Turecko - Finance

Turecké liry (Turecko)
Turecké liry (Turecko)

Měna:  nová turecká lira
Kurz:  1TR = 19.60Kč (2005)

Zorientovat se v turecké měně může být docela oříšek. Dříve byl základní jednotkou 1 milion lir (asi 18 Kč). Turecko prodělalo roku 2005 obrovskou změnu a useklo od svých lir rovnou šest nul. Nová měna se jmenuje nová turecká lira. 1 nová lira se rovná 1 milionu starých lir.

Ceny se už všude udávají v nových lirách, ale v oběhu stále kolují oba druhy bankovek. I dřív nebyl problém zaměnit 5.000.000 za 500.000, ale teď je to ještě horší. Naštěstí Turci jsou v tomto ohledu dost poctiví, nikdy se nám nestalo, že by nám někdo chtěl vrátit špatně. Když jsme někdy omylem vytáhli jinou bankovku, vždy nám to vrátili.

Bankomaty (ATM) jsou dostupné všude. Leccos se dá platit kartou – hlavně na benzinkách, ale také vstupné na hlavních památkách.

Kurz je v posledních letech poměrně stabilní. Pro českou korunu se kurz odvíjí od EUR. Častou otázkou je zda s sebou brát hotovost v eurech nebo dolarech. Co vyjde výhodněji záleží hlavně na aktuálním kurzu koruny k dolaru a k euru. V současné době jsou asi výhodnější dolary, i když Turci jsou orientovaní na eura a leccos lze platit v eurech. Ceny v hotelích např. bývají uváděny v EUR.

Poznámka: pro jednodušší orientaci jsou všechny ceny uváděné v článcích o Turecku převedeny na nové liry (TR).

UPOZORNĚNÍ

Tento dovětek píšu v roce 2012, kdy jsem se při krátké návštěvě Istanbulu znovu setkal se starou měnou. Chvilka nepozornosti a  mě stála 900 nových Lir, protože jsem taxikářovi platil velkou bankovku. Za novou bankovku jsem dostal zpět pár starých stovkových papírků, které mají cenu jen toho papíru. Ne, že bych o nových penězích nevěděl, ale byla to chvilková nepozornost a než mi to „docvaklo“, byl taxík pryč. Takže pozor, staré liry jsou stále v oběhu:-) Jarda H.

Náklady v Turecku

Na pobyt není Turecko příliš drahou zemí. V zemích dál na východ je sice ještě levněji, ale v porovnání s Evropou je Turecko pořád levnější. Připočítat je potřeba náklady na dopravu do země. Pokud potřebujete dost šetřit, dá se dostat do Turecka dost levně cestou po zemi, ovšem samozřejmě na úkor času.

Drahé a to dost jsou pohonné hmoty (min. 2TR za litr nafty, benzin je ještě dražší). Cestování veřejnými dopravními prostředky drahé není, ale vzhledem k opravdu velké rozloze země se větší přejezdy přece jen poněkud na rozpočtu projeví. Dráž také vyjde vcelku logicky pobyt v Istanbulu, než kdekoliv jinde v Turecku.

Průměrné denní náklady mohou být cca 20€ – 25€ na osobu a den, ale je to však samozřejmě individuální. LP uvádí rozpětí pro jídlo 2€-5€, ubytování 5€-15€, denní průměr pro budget cca 20€ – 30€. Ceny v Istanbulu a západní části jsou vyšší než ve vnitrozemí a na východě. Záleží také za kolik dnů se průměr rozpočítává a kolik osob společně cestuje.

Naše průměrné denní náklady v roce 2004 pro dva lidi byly 44.4€ (53.4$, 77TR) – ubytování 15.8€ (19$, 27.4TR), jídlo 12.2€ (14.5$, 20.8TR), doprava 13.6€ (16.3$, 23.5TR), vstupné 5.4€ (6.45$, 9.3TR), ostatní 0.4€ (0.5$, 0.65TR). Za pobyt celkem 23 dnů jsme dva dohromady utratili 1021€ (1228$, 1770TR). Dále je třeba připočítat dopravu do Turecka, zpáteční letenky do Istanbulu stály vč. všech tax 2x 10.400 Kč (více viz Turecko – Doprava do země). Dalším nákladem bylo tehdy vízum, které již ale není potřeba.

Vstupné do památek není úplně nejlevnější. Nejdražší bylo Topkapi, kompletní vstupné přijde na 18.5€ (22.2$, 32TR) na osobu. Aya Sofya 8.7€ (10.4$, 15TR). Vstupné na ostatních památkách, např. Isak Pasha nebo Ani většinou 2.9€ (3.5$, 5TR), na profláknutějších jako Troja 10TR. Za kameru nebo foťák jsme nikde nepřipláceli, jen stativ nebylo možné vzít do Istanbulských památek.

Jedním z nejhezčích suvenýrů z Turecka je vodní dýmka (šíša) nebo keramika. Trochu dražším jsou všudypřítomné koberce. Ovšem pokud byste rádi nějaký doma měli, tak tady vás to vyjde mnohem levněji než u nás. O cenách na tržnicích se musí smlouvat a to pořádně. Na východě vše pořídíte mnohem levněji než na Velkém bazaru v Istanbulu.

Internet: internet je dostupný všude. Internetové kavárny najdete ve většině měst a ceny jsou lidové. Jen takové malé upozornění, turecké „I“ je trochu specifické a někdy bývá problém zadat a klávesnici adresu s písmenem i.

Obecné informace, rady a tipy naleznete v článku Finance na cestách.
Více o smlouvání na tržnicích se dočtete v článku Arabský trh.

Booking.com