Hrad Hochosterwitz, kreslená Sněhurka a Walt Disney

Hrad Hochosterwitz (Rakousko)
Hrad Hochosterwitz (Rakousko)

Hrad Hochosterwitz (nebo též slovinsky Ostrovica) je jednou z nejzajímavějších turistických atrakcí rakouské spolkové země Korutany.Obrovské opevnění se čtrnácti branami se otevírá návštěvníkům mezi obdobím Velikonoc a říjnem. A pokud pro vás bude výšlap zvící více než šesti set metrů na tu obrovskou dolomitovou skálu namáhavý, můžete využít výtah, jenž vede přímo od parkoviště.

Hochosterwitz se nachází nedaleko Klagenfurtu a jeho historie je opravdu bohatá. První zmínky pocházejí z druhé poloviny devátého století, nejdramatičtější éru si spolu se svými obyvateli zažil v 15. století, kdy do Evropy pronikali Turci a útočili mimo jiné i na tento silně opevněný hrad. V roce 1541 se Hochosterwitz dostal do držení rodu Khevenhüllerů (konkrétně Christofa z Khevenhülleru), kteří jej mají v osobním vlastnictví až do dnešních časů…

Hrad Hochosterwitz (Rakousko)

Nejsou to ale jen po zuby opevněné hradby, čím se Hochosterwitz vyznačuje. Navštívit můžete i tamní zahradu, která přímo láká k dlouhé procházce a je během roku plná rozkvetlých květin. Ostatně – Hochosterwitz se stal i předmětem vědeckého výzkumu. Americký psycholog s rakouskými kořeny (nebo snad spíše českými?) Paul Watzlawick ve své knize Change (Změna) zmiňuje příběh tyrolské hraběnky Margarete Maultasch. Ta totiž v momentě posledního zoufalství nařídila obráncům hradeb vystřelit do tábora nepřítele poslední dobytče, které ve městě zbylo, aby dala najevo, že se hrad může bránit ještě velmi dlouho. Legenda, ano, ale často citovaná v oboru psychologie…

Také se traduje, že hrad Hochosterwitz a jeho čtrnáct bran, které k němu vedou, sloužil jako inspirace pro Walta Disneyho a jeho Sněhurku, který díky tomuto filmu získal prvního Oskara.

Hrad Hochosterwitz (Rakousko)

A jen tak pro zajímavost. Pokud navštívíte i Klagenfurt, který je vzdálen zhruba dvacet kilometrů, je zde v místním "Malém světě" Minimundus k vidění miniaturní model Hochosterwitzu. A co takhle navštívit i malebnou vesničku Hüttenberg nebo klášter ve Friesachu? Vždyť to máte skoro při cestě, žádná velká zajížďka.

Booking.com