Ko Chang – neobyčejný ostrov

Ko Chang (Thajsko)
Ko Chang (Thajsko)

Není náhoda, že se Ko Changu říká ráj batůžkářů. Druhý největší ostrov Thajska je nezávislých cestovatelů doslova plný. Přesto však dosud není typickým přelidněným thajským letoviskem jako Phuket nebo Pattaya a doufám, že ani nikdy nebude. Ko Chang totiž není jen tak obyčejný ostrov lemovaný plážemi, je také chráněnou přírodní rezervací.

Na plných sedmdesáti procentech území ostrova se nachází neporušený deštný prales, nejlépe zachovaný v Thajsku a jeden z nejlépe dochovaných na světě vůbec. Pro uchování vzácného přírodního bohatství byl v téhle oblasti ustanoven Národní mořský park Ko Chang. Zahrnuje celkem 47 zdejších ostrovů a chráněné území představuje rozlohu 650 km2, z toho 192 km2 pevniny a 458 km2 mořského povrchu.

Ko Chang (Thajsko)

Ko Chang je hornatý ostrov, plný útesů. Je pro něj charakteristické jeho centrální pohoří s nejvyššími vrcholy Khao I Aen (637m), Khao Chom Prasat (661m) a Khao Salak Phet (743 m). Ko Chang má rozlohu 492 km2, je dlouhý 30 km a široký 8 km. Na ostrově se nachází kromě plážových resortů jen několik malých vesniček, ve kterých žije kolem 5.000 stálých obyvatel.

Je to vlastně s podivem, ale přesto, že je Ko Chang po Phuketu druhým největším ostrovem Thajska a leží poměrně blízko Bangkoku, je doposud dosti nedotčeným a turisty nepřeplněným. I když jeho obliba v posledních letech stále stoupá, masovému přílivu turistů brání snad právě jeho hornatý terén a možná i fakt, že svou polohou poblíž kambodžských hranic, jako jedna z mála částí Thajskazasahuje do malarické oblasti.

Jméno ostrova znamená v překladu „sloní ostrov“. Důvodem je jeho tvar, připomínající prý spícího slona. Se slony se tady ale skutečně můžeme potkat. Stranou od písečných pláží leží malá záchranná stanice pro vysloužilé, zraněné nebo týrané slony. Je provozována z příspěvků dárců a z prostředků získaných vyjížďkami pro turisty. Tato nádherná zvířata, jen tak volně stojící ve stínu lesa, jsme tady mohli pozorovat z blízkosti doslova pár metrů.

Slon je největším symbolem Thajska – pracovní zvíře, válečný stroj i obřadní bytost. Populace divoce žijících slonů se však stále tenčí, odhady udávají dva až tři tisíce zvířat. Domestikovaných slonů žije v Thajsku o něco více. Naštěstí se však začínají rozjíždět projekty na ochranu slonů, takže snad tento symbol Thajska odsud v budoucnu nezmizí.

Ko Chang (Thajsko)

Kromě koupání a relaxování na nádherných plážích nabízí Ko Chang i další aktivity. Jsou jimi hlavně výlety do okolní džungle, k několika vodopádům nebo výlety na okolní ostrůvky. Často extrémně kopcovitý terén ostrova můžete zdolávat na půjčeném kole nebo motorce.

Na tomto rajském ostrově jsme prožili šplouchajíce se v přílivu na pláži s poetickým názvem Hat Sai Khao – Bílá písečná pláž, bouřlivé silvestrovské oslavy provázené ohňostrojem a vstoupili do Nového roku 2003. Fotogalerii z Ko Changu si můžete prohlédnout zde.

Booking.com