Arboretum Makču Pikču vám nabídne rostliny rostoucí od Grónska po Tasmánii

Arboretum Makču Pikču v obci Paseka (Olomoucký kraj - Česká republika)
Arboretum Makču Pikču v obci Paseka (Olomoucký kraj - Česká republika)

V obci Paseka v Olomouckém kraji nedaleko známého hradu Sovinec naleznete úchvatné arboretum s poetickým názvem Makču Pikču. Jedná se o originální dílo člověka s blízkým vztahem k přírodě. Můžete si zde prohlédnout tisíce druhů rostlin, skalničky, trvalky, zimovzdorné kaktusy, palmy a okrasné keře a zahlédnout můžete i všelijaká zvířátka. Zážitek z procházky tímto místem umocňuje překrásný výhled na Hornomoravský úval.

Od roku 2008 shromažďuje pan Radim Slabý v místě bývalého lomu různé druhy rostlin z celého světa od Grónska po Tasmánii. Vybírá takové druhy, které rostou v podobných klimatických podmínkách, jaké jsou v této zahradě. Zdejší teplý suchý vzduch umožňuje pěstovat rostliny, které by se u nás jinak pěstovat nedaly.

Zahrada s velkým převýšením vznikla na rozloze 2,5 ha. Vzhledem k původnímu využití je vytvořena z velkého množství kamene. Místo trávníku půdu pokrývá drcený čedič, který shora sbírá teplo a přispívá k teplému ovzduší, zároveň zadržuje vláhu v zemině, díky čemuž není potřeba rostliny zalévat.

Prohlídková trasa návštěvníky vede po štěrkových chodníčcích mezi terasami ze suchých zídek, skalkami a jezírky s okrasnými rybami. Prostředí zpestřují různé altánky a sochy. Trasa není vhodná pro kočárky.

Sbírka rostlin se neustále se rozrůstá, od března do října zde stále něco kvete a v průběhu roku se proměňuje, takže při každé návštěvě se můžete nechat překvapit něčím, co jste předtím neviděli.

Arboretum vytváří ideální prostředí pro život mnoha zvířat. Když se budete tiše pozorně rozhlížet, můžete zahlédnout třeba drozda, červenku, brhlíka, nejrůznější motýly, brouky a jiný hmyz, žije zde například kudlanka nábožná, cvrček polní, kutilka písečná nebo mravkolev, který vyniká speciální technikou lovu. Mezi pravidelné návštěvníky zahrady patří i lasice kolčava, kuna či liška.

Otevírací doba: Od 1. dubna do 30 listopadu – úterý až neděle od 9 do 18 hodin, pondělí pouze v létě a o svátcích

V blízkém okolí se nachází mnoho dalších zajímavých míst. Kromě zmíněného hradu Sovinec můžete obdivovat například Pasecký vodopád, křížovou cestu na Křížovém vrchu nebo Rešovské vodopády.

Booking.com