Jezero Wörthersee je hned vedle historického města Klagenfurtu

Jezero Wörthersee (Rakousko)
Jezero Wörthersee (Rakousko)

Říká se mu také Vrbské jezero (alespoň tedy takzvaně „po našem“) a je turisticky hodně vyhledávané. Jih Rakouska totiž nabízí koupání nebo romantickou plavbu na loďkách, stejně jako pestrou paletu vodních sportů. Proč tomu tak je? Zkrátka a dobře, Korutany jsou zemí zhruba jednoho tisíce jezer. V tomto směru trochu zastřou finskou slávu, navíc je tu obvykle v létě skutečně až mimořádně teplé počasí…

Velmi čistá voda, která vám skoro až vezme dech…

Zdejší voda je opravdu mimořádná, jezero Wörthersee totiž zásobují kvalitní podzemní prameny, pro koupání je to vskutku ideální. Na jachtě nebo na lodi se tu také projedete až do sytosti, maximální hloubka jezera sahá k hranici 85 metrů, rozloha pak k přibližně dvaceti kilometrům čtverečním. Když jezero v zimě zamrzne, někdy se tu dá i bruslit – ale to už si musíte vyhlídat vhodnou chvilku, nebude to zdaleka každý den, že?

S městem Klagenfurt, které se rozprostírá při východním břehu, spojuje jezero vodní kanál, brázděný výletními loďkami. Je to největší korutanské jezero a podle velikosti bere v celém Rakousku pěkné páté místo – navíc v Korutanech je tak krásně, jako snad už nikde jinde v Rakousích, jiné kraje jistě prominou.

Na břehu je i krásný zámek, doslova hned vedle je Minimundus

Zatímco východní břeh lemuje historické město Klagenfurt, ten západní je zase ozdoben zámkem Velden a také rozlehlým přístavem. Na jižním břehu jsou spíše lesy, výjimkou je místní golfový klub a vesnička Maria Wörth, jež má velký historický význam. A co sever? Zde už je přeci jen pár malých vesniček, platí, že je hodně osídlen a vede tudy i dálnice A2, jinak dlouhá necelých 400 kilometrů a vedoucí ještě napříč Štýrským Hradcem (Grazem).

V pramenech je dnešní Wörthersee zmiňováno v roce 1143 poprvé coby Werdse, od devatenáctého století se využíval název Werdersee, odvozený ze staroněmeckého výrazu „weride“, což znamená „ostrov“. Turisté sem nejčastěji zamíří během letních prázdnin, kdy teplota vody stabilně přesahuje „pětadvacítku“ – oblíbené místo tu našli hlavně Němci, Nizozemci a obyvatelé Vídně, kteří to vlastně ani nemají nijak daleko, jen se svezou po dálnici. Relativně nedaleko jezera najdeme také další zajímavé lákadlo pro turisty, kterým je Minimundus. Tato rozlehlá zahrada vás přinutí navštívit doslova celý svět, protože jej projdete jen za jedno krátké odpoledne. Tádž Mahal, naše Staroměstská radnice, Eiffelova věž nebo kanadská CN Tower, to je jen malá ochutnávka skvostů, co tu na vás čekají.

A kam ještě vyrazit? Když vás už čtyřhodinová okružní jízda přes jezero bude nudit, pomyslete na to, že Klagenfurt je plný zajímavostí. Kromě Europarku a Minimundusu na předměstí je tu třeba italská restaurace Lido. Právě z ní budete krásně vidět na celé jezero. A když už jsme u těch vodních ploch, nevynechejte ani Ossiacher See, které je podobně malebné.

Booking.com