Poušť Atacama: Jak prozkoumat nejsušší místo na Zemi

Poušť Atacama (Chile)
Poušť Atacama (Chile)

Poušť Atacama je chladná a suchá oblast na severu Chile, která se táhne přes 1600 km podél pobřeží Tichého oceánu. Je to jedna z nejsušších oblastí na světě, kde na některé části pravděpodobně nikdy nedopadla kapka vody. Poušť Atacama nabízí návštěvníkům úchvatné scenérie, zajímavé pohledy do minulosti a nezapomenutelné zážitky.

Kde se poušť Atacama nachází?

Poušť Atacama se nachází na západě Jižní Ameriky, mezi pohořím And a pobřežním pohořím Cordillera de la Costa. Hraničí na severu s Peru, na jihu s řekou Copiapó a na východě s Argentinou a Bolívií. Většina pouště leží v Chile, ale některé části zasahují i do sousedních zemí.

Jak se na poušť Atacama dostat?

Nejlepší způsob, jak se dostat na poušť Atacama, je letět do hlavního města Chile Santiaga a odtud letecky pokračovat na regionální letiště Calama. Zde se dá pronajmout auto nebo se vydat autobusem do San Pedro de Atacama, které je hlavním turistickým centrem pouště. San Pedro de Atacama je malé městečko s řadou ubytovacích možností, restaurací a agentur nabízejících exkurze po pouště.

Jaké jsou zde zajímavosti?

Poušť Atacama má mnoho zajímavostí pro cestovatele, kteří hledají dobrodružství, přírodu nebo netradiční zážitky. Mezi nejpopulárnější patří:

Údolí Měsíce (Valle de la Luna): Toto údolí je pojmenováno podle své podobnosti s měsíční krajinou. Je plné bizarních skalních útvarů, písečných dun a solných krystalů. Zde si můžete užít působivé výhledy na okolní hory a pozorovat nádherné západy slunce.

Gejzíry El Tatio: Toto je třetí největší geotermální pole na světě, kde se nachází více než 80 gejzírů a termálních pramenů. Nejlepší čas na návštěvu je brzy ráno, kdy gejzíry vyvrhují páru a vodu do výšky až 10 metrů. Zde si můžete také zaplavat v jednom z teplých bazénů.

Salar de Atacama: Toto je největší solná pláň v Chile a druhá největší na světě. Je to místo s vysokou biologickou rozmanitostí, kde žijí plameňáci, lamy a další druhy. Zde můžete obdivovat kontrast mezi bílou solnou kůrou a modrými lagunami.

Observatoře: Poušť Atacama je ideálním místem pro astronomii díky své čisté obloze bez světelného znečištění. Zde se nachází několik observatoří, které jsou otevřené pro veřejnost nebo nabízejí noční prohlídky. Mezi nejznámější patří ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array), která je nejvýkonnějším radioteleskopem na světě.

Pokud máte více času a chcete prozkoumat více oblasti kolem pouště Atacama, můžete navštívit tyto zajímavá místa:

Národní park Lauca: Tento park se nachází na hranici s Bolívii a je součástí biosférické rezervace UNESCO. Je to místo s ohromující scenérií vulkánů, lagun a plání. Zde si můžete prohlédnout bohatou faunu a flóru, včetně alpak, kondorů a různých druhů rostlin.

Iquique: Toto je pobřežní město s bohatou historií spojenou s těžbou dusičnanu. Je to také populární destinace pro surfaře, paraglidisty a milovníky adrenalinu. Můžete si zde užít pláže, kasina, muzea a kulturní akce.

Chuquicamata: Toto je největší povrchový důl na světě, kde se těží měď. Je to impozantní pohled na lidský zásah do přirozené krajiny. Rezervujte si prohlídku dolu a dozvíte se více o jeho historii a současnosti.

Booking.com