Hrad Pořešín pamatuje sedm staletí, vlastnili jej i Rožmberkové

Zřícenina hradu Pořešín (Česká republika) - Photo by Martin Kunzendorfer
Zřícenina hradu Pořešín (Česká republika) - Photo by Martin Kunzendorfer

Starobylý hrad, z něhož toho už bohužel tolik nezbylo. Gotická stavba nedaleko Českého Krumlova nebo Kaplice, na kterou se můžete vydat kdykoliv mezi dubnem a říjnem, je nejspíše dílem Bavora III. ze Strakonic, poprvé se pak v pramenech zmiňuje se začátkem čtrnáctého věku. Nedaleko protéká Malše, zřícenina hradu Pořešín se nachází po jejím levém břehu.

Nevypadá ani jako klasický jihočeský hrad, spíše se inspiroval na Moravě

Jihočeské hrady jsou specifické a podobné jeden druhému, ale pro Pořešín to vlastně vůbec neplatí. Snad jako by našel předlohu v moravské architektuře, jak o tom svědčí plášťová hradba, tedy alespoň to, co z ní ještě odolalo zubu času. Kromě toho, je zde stálá expozice hradního muzea, kde se návštěvníci poučí nejen o tom, jak se ve středověku a raném novověku oblékalo nebo válčilo. A kde vlastně vznikl tak neortodoxní název? Pořešín je odvozen od starého slovanského křestního jména Pořeša. Znamená tedy prostě tvrz nebo hrad patřící do správy tohoto muže…

Rodu pánů z Pořešína byl hrad zabaven Oldřichem z Rožmberka, toho času hamižným jihočeským velmožem období husitských válek, když předtím neuspěla snaha vydat objekt do husitských rukou skrze zradu stráží. Oldřich však v obavě, aby se husité přeci jen stavby nezmocnili, nechal Pořešín vypálit do základů. Co se všechno dochovalo? Kromě většiny hradeb i část jižního paláce. Zdánlivě to je skoro jako nic, ale romantické prostředí okolních lesů vás zaručeně dostane. Pár možností ubytování je vlastně dost blízko, takže návštěva hradu může být klasickou odpolední procházkou.

Prohlídka ve známém francouzském stylu s velkoplošnými kreslenými panely

Když se rozhodnete obětovat padesátikorunu na prohlídku, čeká vás zajímavá podívaná. Kreslené panely v západním stylu, pozůstatek kachlových kamen hradu, což ve své době byla jedinečná novinka, ale také třeba padací most. Koná se zde i řada kulturních akcí, jako je například tradiční Hradní zabijačka, jíž můžete navštívit na začátku jara. Divadelní představení, Kastelánské skotské hry nebo společenský večer s přednáškou odborníků na historii, toho všeho se zde můžete dočkat – jednoduše poučení i zábava v jednom. A samozřejmě, nechybí ani řada hudebních koncertů, vloni zde vystoupila například legendární česká folková skupina Žalman.

Pokud jde o okolí zříceniny hradu Pořešín, bohaté kulturní možnosti se nám nabízí takřka po celém jihočeském regionu. Třeba Zámek Hluboká, nedaleko Českých Budějovic, rozhodně stojí za prohlídku. Je zde i rozsáhlá zoologická zahrada, umístěná hned naproti stejnojmennému loveckému zámečku Ohrada. A o samotných Českých Budějovicích není třeba mluvit, zde je těch nabídek ažaž – od Černé věže po tajemstvími opředený Branišovský les.

Booking.com