Karlovy Vary - nejnavštěvovanější české lázeňské město
Zdejší minerální a termální prameny jsou proslulé již od středověku, čehož si dobře všiml Karel IV. a udělil Karlovým Varům statut královského města. Ještě větší věhlas pak získaly Karlovy Vary v osmnáctém století, od té doby se příval lázeňských hostů prakticky nezastavil. Dnes zde žije padesát tisíc obyvatel, město kvete kulturou a najdete tu i poměrně početnou ruskou menšinu, podobně jako v Teplicích. Co vše tu tedy můžeme obdivovat?
Vřídelní kolonáda je obdivována už celá staletí, byla zde řada evropských slavných osobností
Osmadvacet karlovarských pramenů, co více dodat? Hned polovina z nich je podchycená a lázeňským hostům plně k užívání, pitné kúry si někteří užijí ažaž. Nakonec, ze slavných hostů karlovarských lázeňských kolonád lze zmínit třeba hudebníky Ludwiga van Beethovena nebo Fryderyka Chopina a Richarda Strausse, na návštěvě zde byli i státníci jako Petr Veliký nebo Vilém I. a kancléř Metternich. Z domácích hvězd uměleckého nebe si zaslouží vzpomenout Ema Destinová nebo Leoš Janáček. A samozřejmě, v neposlední řadě i houslový virtuos Niccolo Paganini, takže o světovou proslulost je zde na další staletí doslova a do písmene postaráno…
V Karlových Varech se také natáčela řada slavných filmů, kromě novějších – Casino Royale z roku 2006 – si můžeme připomenout starší československé grotesky jako Vrchní, prchni! Nebo Zítra vstanu a opařím se čajem. Každoroční Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary dává velké naděje i do budoucna. Město žije kulturou, ostatně – lázeňští hosté patřili vždy mezi skutečnou evropskou uměleckou elitu. Pojďme si však také projít některé ze zajímavých památek, kterých je zde skutečně více než dost!
Oplatky ochutnal každý, o Becherovce to platí také
Karlovarské oplatky nebo Becherovka, to jsou slavné značky, které zná doslova celý svět. Bylinkový likér a sladká zákusky mají za sebou více než dvě staletí existence, zdejší minerální vody mají také celosvětový věhlas – vždyť právě zde působil jistý Heinrich Mattoni. Jen tak mimochodem, karlovarské lázně mají pozitivní vliv hlavně na játra nebo žaludek.
A kam vyrazit, když chcete obdivovat slavné památky? Je tu hned několik vyhlídek – Jelení Skok nebo Tři kříže a například i vyhlídka věnovaná Karlu IV., ale také hotely, které jsou pod patronátem památkářů – třeba Grandhotel Pupp nebo Hotel Imperial. Z dalších staveb připomeňme i slavné sakrální památky, třeba kostel svatého Urbana ze třináctého století nebo pravoslavný chrám svatých Petra a Pavla, vystavěný na konci devatenáctého století ve staroruském stylu. Projděte si i pět malebných kolonád – Mlýnskou, Sadovou, Tržní, Vřídelní a Zámeckou. Lázeňských budov je tu pak hned několik, kromě Alžbětiných lázní si projděte i ty Císařské nebo Vřídelní. Nejvíce památek je situováno obecně podél řeky Teplé, která prochází lázeňským centrem.
Podívejte se i do Mariánských Lázní, nezapomeňte na hrad Loket
Nezapomeňte na klasické suvenýry ze skla, milovníci golfu pak zaplesají nad místním osmnáctijamkovým hřištěm – historie golfu v Čechách se začala psát právě zde. Samozřejmě, Karlovy Vary jsou významným turistickým centrem, ale nesmíme zapomínat ani na okolní města a památky. Neméně slavné jsou i Mariánské Lázně, ve kterých se zamiloval i proslulý Johann Wolfgang von Goethe. Pokud ale máte spíše v hledáčku hrady a zámky, nesmíte minout královský hrad Loket, kde jsou vzácné minerální sbírky a poznáte románskou i gotickou architekturu skutečně zblízka – a co teprve ten výhled na Ohři a celou krajinu kolem dokola!
Marek Kos | 17.3.2018
Aktuální počasí v destinaci
|
4,2°C
|
Předpověď počasí |