Vánoce v Thajsku? I v době Covid-19, ale s “pár” háčky

Ostrov Phuket (Thajsko)
Ostrov Phuket (Thajsko)

Cestovní ruch je stěžejní ekonomický sektor pro zemi jihovýchodní Asie jako je Thajské království. Podle webu statista.com, “za rok 2016 příjmy z turismu činily kolem 2,5 triliónů THB (kurz cca 1 THB = 0,65 CZK). Naopak mezinárodní obchod dosahoval “pouhých” 1,6 trilionu THB a doma Thajci získali ještě méně, a to 870 bilionu”. Situace kolem Covid-19 se jevila pro thajský trh tragicky, bylo nevyhnutelné přijít s programem, který by udržoval cestovní ruch v činnosti, aby nehrozilo ekonomické vyčerpání země. Absolutní uzavření hranic, jako se to například od března 2020 týká Vietnamu (mzv.cz), nebylo v Thajsku realizovatelné.

Země od počátku pandemie chystala projekt, který by zajistil přísun zisku a zároveň, co nejvíce ochránil své obyvatelstvo. Vzhledem ke zvyšující se pro-očkovanosti světa tak vytvořila Programy Sandbox Samui a Phuket. Jedná se o projekt, pojmenovaný podle konkrétních ostrovů, patřící Thajskému království. Zjednodušeně funguje na principu karantény, která není v rámci hotelového pokoje, ale celého ostrova. V tomto článku se dozvíte zjednodušený návod, jak i v této složitější době bezpečně vycestovat do Asie, bez nutnosti striktní izolované 14denní karantény na vlastní náklady.

  1. Kam tedy poletíme?

Pokud jste se opravdu rozhodli pro oblast mimo Evropskou unii, v rámci které je momentální pohyb bez větších těžkostí proveditelný, na výběr máte mezi dvěma ostrovy. Phuket, největší ostrov Thajska, známý svými krásnými plážemi a rušným nočním životem. Samui, třetí největší ostrov Thajska, nacházející se v thajském zálivu, taktéž vele-známý romantickými plážemi a podmínkami pro aktivní dovolenou. Phuket se zpáteční letenkou z Prahy cestovatele vyjde na cca 14 000 Kč, naopak pro cestování na ostrov Samui je nutné využít letiště vídeňské (nejblíže k hranicím ČR). Cena letenky se pohybuje nad 17 000 Kč.

  1. Jsi očkovaný?

Jak program Phuket, tak i Samui je speciálně vytvořený pro občany zemí (jejich seznam: https://www.thaiembassy.com/travel-to-thailand/no-quarantine-phuket-sandbox-plan), kteří prošli vakcinací na nemoc Covid-19. Bez absolvovaného očkovaní je cestovatel povinen strávit karanténu ve specializovaném hotelu (ASQ) po dobu 14 dní bez možnosti odchodu z pokoje. Pokud však certifikát vlastníte, máte podle thajského království, právo zažádat o výše zmíněný program. Covid-pas vydávaný Evropskou Unií je uznávaný, proto cestovatelé nemusí požadovat žádné speciální certifikáty o vakcinaci.

  1. Karanténa v rámci ostrova?

SHA plus (SHA+), je oficiální razítko, který obdrží hotel, jenž splňuje hygienické podmínky, stanovené vládou thajského království. Není tedy možné vycestovat zcela na vlastní pěst s nápadem na přespávání na pláži. Je nutné zakoupit ubytování v jednom z hotelů s tímto touto nálepkou. Ceny hotelů se pohybují na 14 dní od 4000 Kč.

  1. Co všechno je třeba?

Thajci po Vás budou vyžadovat dohromady 4 RT-PCR testy na Covid-19. Ten první maximálně 72 hodin před odletem, druhý ihned po příletu do země a další dva v průběhu prvních 14 dní pobytu v Thajsku (tedy 6-7 den a 12-13 den). Rezervaci musíte provést ještě před cestou, cena se pohybuje kolem 6000 Kč. Taktéž je třeba si obstarat pojištění, které garantuje zajištění nákladů, pokud by cestovatel onemocněl nemocí Covid-19. Takové pojištění můžete jednoduše sehnat v rámci thajských vládních organizací, cena je závislá na době Vašeho pobytu. Tzv. “Covidové pojištění” poskytuje taktéž společnost Axa.

  1. Potřebuji vízum?

Pokud cestujete na méně než 30 dní (popřípadě 45 - dá se v Thajsku prodloužit), pro české občany není vízum vyžadováno. Pro získání povolení do země se ve formuláři zadává kolonka “Visa Exemption”. Razítko s 30 denní lhůtou dostanete na letišti přímo do Vašeho pasu. Pokud však cestujete na delší dobu, je nutné zažádat o příslušné vízové dokumenty podle účelu výjezdu.

  1. Ještě něco?

Pro vstup do Thajska, pokud necestujete na déle než měsíc, sice nejsou třeba vízové dokumenty, avšak každý cestovatel musí před cestou obdržet tzv. COE, nebo-li Vstupní certifikát, kterým se na letišti prokáže ve speciální aplikaci, jež je třeba taktéž před cestou stáhnout. Ta zároveň funguje jako GPS pro případ následného trasování.

Cestování už dávno není o pouhé koupi letenek. Thajsko tímto projektem reaguje na svou ekonomickou situaci v zemi. Avšak podle místních obyvatel, tím zapomíná na své vlastní občany. Pro-očkovanost ostrova Phuket podle portálu CNN je 69%, naopak thajské vnitrozemí čítá “pouhých” 5,8% obyvatel, kteří obdrželi kompletní vakcínu. Ve srovnání s ostatními zeměmi Asie, stojí Thajsko jako průkopník. Podobné programy plánuje zavádět Bali, Sri Lanka a Vietnam, avšak vyčkávají, jako se osvědčí právě thajské ostrovy v tomto experimentu.

Otázkou však je, zda pro tentokrát nezvolit malebnou vesnici na jihu Francie nebo panoramatický výhled na západ slunce na Sicílii, a po asijské exotice volat až poté, co se tato situace, která je momentálně kolem nás alespoň trochu stabilizuje.

Zdroje

https://www.thaiembassy.com/travel-to-thailand/no-quarantine-phuket-sandbox-plan
https://edition.cnn.com/travel/article/thailand-phuket-sandbox-model-asia-cmd/index.html
https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/asie/thajsko/cestovani/visa.html

 

Booking.com