Villach je druhé největší město Korutan

Villach (Rakousko)
Villach (Rakousko)

Druhé největší město Korutan Villach obývá v dnešní době na šedesát tisíc lidí. Místo, kde se dnes nachází toto město, bylo osídleno už před více než pěti tisíci lety. Je to ostatně i pochopitelné, Villachem protéká řeka Dráva a jsou zde tedy opravdu příhodné podmínky k životu.

V této rakouské lokalitě se našly i mnohé pozůstatky římského osídlení, v antickém období tudy ostatně vedla i významná obchodní stezka. Villach je poprvé zmíněn v pramenech v roce 1240, ale už dvě století předtím požívala zdejší oblast výsad trhového města.

V roce 1348 Villach utrpěl značné škody při zemětřesení, které se bohužel opakovalo o více než tři století později. Časté byly i požáry, ale to samozřejmě není ve středověkých městech žádná novinka. První starosta města Villachu je zmíněn v pramenech „až“ v 16. století.

Villach velmi utrpěl i za Druhé světové války. Na město bylo spojenci svrženo při 37 náletech více než 42 tisíc bomb, které způsobily zkázu více než 85 procent budov ve městě. Korutanské město se ale i přesto velmi rychle po velké válce zotavilo a je dnes centrem turistické rekreace a často sem zavítají i zájemci o historické památky, kterých je v Korutanech více než požehnaně.

Villach (Rakousko)

A co všechno můžete v okolí Villachu obdivovat? Je to hned několik zajímavých lokalit a na návštěvu vám asi nebude stačit jedno odpoledne. Pokud chcete okolí Villachu a Korutany jako celek poznat, určitě si vezměte minimálně týden dovolené. Stojí to za to…

Už jste navštívili například Klagenfurt? Najdete zde výborné sportovní vyžití, jezero Wörthersee s průzračně čistou vodou a kromě jiného i neskutečně dlouhé cyklostezky. A pokud jste přijeli spíše obdivovat architekturu, není problém. Náměstí Neue Platz s renesanční kašnou nebo barokní farní kostel sv. Jiljí, jehož věž disponuje celkem zajímavou rozhlednou jsou určitě velkým lákadlem. A co zaujme vaše děti? To je celkem jasné, přece Minimundus! Přesně jak název napovídá, jde o malý svět. Zmenšeniny téměř dvou stovek slavných staveb z celého světa v jediné větší zahradě. A to už přece stojí za návštěvu, ne?

A co takhle vyrazit za zimními sporty? Nedaleko Villachu leží lyžařské středisko Gerlitzen, které má pro vás připraveno osm kilometrů sjezdovek. A nemusíte se bát, v této lokalitě nepotkáte takové davy turistů jako jinde a užijete si i okolní přírodní scenérii.

A co takhle navštívit malé městečko Ossiach, které je opravdu nedaleko od hranic Slovinska a Itálie? Navíc je Ossiach (spolu se stejnojmenným jezerem) vzdálen od Villachu jen osm kilometrů, a to za krátký výlet určitě stojí. Tamní kostel, ve kterém se často pořádají hudební koncerty a různé slavnosti nebo malebná obec, kde je pouhých sedm stovek stálých obyvatel, nabízí opravdu mnoho.

A jedna zajímavost na závěr, partnerským městem Villachu je americký Springfield, známý hlavně z nejmenovaného animovaného seriálu. :-)

Booking.com