naděleno rozsáhlé přírodní bohatství. Je tady více než sto národních parků a rezervací, jejichž celková chráněná plocha zaujímá 13% procent z rozlohy země, což řadí Thajsko k zemím s největším poměrem chráněného území na světě. Můžete navštívit jeden z nejpůvodnějších deštných pralesů v Asii – národní park Khao Yai, vypravit se na několikadenní trek do džungle třeba v hornatém severním parku Doi Inthanon nebo v některém z mnoha jiných národních parků a rezervací. Můžete navštívit vesnice horských kmenů, sjíždět řeky na raftu, projet se džunglí na slonu, pozorovat ptáky, pokochat se vodopády nebo prostě jen spatřit džungli rozkvetlou orchidejemi.

Cestování je v Thajsku velmi snadné, pohodlné a poměrně levné. Je to moderní, vyspělá země s velmi dobře rozvinutou turistickou infrastrukturou. Řadí se k cestovatelsky nejoblíbenějším asijským zemím a jeho popularita i nadále stoupá. Bangkok je koneckonců jedním z hlavních světových center „batůžkářů“. Thajsko je vhodnou destinací také pro cestovatelské začátečníky nebo i pro ty, kteří chtějí strávit spíš klidnou dovolenou a nehledají žádná velká dobrodružství.

Ayutthaya (Thajsko)

I když většina návštěvníků míří hlavně do plážových letovisek, i tak je celá země doslova narvána turisty, Čechy jsme tu potkali skoro každý den. Tato turistická přeplněnost vás bude provázet na každém kroku a je snad největší nevýhodou cestování po Thajsku. Zejména po uvedení filmu Pláž s Leonardem DiCapriem byl vzat ostrov Ko Phi Phi doslova útokem. Nedělejte si ale iluze, že podobně zcela opuštěné „rajské“ místo jako ve filmu, tady ještě existuje. Přesto však, pokud vyjedete trochu mimo ty hlavní nejpřeplněnější turistické trasy, najdete stále krásná místa bez návalu turistů.

Pokud však hledáte tu pravou „Asii“, v uhlazeném Thajsku jí už moc nenajdete. Něco úplně jiného jsou ale okolní země – Laos, Kambodža, Vietnam, Myanmar. Thajsko je tak mnoha cestovateli využíváno pro tranzit právě pro cesty do těchto zemí. Bangkok, zejména díky svému leteckému spojení a cestovatelskému zázemí, je ideálním nástupním místem pro cestu po jihovýchodní Asii. Avšak i pokud Thajsko není vaším prioritním cílem, vyšetřete si na něj alespoň pár dní, možná vás překvapí.

Přes to přese všechno, přes svou přeplněnost, turističnost, uhlazenost a moderní civilizovanost, má totiž Thajsko něco do sebe. Něco, čím prostě člověka upoutá a nepustí. Nakonec mi docela chybí dokonce i ten bláznivý Bangkok. Jakoby Thajsko bylo snad přímo stvořené pro to, stát se zemí cestovatelům zaslíbenou. Co víc k tomu říci, vítejte v zemi úsměvů.

Booking.com