Tuniská dovolená pro dobrodruhy

Písečné duny v poušti (Tunisko)
Písečné duny v poušti (Tunisko)

Nebaví vás válet se na pláži? Nudí vás servis hotelové služby, nerozplýváte se nad labutěmi a krokodýli vytvořenými ze sněhově bílých ručníků? Chcete začít aspoň nějaké vzrušení a dobrodružství? Zapomeňte na dovolenou od cestovní kanceláře, zkuste vyrazit na vlastní pěst. Zkuste život opravdových nomádů v Tunisku, kteří se už odsud téměř vypařili.

Nomádi

Kromě stanu, koz a ovcí nemají jiný majetek, ale na druhou stranu na trhu stojí jehně skoro sedm tisíc korun. Mají stovky hlav ve stádě, to už je potom pořádný majetek. Dnes už ovšem nomádi nejsou těmi pravými nomády, jaké známe z vyprávění.

Na světě žije skoro čtyřicet milionů nomádů, odhadem. Například v Mongolsku kočuje čtyřicet procent obyvatel. V Tunisku už jsou nomádi pryč. Děti chodí ve městech do školy a bydlí v normálních domech. Už nežijí jako staří nomádi, je to pryč, už takhle žít nechtějí. Dříve si vlastnoručně pekli chleba nebo masa ze svého dobytka. Dnes kupují běžné potraviny na trhu. I oblečení už nosí naprosto obyčejné.

V odlehlých oblastech, ale ženy stále nosí tradiční bachnug, což je šátek, a zdobí své tváře tetováním. Muži nosíburnus, což jsou vlněné pláště s kapucí. Berbeři, jako představitelé nomádů žijí v oblastech od marockého západního pobřeží k egyptké oáze Síwa, od severu Tuniska až po oázy ve střední části Sahary. Nomádští – nenomádští chlapci nosí běžně džíny, boty, trika i svetry ale na hlavách mají modré tradiční turbany. I jejich kmeny byly zasaženy islámem a moderní civilizací.

Pouštní obydlí (Tunisko)
Pouštní obydlí

Pouštní festival v Dúz

Účastní se ho stovky lidí v tradičním oblečení, i když většinou arabském ne berberském. Na slavnosti čekají účastníky tance, zpěvy, jízdy na koních s akromatickými výkony. Každý rok v zimě ožije na čtyři dny malá tuniská oáza Dúz náporem tisíců návštěvníků ze všech koutů severní Afriky a arabského světa. Láká je sem Mezinárodní saharský festival, který patří k nejpopulárnějším na kontinentě. Oáza Dúz, široko daleko proslavená svými datlovými palmami, se na festival připravuje celý rok. Dúz je malé městečko ležící v jihozápadní části Tuniska, takzvaná brána do Sahary, v provincii Kébili (Qibili). Obklopují ho nekonečné písečné duny a datlová oáza, největší v zemi.

Jihozápadně od Dúzu, v malé vesničce El-Faouar můžete vyzkoušet atrakci lyžování na dunách. Je prazvláštní, když vám při sjezdování do očí nelítá sníh ani déšť, ale saharský písek. Voda se rozpustí a sníh taky, ale písek se vám dostane do všech záhybů těla. Máte ho plnou pusu a chroupe vám mezi zubama, ale přesto to stojí za to.

Velbloud v poušti (Tunisko)

Jízdy na velbloudech

Mnoho lidí přijíždí do Tuniska s přáním vyzkoušet jízdu na velbloudech. Není to vůbec nic složitého, protože výlety na velbloudech jsou zde velmi časté. Na začátek můžete zkusit krátkou hodinovou vyjížďku, a pokud jste na velbloudovi nikdy neseděli, je lepší ho nejprve vyzkoušet, než si zaplatíte dlouhý výlet. Je to jako, když po dlouhých letech usednete na kolo a vyrazíte na šedesáti kilometrovou trasu. Vybavujete si, jak dlouho si pak nesednete? Velbloud je horší, sedadlo nedrží pevně a ještě se kroutí. Nebolí vás jen zadek, ale i záda, nohy a ruce. Věřte, že hodina pro začátečníka stačí až až. Možná, že bych tu trasu šla radši pěšky, než se vézt na tom roztomilém smraďochovi.

Po Nomádech za zábavou

Po návštěvě nomádu, vyražte za nočním životem, taky tu existuje, i když velmi zřídka. Jedním z nejnavštěvovanějších letovisek Tuniska je Sousse, třetí největší město této země. Toto letovisko není příliš vhodné pro ženy, které cestují samy, zejména v noci. Přes problémy s kriminalitou, zde naleznete části města, která jsou klidnější a skýtají řadu legálních barů s živou hudbou a příjemnou atmosférou.

Booking.com