Unikátní Velký Budha na ostrově Phuket

Velký Budha na ostrově Phuket (Thajsko)
Velký Budha na ostrově Phuket (Thajsko)

“Všechny cesty vedou do nebe, ale vezměte to přes Velkého Buddhu,” tohle by nejspíše nebylo odpovědí obyvatele ostrova Phuket, v Thajsku na otázku, co se děje s Vámi po Vaší smrti. Podle webu organizace Office of International Religious Freedom je v této zemi přibližně 95% lidí buddhistického vyznání, a to jak je známo, nemá po smrti doslovné křesťanský nebeský ráj. Mnohem častěji by Vám odpověděli možná takto: “Všechny cesty by měly vést ke zlepšení karmy, abychom se mohli probudit v buddhistickém ráji, tedy nirváně, ale vezměte to přes Velkého Buddhu”.

Velký Buddha, nebo-li Big Buddha je unikátní památkou, která se nachází na ostrově Phuket, v jižní oblasti thajského království. Denně toto místo přiláká několik stovek, tisíců lidí, a to nejen obdivovatelů buddhistické víry, ale taktéž místních či zahraničních turistů. Původní název Phraphutthamingmongkhol-akenagakhiri Buddha v doslovném překladu znamená Štěstí na vrcholu hory Nagakerd. Buddha jakožto hlavní symbol buddhistické víry se během svého života vzdal luxusního života, došel k vnitřnímu osvícení, díky kterému dostal pravomoc odebrat se do již výše zmíněného ráje, tedy nirvány. Jenže on se rozhodl pro šíření návodu toho, jak tomuto osvícení dosáhnout. Tedy odmítl zdánlivé životní vnitřní vítězství ve prospěch ukázání světla na konci tunelu prostému lidu, a tak i jim pomoci dosáhnout niterní harmonie, klidu a morálky, která jim dopomůže na cestě do buddhistického ráje.

Stavbu sochy oficiálně pokřtil thajský generál Phijit Kulawanich již v roce 2002. Ačkoliv to na první pohled není viditelné, celé dílo ani v roce 2021 ještě nebylo dokončeno. Stále chybí dostavit část hlavního schodiště. Poměrně pomalá rychlost je dána velikostí samotného díla, ale taktéž tím, že je kompletována z darů místních obyvatel. I dnes může přispět kdokoliv, kdo má zájem přímo na místě. Je na Vás, zda se rozhodnete nějaký ten peníz darovat mnichům, kteří v místních chrámu vykonávají službu anebo investovat do kusu mramoru, jenž bude použit na stavbu další části schodiště.

Nej-pohodlnějším a zároveň nejzáživnějším způsobem, jak se k “Buddhovi dostat, je skútr, který Thajsku běžně zapůjčíte za částku okolo 200 Kč na jeden den. Když budete postupně stoupat k výšinám, určitě stojí za to zpomalit a užívat si okolní výhledy, které samozřejmě vrcholí u samotné sochy. Z vrcholu tak můžete obdivovat doslova všechny kouty ostrova. Když budete mít štěstí můžete dohlédnout až k provincii Phang Nga, která se již nachází na pevninské Thajsku, vzdálená cca. 100 km. daleko.

Pokud se opravdu rozhodnete navštívit tuto památku, tak mějte na paměti, že se v místě nachází buddhistický chrám. Důležité je, si uvědomit, že zde platí určitá pravidla oblékání. Ženy tedy musí mít zahalený dekolt a nohy. Co se týče rukou, doporučuje se si k Velkému Buddhovi vzít delší rukávy. U mužů platí to samé. U vchodu se nachází bezpečnostní kontrola, která Váš dress-code dostatečně zhodnotí a pokud usoudí, že je Vaše oblečení nevhodné, požádá Vás o návštěvu místních suvenýrů, kde si můžete zakoupit kousek, kterým vyjádříte patřičný respekt k tomuto buddhistickému místu.

Velkého Buddhu i místní chrám můžete navštívit denně od 6:00 do 19:00. Při troše štěstí se můžete trefit do času místní ceremonie organizované mnichy, a tím tak zdvojnásobit zážitek z tohoto majestátního místa uprostřed malebného ostrova Phuket. Pokud se nacházíte v Thajsku a už Vás omrzelo polehávání na přeplněné pláži a nekonečný koloběh popíjení kokosových ořechů, určitě doporučuji navštívit tuto památku, která vytvoří ve Vašich očí ze zdánlivě luxusního exotického Thajska, zase o něco pokornější a čistší místo na planetě Zemi.

Booking.com