Vánoce v Thajsku? I v době Covid-19, ale s “pár” háčky
Cestovní ruch je stěžejní ekonomický sektor pro zemi jihovýchodní Asie jako je Thajské království. Podle webu statista.com, “za rok 2016 příjmy z turismu činily kolem 2,5 triliónů THB (kurz cca 1 THB = 0,65 CZK). Naopak mezinárodní obchod dosahoval “pouhých” 1,6 trilionu THB a doma Thajci získali ještě méně, a to 870 bilionu”. Situace kolem Covid-19 se jevila pro thajský trh tragicky, bylo nevyhnutelné přijít s programem, který by udržoval cestovní ruch v činnosti, aby nehrozilo ekonomické vyčerpání země. Absolutní uzavření hranic, jako se to například od března 2020 týká Vietnamu (mzv.cz), nebylo v Thajsku realizovatelné.
Země od počátku pandemie chystala projekt, který by zajistil přísun zisku a zároveň, co nejvíce ochránil své obyvatelstvo. Vzhledem ke zvyšující se pro-očkovanosti světa tak vytvořila Programy Sandbox Samui a Phuket. Jedná se o projekt, pojmenovaný podle konkrétních ostrovů, patřící Thajskému království. Zjednodušeně funguje na principu karantény, která není v rámci hotelového pokoje, ale celého ostrova. V tomto článku se dozvíte zjednodušený návod, jak i v této složitější době bezpečně vycestovat do Asie, bez nutnosti striktní izolované 14denní karantény na vlastní náklady.
-
Kam tedy poletíme?
Pokud jste se opravdu rozhodli pro oblast mimo Evropskou unii, v rámci které je momentální pohyb bez větších těžkostí proveditelný, na výběr máte mezi dvěma ostrovy. Phuket, největší ostrov Thajska, známý svými krásnými plážemi a rušným nočním životem. Samui, třetí největší ostrov Thajska, nacházející se v thajském zálivu, taktéž vele-známý romantickými plážemi a podmínkami pro aktivní dovolenou. Phuket se zpáteční letenkou z Prahy cestovatele vyjde na cca 14 000 Kč, naopak pro cestování na ostrov Samui je nutné využít letiště vídeňské (nejblíže k hranicím ČR). Cena letenky se pohybuje nad 17 000 Kč.
-
Jsi očkovaný?
Jak program Phuket, tak i Samui je speciálně vytvořený pro občany zemí (jejich seznam: https://www.thaiembassy.com/travel-to-thailand/no-quarantine-phuket-sandbox-plan), kteří prošli vakcinací na nemoc Covid-19. Bez absolvovaného očkovaní je cestovatel povinen strávit karanténu ve specializovaném hotelu (ASQ) po dobu 14 dní bez možnosti odchodu z pokoje. Pokud však certifikát vlastníte, máte podle thajského království, právo zažádat o výše zmíněný program. Covid-pas vydávaný Evropskou Unií je uznávaný, proto cestovatelé nemusí požadovat žádné speciální certifikáty o vakcinaci.
-
Karanténa v rámci ostrova?
SHA plus (SHA+), je oficiální razítko, který obdrží hotel, jenž splňuje hygienické podmínky, stanovené vládou thajského království. Není tedy možné vycestovat zcela na vlastní pěst s nápadem na přespávání na pláži. Je nutné zakoupit ubytování v jednom z hotelů s tímto touto nálepkou. Ceny hotelů se pohybují na 14 dní od 4000 Kč.
-
Co všechno je třeba?
Thajci po Vás budou vyžadovat dohromady 4 RT-PCR testy na Covid-19. Ten první maximálně 72 hodin před odletem, druhý ihned po příletu do země a další dva v průběhu prvních 14 dní pobytu v Thajsku (tedy 6-7 den a 12-13 den). Rezervaci musíte provést ještě před cestou, cena se pohybuje kolem 6000 Kč. Taktéž je třeba si obstarat pojištění, které garantuje zajištění nákladů, pokud by cestovatel onemocněl nemocí Covid-19. Takové pojištění můžete jednoduše sehnat v rámci thajských vládních organizací, cena je závislá na době Vašeho pobytu. Tzv. “Covidové pojištění” poskytuje taktéž společnost Axa.
-
Potřebuji vízum?
Pokud cestujete na méně než 30 dní (popřípadě 45 - dá se v Thajsku prodloužit), pro české občany není vízum vyžadováno. Pro získání povolení do země se ve formuláři zadává kolonka “Visa Exemption”. Razítko s 30 denní lhůtou dostanete na letišti přímo do Vašeho pasu. Pokud však cestujete na delší dobu, je nutné zažádat o příslušné vízové dokumenty podle účelu výjezdu.
-
Ještě něco?
Pro vstup do Thajska, pokud necestujete na déle než měsíc, sice nejsou třeba vízové dokumenty, avšak každý cestovatel musí před cestou obdržet tzv. COE, nebo-li Vstupní certifikát, kterým se na letišti prokáže ve speciální aplikaci, jež je třeba taktéž před cestou stáhnout. Ta zároveň funguje jako GPS pro případ následného trasování.
Cestování už dávno není o pouhé koupi letenek. Thajsko tímto projektem reaguje na svou ekonomickou situaci v zemi. Avšak podle místních obyvatel, tím zapomíná na své vlastní občany. Pro-očkovanost ostrova Phuket podle portálu CNN je 69%, naopak thajské vnitrozemí čítá “pouhých” 5,8% obyvatel, kteří obdrželi kompletní vakcínu. Ve srovnání s ostatními zeměmi Asie, stojí Thajsko jako průkopník. Podobné programy plánuje zavádět Bali, Sri Lanka a Vietnam, avšak vyčkávají, jako se osvědčí právě thajské ostrovy v tomto experimentu.
Otázkou však je, zda pro tentokrát nezvolit malebnou vesnici na jihu Francie nebo panoramatický výhled na západ slunce na Sicílii, a po asijské exotice volat až poté, co se tato situace, která je momentálně kolem nás alespoň trochu stabilizuje.
Zdroje
https://www.thaiembassy.com/travel-to-thailand/no-quarantine-phuket-sandbox-plan
https://edition.cnn.com/travel/article/thailand-phuket-sandbox-model-asia-cmd/index.html
https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/asie/thajsko/cestovani/visa.html
Žaneta Fikarová | 19.9.2021
Aktuální počasí v destinaci
|
29,2°C
|
Předpověď počasí |