Vojenský bunkr Vranov nad Dyjí

Vojenský bunkr Vranov nad Dyjí (Česká republika)
Vojenský bunkr Vranov nad Dyjí (Česká republika)

Nedaleko barokního zámku ve Vranově nad Dyjí se nachází vojenský bunkr z období první republiky. Je to jedna z pevností, které byly budovány v pohraničí Československým státem před druhou světovou válkou. Dneska je bunkr zrekonstruován a je vybaven a vyzbrojen původní technikou. Zbraně jsou samozřejmě znehodnocen a střelby neschopné. Přesto návštěvník může nahlédnout do nedaleké historie a pokusit se vcítit do pocitů vojáků Československé armády.

Z dokumentu umístěného u bunkru se můžete dozvědět, že se jedná o Lehký objekt vz 37 typ E. Úkolem posádky pevnosti bylo čelně postřelovat komunikaci Vranov – Podmyče a dalekou palbou narušovat útočnou sestavu protivníka. Lehká pevnost byla postavena v roce 1938 a byla určena pro čtyři muže. Bunkr byl vybaven kulometem, granátovým skluzem, periskopem a samozřejmě ručními palnými zbraněmi. Za zmínku stojí ruční ventilátor, který musel být používán při střelbě z kulometu, aby se osádka neudusila. Na vybudování bylo spotřebováno přes 35 m3 betonu a 4,2 tuny železa.

Bunkrů typu E bylo vybudováno asi 2% z celkového počtu cca 9 000 vybudovaných řopíků. Zpravidla byly budovány v druhém sledu, aby byly méně zranitelné palbou nepřítele. Lehký objekt Studánka se ovšem nachází v prvním sledu, protože plánovanou výstavbu pěchotního srubu zastavila 2. světová válka. Nedaleko je postavena druhá lehká pevnost, která je zrekonstruována do období kolem roku 1960. Právě v období studené války bylo opevnění znovu zprovozněno pro případ boje se západními imperialisty.

Pevnost bývá přístupná o víkendech a někdo ze zapálených fandů historie vám poskytne řadu zajímavých informací. Podobný Řopík najdte i v Čechách v obci Karlštejn, který také zrekonstruovala parta nadšenců. O tomto Řopíku jsme psali v článku "Bunkr Řopík u Karlštejna".

Okolí a tipy na výlet

Celá část jižní Moravy je doslova protkaná rozsáhlou sítí turistických a naučných stezek, taktéž cyklostezek, které lze využít nejen k jízdě na kole, ale v některých úsecích i na kolečkových bruslích. Aktivní strávení volného času nabízí i kemp Pláž na Vranovské přehradě, kde si můžete zahrát nohejbal, volejbal, minigolf a spoustu jiných sportů či si zaplavat v přehradě, projet se na šlapadle nebo na lodičce. Milovníky historie jistě potěší nedaleký zámek Vranov nad Dyjí či hrad Bítov. Na Vranovské přehradě se pak nachází i spousta výborných restaurací, hospůdek a pořádají se zde i večerní programy.  

Booking.com