Pamukkale - bílá travertinová nádhera

Pamukkale (Turecko)
Pamukkale (Turecko)

Posledním místem, které s námi v Turecku můžete navštívit je Pamukkale. Je to jedna z nejzajímavějších přírodních krás, které Turecko nabízí. V turečtině znamená jeho jméno Bavlníkový hrad a opravdu tak vypadá. Nad městečkem stejného jména až do stometrové výšky šplhají travertinové terasy nacházející se na velké běloskvoucí plošině.

Terasy jsou tvořeny desítkami malých jezírek připomínajícími lekníny nebo lastury. Jejich bílou barvu způsobuje mimořádný geologický úkaz. Horké termální prameny vyvěrající z úpatí hory Çal Daği, které přetékají přes okraje plošiny a chládnou. Vylučuje se při tom oxid uhličitý a vápník a vzniká tak tvrdá křída neboli travertin.

Bílá nádhera travertinových jezírek v Pamukkale (Turecko)

Na místě kde prameny vyvěrají stávali kdysi antické město Hierapolis. Jeho pozůstatky najdete nahoře nad terasami. Založeno bylo v 2. století pergamským králem Eumenem II. Díky svému vzhledu a léčebným schopnostem bylo Pamukkale vyhledáváno již před tisíci lety. Místo navštívili i tři římští císaři, ale se zánikem Byzantské říše upadlo v zapomnění. Znovu se připomnělo světu až ve dvacátém století.

Pamukkale je jednou z nejnavštěvovanějších tureckých atrakcí, kde zastaví alespoň na pár hodiny většina poznávacích zájezdů. Na mnoha starších fotografiích spatříte návštěvníky koupající se v jezírkách, což však dnes již možné není. Roky náporu lidí vykonaly své a terasy byly velmi silně poničeny. Dokonce hrozilo, že jezírka by mohla nadobro vyschnou. Naštěstí se s tím již začalo něco dělat.

Bílé stěny Pamukkale (Turecko)

Bohužel už dnes není možné se v jezírkách koupat a je to dobře. Jeden čas se dokonce nesmělo na terasy vůbec, ale teď je to již opět povoleno. Na vápencových usazeninách se však musíte zout a jít bosky. Boty totiž toto místo nenávratně poškozují a ničí něco, co se vytvářelo již patnáct tisíc let. Hlídači pozorně sledují okolí a občas štěbetání návštěvníků prořízne zvuk píšťalky, když některý z nich byť jen položí boty na travertin.

V době naší návštěvy, v létě 2005, procházelo místo rekonstrukcí. Nahoře nad terasami byla budována terasa a chodníčky. Dole byl před časem zlikvidován areál hotelu, kdysi poměrně hyzdící pohled terasy. Po dokončení prací, se pravděpodobně zvýší také vstupné, které v porovnání s jinými tureckými atrakcemi bylo vcelku nízké.

Travertinová jezírka v západu slunce v Pamukkale (Turecko)

Některé terasy musely být zpevněny betonovými podpěrami a můžete se v nich trochu cachtat. Tyto bazénky jsou dost mělké a je tu dost kluzko. Do těch nejpěknějších jezírek se nesmí, ale v některých částech se můžete nechat omývat termálním pramenem stékajícím po plošině.

Booking.com