Caorle - oblíbené letovisko

Caorle (Itálie)
Caorle (Itálie)

Caorle je místem, kde tuzemští turisté rádi tráví své letní dovolené. Dvanáctitisícové město na severu Itálie, nedaleko Benátek, k tomu přímo vybízí. Na své si přijdou nejen milovníci příjemného mořského ovzduší, ale i ti, kteří by se rádi porozhlédli po pamětihodnostech a místo lelkování na pláži by raději vyrazili do terénu na nějaký ten výlet.

Caorle, které neslo v antice jméno Caprulae (to zřejmě na počest bohyně Capris), bylo založeno Římany už v prvním století před Kristem. V jedenáctém století zde byla na místě někdejšího pohanského obětiště vystavěna křesťanská katedrála, z tehdy patnáctitisícového města se stalo sídlo biskupství, které bylo nesmírně důležité pro tehdy rozkvétající Benátskou republiku. Za Napoleonských válek přišel nicméně úpadek tohoto krásného města, v důsledku čehož se středisko diecéze přesunulo do Chioggie. Dvacáté století pak přineslo další značné změny, lesnatá krajina kolem Caorle se přeměnila na pole pro pěstování nejrůznějších plodin a vysušení se dočkaly i tamní močály.

A co zajímavého můžete v Caorle navštívit? Na první pohled po příjezdu do města zaujme zřejmě každého turistu Katedrála svatého Štěpána, která byla vybudována v první polovině jedenáctého století a nese na sobě známky nejen románského slohu, ale nabízí i zajímavé byzantinské prvky. Věž katedrály, která je vysoká 48 metrů, patří k dominantám tohoto města. Poblíž katedrály můžete také navštívit místní muzeum, kde najdete odkaz třeba i na papeže Jana Pavla I.

Další význačnou stavbou Caorle je Kostel Panny Marie Andělské, který byl postaven už během římských dob a také prošel v osmnáctém století přestavbou do dnešní podoby. Podle legendy totiž poblíž tohoto místa našli rybáři sochu Panny Marie s dítětem, kterou dovlekli z moře na břeh.

Caorle je sice poměrně malé město, ale v rámci Itálie patří k turisticky nejatraktivnějším lokalitám. Městské centrum je vystavěno podle benátského vzoru a na pobřeží najdete dodnes takzvané „casoni“, což jsou vlastně příbytky pro místní rybáře. Cestou do Caorlemůžete také navštívit Cividale del Friuli, které se nachází na severu Itálie, poblíž Udinese

Booking.com