Kudy kam - Kars a Ani

Ani (Turecko)
Ani (Turecko)

Kars je pochmourné městečko na východě Turecka a většinou jediným důvodem pro návštěvu je návštěva pozůstatků nedalekého staroarménského Ani. Kars není prozatím příliš zařízen na turisty, i když se zlepšením dostupnosti Ani sem přijíždí čím dál víc cizinců a i lze předpokládat, že i nabídka ubytování se bude zlepšovat. V Karsu budete nejspíš muset jednou nebo dvě noci přespat.

Ubytování v Karsu

Ubytování není v Karsu příliš na výběr. Kromě dvou levných hotelů nevalné kvality je asi jedinou solidní možností za přijatelnou cenu Güngören.

Güngören – 35TR double pokoj s koupelnou, se snídaní. Nic moc hotel, ale pokoje v dolních patrech jsou lepší. Na tu kvalitu je však přece jen trochu předražený. (2004) Hotel byl plný překvapení. Mnoho zážitků popsaných v článku Jak se dobře ubytovat v Tureckupochází z tohoto hotelu. Stěhovali jsme z pokoje do pokoje celkem čtyřikrát. První pokoj nám zalila vodou průtrž mračen, druhý nešel zamknout a třetí byl sice celkem v pořádku, ale hoteliér byl z nás tak vystresovaný, že nás přestěhoval jako odškodnění do prvního patra, kde jsou mnohem hezčí pokoje, než ty naše předchozí v patrech horních.

Kostel Sv. Jiří v Ani (Turecko)

Doprava do Karsu

Autobus a dolmuš: Otogar je asi 2 km od centra. Po příjezdu následujte místní před nádraží, odkud odjíždí autobus do centra (kupodivu asi zdarma, protože peníze od nás nechtěli a neplatil ani nikdo jiný).

Spojení do:
Igdir: 10TR, 2.5h, 206km (dolmuš). Odtud se dá pokračovat do Vanu za 8TR za 2.5h.
Trabzon: 30TR, 9h, 525km
Istanbul: 45TR, 23h

Gruzie
Z Karsu musíte minibusem do Posofu. Arménská hranice je uzavřena, je nutné tranzitovat přes Gruzii.

Ani (Turecko)

Zajímavosti v Karsu

V Karsu je středověké opevnění a zříceniny pevnosti.

Ani

Cílem všech návštěvníků je však Ani. Omezení praktikovaná při návštěvě Ani, které leží přímo na choulostivém hranici s Arménií, byla v roce 2004 zrušena. Dříve se muselo v tourist office žádat o povolení a na místě se nesmělo fotografovat. Ani se nachází 45 kilometrů od Karsu a nejezdí tam žádná veřejná doprava.

Výlety k Ani organizuje místní cestovní agentura, resp. agent Celil, který mluví poměrně dobře anglicky. Jedná se vlastně o dopravu minibusem tam a zpět. Jedinou další možností je stopem, ale směrem k Ani toho zas příliš moc nejezdí. Pokud chcete zajistit místo v minibuse, požádejte v hotelu ať vám seženou Cecila, ale pravděpodobně si vás stejně do večera odchytí sám. Za dopravu jsme po troše smlouvání platili 15TR za osobu. Vstupné 5TR (2004). Celil s vámi nejspíš pošle řidiče, který anglicky neumí, takže se předem domluvte, kolik budete mít na místě času, než se bude odjíždět zpátky.

Ani (Turecko)

Pokud není uvedeno jinak, všechny informace jsou aktuální k 08/2004.

Přečtěte si také článek Ani – ruiny staré Arménie.

Booking.com