Hrad Rappottenstein který nebyl nikdy dobyt

Hrad Rappottenstein (Dolní Rakousy - Rakousko)
Hrad Rappottenstein (Dolní Rakousy - Rakousko)

Hrad Rappottenstein byl vystavěn ve dvanáctém století Kuenringy, o dvě století později pak získal práva trhu, jako vůbec jedna z nejstarších lokalit Dolních Rakous. Za zmínku jistě stojí i to, že tento hrad nebyl, i přes obležení Švédy, vzbouřenými rolníky nebo třeba i protestantskými vojsky nebyl nikdy dobyt a ani nijak vážněji poškozen. Ve střední Evropě je to celkem vzácné…

Hrad, který má nesporně románské základy, nabízí celkem pět nádvoří a osmero vstupních bran, často chráněných padacími mosty. Jedná se o jeden z mála příkladů středověké vojenské architektury s prvky románskými, gotickými i renesančními.

V přilehlé vesničce Roitens, která čítá skoro dva tisíce obyvatel, si můžete prohlédnout mimo jiné venkovské muzeum, kde lze obdivovat nejen dobové zbraně a řemeslné výrobky, ale poslechnout si i předčítání lidové poezie.

Ale zpět k hradu. Ten byl čtyři století po svém založení patřičně renovován, obdivovat můžeme hlavně třípodlažní arkády z první poloviny 17. věku, které zdobí tento hrad na jeho západní straně.

Srdcem celé citadely je pak dvoupatrová kaple, postavená v roce 1378. Ta byla s největší pečlivostí restaurována v roce 1947 a i díky tomu je výborně zachovalá. Zajímavé jsou i staré věžní hodiny, stejně jako italská atmosféra celého interiéru, proloženého malířskými skvosty 16. století. K dispozici je návštěvníkům i zámecká zahrada, kde lze v naprostém klidu chvíli relaxovat uprostřed rozkvetlé zeleně.

Rappottenstein, který mimochodem slouží v současné době i jako hotel pro poměrně velké množství turistů, nabízí pro nejrůznější oslavy i pronájem Rytířského sálu, kam se vejde až šedesát osob. Návštěvnický potenciál je zde využit skutečně na jedničku. Nádech luxusu, jaký byste asi na studeném hradě příliš nečekali…

A co takhle podívat se na nedaleký hrad Rosenburg, když už projíždíte tímto malebným krajem poblíž hranic Rakouska a České republiky?

Booking.com