Klagenfurt - renesanční město rakouských Korutan

Klagenfurt (Rakousko)
Klagenfurt (Rakousko)

Jedno z nejvýznamnějších korutanských měst Klagenfurt skýtá pro turisty opravdu zajímavou podívanou, která má tak trochu i sportovní nádech. Proč? Poblíž Klagenfurtu totiž leží jezero Wörthersee, kde můžete navštívit tamní jezerní koupaliště s nesmírně kvalitní vodou (ano, je bez problémů pitná, a to svědčí o kvalitě, ne?), okolo nějž vedou kromě jiného i více než sto kilometrů dlouhé cyklistické stezky.

Klagenfurt je do jisté míry velice „novým“ městem, náměstí Neue Platz bylo totiž částečně přebudováno v roce 2008. Na stranu druhou, uvidíme zde obrovské množství renesanční krásy, v centru města najdeme například úchvatnou Dračí kašnu. Erbovním znamením Klagenfurtu je totiž podle tamní mytologie drak, se kterým prý svedl úspěšný souboj jeden z tamních rolníků.

Klagenfurt (Rakousko)

Zájemce o historii určitě potěší, že na náměstí kromě Dračí kašny může spatřit i sochu Marie Terezie, která je celá v bronzovém provedení. Renesanční architektura, které je všude kolem přehršel, přímo láká k dlouhým procházkám. Co takhle shlédnout například impozantní radnici města?

V Klagenfurtu si tamní své historie opravdu váží a důsledkem toho je i několik zahraničních ocenění, které poukazují na velkou míru zachování takzvaného Starého města.

Unavují vás procházky a chcete si naopak chvíli někde odpočinout a posedět s přáteli, kteří vás doprovázejí? Můžete tak učinit v nějaké z mnoha kaváren v tomto malebném městě. A co takhle po nutném kavárenském odpočinku uspořádat „výšlap“ na věž barokního farního kostelu sv. Jiljí?

V případě, že byste rádi uskutečnili cestu kolem světa, určitě zavítejte do Minimundsu poblíž Wörthersee, kde najdete nádhernou zmenšeninu 170 slavných staveb, které určitě zná většina vážných zájemců o evropskou, ale třeba i světovou architekturu.

Klagenfurt (Rakousko)

Stotisícové město Klagenfurt oplývá typickou jižanskou atmosférou, která je patrná často v Itálii nebo v Řecku, a to dílem i proto, že leží spíše na jihu Rakouska. Slunce a nátura tamních obyvatel vás nenechají na pochybách, že na severu Evropy už dávno nejste...

Historie Klagenfurtu

Klagenfurt jako město píše svou historii od roku 1252. Zásadního významu došla tato lokalita v roce 1518, kdy se z Klagenfurtu stalo hlavní město Korutan. V 16. století ale potkalo toto město i veliké neštěstí, když došlo k obrovskému požáru a většina budov tak musela být postavena znovu. Díky italským architektům se toto město ještě více přiblížilo k jihu. Bohužel, proces ničení přišel do Klagenfurtu opět s druhou světovou válkou, kdy bylo město téměř srovnáno se zemí a většina historických památek se bohužel díky probíhajícím bojům nedochovala. V dnešní době však Klagenfurt znovu získává ztracenou slávu a stává se velkým kulturním centrem, významným v celoevropském měřítku. Zde se můžete podívat na sérii fotek ze zimního Klagenfurtu.

Pokud hledáte další zajímavá místa v Korutanech, vypravte se například do městečka Feldkirchen in Kärnten nebo do Freisachu.

Booking.com