10 českých NEJ: Nejhlubší

10 českých NEJ: Nejhlubší
10 českých NEJ: Nejhlubší

1. Nejhlubší zatopená jeskyně světa – Hranická propast (Macůška)

Nejhlubší propast v České republice a zároveň nejhlubší zatopená sladkovodní jeskyně světa leží v Hranickém krasu v národní přírodní rezervaci Hůrka u Hranic. Celková potvrzená hloubka suché i mokré části je 473,5 m. Poslední výzkum česko-polské expedice v září 2016 potvrdil hloubku zatopené části 404 m. Geologové ale odhadují, že by mohla dosahovat hloubky mezi 800 a 1200 m. Tomu nasvědčuje teplota a chemické složení vody. Součástí propasti je i jeskyně nad hladinou vody, tzv. Suchá rotunda.

Zajímavost: Podle pověsti do propasti na koni skočil moravský král Mojmír II., aby navedl své pronásledovatele do pasti.

2. Nejhlubší rybník – Staňkovský rybník

Staňkovský rybník nedaleko Chlumu u Třeboně je nejhlubší a nejdelší rybník v Česku. Maximální hloubka (u hráze) dosahuje 16 m, délka 6 km a obvod 25 km. Rozlohou jde o dvanáctý největší rybník v České republice. Vodní plocha má rozlohu 241 ha. Hlavním využitím je chov ryb, sportovní rybolov a rekreace. Ke koupání slouží písčitá pláž s mírně se svažujícím dnem. Rybník byl založen Mikulášem Ruthardem z Malešova v 16. století kvůli povodním na Koštěnickém potoce.

Zajímavost: Severovýchodní břeh leží na státní hranici s Rakouskem.

3. Nejhlubší zámecká studna – Zámek Zbiroh

Zbiroh je známý jako zámek tří císařů. Patřil Karlovi IV., Zikmundovi Lucemburskému a Rudolfovi II. Mezi unikáty zámku patří studna hluboká 163 m. Zajímavě se stáčí do šroubovice. Tvrdí se o ní, že je nejhlubší hradní studnou v Evropě. Byla vyhloubena v mimořádně tvrdé buližníkové skále. Do hloubky 20 m má kruhový profil, do 80 m ji tvoří šachta o rozměrech 2,2 × 2 m. Od hloubky 81 m je obložena dřevěným bedněním a má rozměry 1,8 × 1,4 m. Sloupec vody má výšku asi 25 m.

Zajímavost: V letech 1912 až 1928 na zámku malíř Alfons Mucha namaloval slavný obrazový cyklus Slovanská epopej.

4. Nejhlubší minerální pramen – Pramen Luna, Louny

V Lounech se vyskytují přírodní i umělé vývěry podzemních minerálních a léčivých vod. V jižní části města byl počátkem 60. let navrtán významný zdroj alkalické kyselky zvaný Pramen Luna. Jde o nejhlubší minerální pramen v České republice. Má jedinečné složení, je to silně proplyněná a teplá natrium-bikarbonátová voda, která vyvěrá vrtnou sondou z hloubky 1100 až 1200 m. Vydatnost zdroje je 15 l/min. Díky své stálé teplotě je pramen celoročně dostupný.

Zajímavost: Minerální voda Luna je vhodná k pitným kúrám u pacientů s gastrointestinálními chorobami a nemocemi jater.

5. Nejhlubší důl – Příbram

Příbramský důl číslo 16 se v roce 1975 zapsal do historie jako nejhlubší důl v České republice. Šachta v lokalitě Háje dosahuje hloubky 1 838,4 m. V nejhlubším místě je teplota až 40 stupňů. V ložisku se v letech 1948 až 1991 těžil uran. Důl není přístupný veřejnosti, ale turisté se můžou vypravit do Hornického muzea Příbram do areálu dolu Anna. Jedná se o druhou nejhlubší jámu na území našeho státu (1600 m). Dopravu do cíle zajišťuje důlní vláček.

Zajímavost: V roce 1875 bylo v Březových Horách v západní části města Příbram na dole Vojtěch poprvé na světě dosaženo kilometrové hloubky.

6. Nejhlubší přehrada – Dalešice

Malebné údolí řeky Jihlavy na Třebíčsku muselo v roce 1976 ustoupit přehradě vybudované za účelem výroby elektrické energie, jednak elektřinu vyrábí, jednak slouží jako zásobárna vody pro Dukovany. V současné době je využívána také pro rekreační a sportovní účely. V okolí jsou cyklostezky a kempy. Rybáři ocení výskyt štik, candátů a okounů. Břehy tvoří z části lesnaté stráně, většinou ale příkře se zvedající skály s vyhlídkami.

Zajímavost: Ze skalního útvaru, na kterém stojí zřícenina hradu Kozlov, udělala přehrada ostrov.

7. Nejhlubší vrt – Jablůnka

Na východním okraji vesnice Jablůnka mezi Vsetínem a Valašským Meziříčím se nachází nejhlubší vrt ve střední Evropě. Dílo Jablůnka 1 v roce 1982 dosáhlo hloubky 6506 m. Jednalo se o průzkumný vrt při hledání ropy a plynu v hlubších vrstvách karbonských a devonských sedimentů. Přinesl mnoho cenných poznatků o geologické stavbě podloží v této lokalitě. Dnes je vrt uzavřený.

Zajímavost: Nejvíce vrtů pro těžbu ropy je v ČR na jižní Moravě na Hodonínsku, kde byla ropa objevena v roce 1920.

8. Nejhlubší hradní vodní příkop – Vodní hrad Nové Hrady

Gotický hrad bergfritového typu Nové Hrady byl podle archeologických nálezů postaven zhruba v polovině 13. století. Poprvé byl zmíněn roku 1279. Rozloha hradního příkopu je téměř 7 tisíc m2. Do dnešních rozměrů byl zvětšen při pozdně gotické přestavbě areálu v 2. polovině 15. století. Přestože v 17. století ztratilo opevnění hradu včetně příkopu vojenský význam, byl příkop průběžně udržován a používán. Dnešní hloubka příkopu je pod severovýchodním mostem 14,5 m a pod jižním mostem 10,5 m. Šířka dosahuje 23 m.

Zajímavost: V 19. století byli v příkopu chování jeleni a daňci.

9. Nejhlubší jezero – Černé jezero, Šumava

Černé jezero nedaleko Železné Rudy leží v nadmořské výšce 1008 m a jeho maximální hloubka dosahuje 39,8 m. Jedná se o nejhlubší a zároveň největší české jezero. Napájí jej podzemní prameny vyvěrající na úpatí Jezerní hory. Jméno jezero dostalo podle zdánlivě černé hladiny. Zbarvení způsobuje kal tvořený pylem z okolních jehličnanů, lesní porost propouští na hladinu minimum slunečního světla, což napomáhá dojmu, že jezero je černé.

Zajímavost: Jezero bylo vyhloubeno ledovcem.

10. Nejhlubší stanice metra – Náměstí Míru, Praha-Vinohrady

Metro v Praze měří zhruba 65 kilometrů, na třech trasách mohou cestující využívat 57 stanic. Na nejhlubší stanici Náměstí Míru na trase A jsou koleje 53 m pod zemí. Tato trojlodní stanice byla otevřena v roce 1978. V prostoru nástupiště jsou všechny lodě obloženy hliníkovými eloxovanými výlisky ve zlaté, modré a bílé barvě a sloupy jsou obloženy nerezovými prvky. V blízkosti stanice se nachází mnoho historických památek, například kostel svaté Ludmily, synagoga nebo Národní dům.

Zajímavost: Nachází se zde také nejdelší eskalátor (87 m).

10 ČESKÝCH NEJ

10 českých NEJ: Největší
10 českých NEJ: Nejdelší
10 českých NEJ: Nejvyšší
10 českých NEJ: Nejstarší
10 českých NEJ: Nejhlubší

Booking.com