Salcbursko nejsou jen památky, ale i divoká příroda

Salcbursko (Rakousko)
Salcbursko (Rakousko)

Spolková země Salcbursko má asi půl milionu obyvatel a rozkládá se na sedm tisících kilometrech čtverečních. Jedná se doslova a do písmene o klíčové ekonomické centrum Rakouska, které oplývá i bohatým kulturním životem. Najdete zde nejen několik zajímavých měst, která doslova lákají k návštěvě, ale i hned několik lyžařských středisek. A nemusíte se bát nedostatku sněhu, nejvyšší hora regionu s názvem Grossvenediger se tyčí do výše 3674 metrů nad mořem a zdaleka není v tomto ohledu jedinou dominantou salcburského regionu.

Kromě Salcburku samotného, který po turistické stránce vytěžil opravdové maximum z toho, že se zde narodil jeden z velikánů klasické hudby Wolfgang Amadeus Mozart, najdete v salcburském regionu například i hrad Hohensalzburg, který je starý skoro tisíc let a dokládá historickou významnost tohoto kraje, který proslul hlavně díky obrovským ložiskám soli, jež byla ve středověku poměrně vzácným kořením. A to není vše, těžilo se tu totiž dokonce i zlato, ale kde ty loňské sněhy jsou. Salcbursko se dnes musí živit jinak…

Salcbursko (Rakousko)

Ti z vás, kteří nemají k vojenství tak blízko, spíše ocení romanticky vyhlížející zámek Hellbrunn, který lze navštívit spolu s nádherami Salcburku v jeden den. Je totiž vzdálen od města necelé čtyři kilometry. Tomu, že na vás při procházce kolem Hellbrunnu dýchne atmosféra slunné Itálie se příliš nedivte, zámek byl vystavěn v 17. století a tehdy šlo zkrátka vše podle nejnovější italské módy. Šaty, veškerá architektura, ale například i kultura stolování. A pokud máte smysl pro humor, nesmí vás překvapit ani vodní atrakce v zámecké zahradě, která plní pro nic netušící návštěvníky funkci nášlapné miny. Zkrátka a dobře vás pokropí sprškou vody v době, kdy to nejméně očekáváte.

A pokud si budete chtít projít samotné město Salcburk, určitě nevynechejte asi největší turistické lákadlo. Mozartův rodný dům, kde můžete nakoupit i nějaké ty zajímavě vypadající suvenýry. Hrneček nebo tričko s podobiznou věhlasného umělce může být určitě krásnou památkou na letní dovolenou. :-)

Pokud jste nadšenci do církevních památek, Salcburský chrám bude asi to pravé ořechové. Stavba, která zažila mnoho nepokojů a válek je dominantou města už od 12. století. Zajímavé je určitě i to, že Wolfgang Amadeus Mozart zde komponoval a prezentoval své historicky první skladby a byl zde ostatně i pokřtěn.

Salcbursko (Rakousko)

Jestli jste na dovolené i s dětmi, musíte navštívit Přírodovědné muzeum (Haus der Natur), které se sestává ze 40 různých akvárií a najdete zde na dvě stovky exotických druhů zvěře. Vaše děti nezajímají vodní živočichové? Pak můžete navštívit Salcburskou zoologickou zahradu, kde najdete mnoho živočišných druhů, které jsou dnes bohužel již na pokraji vyhynutí. A zájemce o aktuální umělecké trendy určitě nadchne Salcburské muzeum moderního umění…

V případě, že chcete vidět i nějakou tu přírodní scenérii, zkuste Krimmelské vodopády. Je to sice ze Salcburku poměrně dálka, jsou až ve Vysokých Taurech 150 kilometrů daleko, ale ten pohled určitě stojí za to. Vodopád, který se chlubí výškou necelých čtyř stovek metrů patří k těm vůbec největším na celém evropském kontinentu. Připravte se ale na symbolické vstupné, taková nádhera není pro turisty zadarmo.

Pokud máte vodu opravdu nadmíru rádi, je tu ještě jedna možnost zajímavého výletu. Rokle Liechtensteinklamm disponuje padesát metrů vysokým vodopádem a než si ji celou projdete, bude to trvat dobrou hodinu. Skalní tunely nebo dřevěné mosty působí velmi romantickým dojmem, celá rokle je přístupná návštěvníkům už skoro půldruhého století.

A co dál dodat? Nic asi není třeba. Salcburský kraj je dostatečným lákadlem sám o sobě a navštívit jej je povinností každého zapáleného turisty. :-)

Booking.com