8 věcí, které najdeme v Thajsku, ale v Česku jen těžko
Thajsko je plné, pro nás Středoevropany, překvapujících zvyků a tradic, které v Česku můžeme vypozorovat jen výjimečně. V dnešním článku se dozvíte o osmi takových. Avšak vzhledem k obrovské odlišnosti obou zemí, můžeme bez rozmyslu tvrdit že seznam takových výstředností by měl být ještě mnohem delší.
1) Pálivé místo slaného
V České Republice je jedním z nejpoužívanějších surovin v kuchyni ona vzácná sůl, která už v minulosti, jak známe z pohádky od Boženy Němcové, patřila mezi ty, jež konkurovala hodnotě zlata. V Thajsku lidé sůl používají jen zřídka. Tuto námi nepostradatelnou surovinu dostatečně nahradí široká škála koření, které vévodí chilli. Vlivem historického vlivu arabských zemí a také Indie, se v Thajsku zakotvili i různé směsi koření. Ty jsou denně využívané na přípravu těch nejtradičnějších thajských jídel, jako je např. thajské curry.
2) Nový rok v dubnu?
Oslavy Nového roku na přelomu měsíce prosince a ledna je podle thajské společnost jedním ze západních zvyků, který se tu však dodržuje jen sporadicky. Páry, skupinky přátel vyrazí na kávu, večeři, podívají se společně na půlnoční ohňostroje, ale tím hlavním svátkem Nového roku jsou oslavy Songkran. Tento svátek je běžně organizovaný na období v polovině dubna (letos 13-15. dubna). Songkran představuje období ve kterém Slunce prochází konstelací Berana. Tyto oslavy jsou mezinárodně známé zejména majestátními průvody, které jsou doprovázeny vzájemným poléváním vodou. Voda v thajské kultuře totiž symbolizuje nový život, tedy tématicky i vstup do nového roku.
3) Proč to začíná v 6 ráno?
Ne jedna společenská akce v thajském království začíná ještě před východem slunce. Pokud zavítáte do místních parků kolem páté ranní, nemusíte se obávat, že budete sami. Parkoviště bude plné skútrů a aut, protože Thajci vyrazili na pravidelné ranní před pracovní protaženíčko. “Komu by se chtělo vstávat?”, otázka snad každého spáče z Evropy, na kterou dostanete zcela logickou odpověď: “A komu by se chtělo procházet či běhat přes den po venku, když se teplota v létě od osmé ranní dosahuje 30 stupňů a více?” Pokud jste nadšení do kulturních zvyklostí Thajska, tak chrám či městské parky jsou skvělou volbou na to je velmi snadno objevit.
4) V hotelu nemůžu jíst?
Při pohledu na tabuli, kde je přeškrtnutá cigareta a podivný plod si běžný člověk pomyslí, že na hotelovém pokoji si nezapálím, a nejspíše se ani nepřejím jídlem nakoupeným v nedalekém supermarketu. Realita je ale úplně jiná. Onen přeškrtnutý plod je plodem tzv. durianu, který je v Asii jeden z nejvyhledávanější surovinou, nebo-li super-potravinou. Ve srovnání se všemi ostatními druhy potravin je vyjímečně nutričně bohatý. 250 g pokryje množství potřebnou energii sacharidů na jeden den, k tomu je bohatý na železo, vitamín C či B. Ale, kde pánbůh přidal, tak i ubírá. Silný odér plodu durianu, připomínající svou intenzitou náš národem milovaný, i nenáviděný olomoucký syreček, způsobil, že státy jako Thajsko, Japonsko či Hong Kong zakazují konzumaci, podle Thajců, “krále mezi ovoci” na veřejných místech, a to včetně některých hotelů.
5) Dnes nosím jen oranžovou!
Thajsko je, jako většina asijských národů, státem s pověrčivou společností. Thajci věří, že barvu, kterou na určitý den obléknou, jim může přinést štěstí anebo naopak obrovskou smůlu. Tato tradice je přebrána z indického hinduismu a zejména starší generace se stále řídí speciálním týdenním kalendářem, který např. v pondělí povoluje nositi žluté, naopak nedoporučuje nosit červenou, protože ta v tento den přináší do života smolnou energii. A ano, věděli jste, že v Thajsku je nešťastným číslem námi tolik oblíbená sedmička?
6) Elektronickou cigaretu raději nechte doma!
Je toho plný internet, ale koho by napadlo zkontrolovat legálnost elektronických cigaret v Thajsku. Ta je totiž ve státě zakázána pod podmínkou 5 až 10 letého vězení. Pokud Vás místní policie chytí poklidně pokuřovat před tržnicí, odvede Vás na lokální stanici, kde při troše štěstí vyváznete s pokutou pár desítek tisíc THB (kurz cca. 1 THB = 0,66 CZK). Opatrně i s náplněmi. Pokud policie zjistí, že vlastníte i toto příslušenství, hrozí Vám pokuta ještě vyšší. Protože náplň do cigaret je v zemi považována za jednu z nejnebezpečnějších výbušnin.
7) Čaj z heřmánku či z marihuany?
Legalizace marihuany byla v Thajsku byla odsouhlasena v roce 2018, a tím tato země se stává první ve východní Asii, která povoluje produkci této rostlinu pro léčebné účinky. Existují zde specializované čajovny, kde si můžete dopřát čaj z marihuany. Produkt byl však zbaven látky THC, která způsobuje euforické účinky ohrožující zdraví a tedy obsahuje pouze ty části rostliny, jež napomáhají při nespavosti nebo léčbě některých nemocí jako je např. roztroušená skléróza, epilepsie apod.
8) Jezdíme vlevo!
Proč se v Thajsku, které nikdy nebylo součástí britského království jezdí vlevo? Británie přechází na tento trend od roku 1835, a všechny království přidružené kolonie následují tuto kulturní novinku. K dnešnímu dni je na světě 78 národů, které když usedají do auta a vídají protijedoucí auta na pravé straně. Na počátku 19. století přichází Britové do oblasti dnešního Thajska s darem, který má nepřímý přesah i do dnešních dnů. Přiváží s sebou osobní automobil, který se zároveň stává úplně prvním autem v Thajsku. Vytváření pravidel provozu se vyvíjelo právě od tohoto originálního dárku v podobě osobního vozu.
Napadá Vás nějaká další věc, která by doplnila tento seznam?
Žaneta Fikarová | 10.1.2022
Aktuální počasí v destinaci
|
23,2°C
|
Předpověď počasí |