Vodní zámek Ort na břehu Traunsee

Vodní zámek Ort na břehu Traunsee (Salzkammergut - Rakousko)
Vodní zámek Ort na břehu Traunsee (Salzkammergut - Rakousko)

Největšího rozkvětu dosáhlo Rakousko patrně během devatenáctého století. V době, kdy byla rakousko-uherská monarchie na vrcholu, zde vznikla celá řada slavných staveb, především paláců a vil – letních sídel předních představitelů rakousko-uherské společnosti.  Mezi nimi samozřejmě na prvním místě figuroval samotný císař František Josef I. se svou ženou, císařovnou Alžbětou Bavorskou známou jako Sissi, kteří si pro své letní prázdniny vyhlédli lázeňské město Bad Ischl. Spolková země, do které Bad Ischl spadá, se nazývá Horní Rakousy – a až zde jednoho dne budete trávit svou dovolenou, neměli byste si nechat ujít ani jiné obce v této výjimečné krajině.

Tak například třináctitisícová obec Gmunden, jejíž hlavní dominantou je zámek Ort. Ten leží na pevninském ostrohu v Travenském jezeře, vystavěný na základech původního hradu z roku 1080. K první přestavbě došlo ve třináctém století, následovala celá řada méně významných změn a rekonstrukcí z rukou různých majitelů. Zámek náležel postupně několika významným šlechtickým rodům a předával se „z ruky do ruky“ i mezi evropskými panovníky. Ve své době ho vlastnil třeba Rudolf II. nebo císař Leopold I., a dále toskánský arcivévoda Jan Salvátor Toskánský. Jeho životní příběh je poměrně zajímavý, poté, co se totiž dobrovolně vzdal svého šlechtického titulu (1889) se se svou manželkou vydal lodí na cestu do Jižní Ameriky. Od té doby o něm nikdo neslyšel a po dvaceti letech byl prohlášen za mrtvého.

Po údajné smrti Jana Salvátora, který si ještě za života změnil jméno a dále vystupoval jako Johann Orth, zámek koupil císař František Josef I. Chtěl zde zřídit základní školu, ze záměru však vzhledem k vypuknutí první světové války sešlo.

Dnes zámek pojmenovaný na počest záhadně zmizelého toskánské arcivévody slouží jako studijní centrum Spolkového ministerstva zemědělství a lesnictví. Oficiálně náleží městu Gmunden. Pokud se ubytujete v této oblasti můžete vyrazit do nedalekého Salcburku nebo kouzelného městečka Hallstatt.

Vodní zámek Ort a město Gmunden si můžete prohlédnou i v krátkém videu "Vodní zámek Ort a Gmunden".

Aktualizace 16.5.2022
Booking.com