Po stopách mladičkého krále Tutanchamona
Více než tisíc let před narozením Krista zemřel z nevysvětlitelných důvodů mladý faraón. Narychlo mu vystavili pohřeb a jeho jméno bylo zanedlouho vymazáno z pomníků, které za svůj krátký život vybudoval. Nosil hrdě své jméno – Tutanchamon syn Achnatona. Jeho hrobku skoro o tři tisíce let později objevil známý egyptolog a archeolog Howard Carter v Údolí králů. Místo se nachází na západním břehu řeky Nil pod vrcholem hory El-Quorn. Jako tajné místo pro královské pohřby si ho vybral už zakladatel 18. Dynastie Ahmose, jehož dvanáctým následníkem na trůnu byl právě Tutanchamon.
Nic nedokázal, jen zemřel
Tutanchamon usedl na trůn jako malý chlapec, už v devíti letech a zemřel jako osmnáctiletý mladík. Podle samotného Howarda Cartera bylo jeho jediným významným činem to, že zemřel a byl pochován v Údolí králů. Přesto je jedním z nám nejznámějších faraonů celé dlouhé egyptské historie. V roce 2010 se podařilo díky analýze DNA dohledat i jeho matku, měla to být jeho vlastní sestra a jedna z králových vedlejších manželek. Navíc kvůli deformaci dolních končetin měl jednu nohu kratší a při chůzi se musel opírat o dřevěné hole.
Faraonova kletba
Rakev krále, který zemřel na prahu dospělosti, byla poprvé otevřena v roce 1922 (někde se uvádí rok 1925). Nakonec bylo zjištěno, že faraon zemřel na otevřenou zlomeninu stehenní kosti, potom totiž dostal sněť, kterou tehdy ještě nedokázali léčit. Zranění si pravděpodobně způsobil pádem z koně. Každého, kdo údajně do faraonovy hrobky vstoupil, zabila kletba. Během dvanácti let jich zemřelo osm. Sám Carter se ale dožil 66 let, doktor, který faraona pitval dokonce v 75 letech. Nicméně vědci tvrdí, že Tutanchamon mohl mít na smrt některých lidí vliv. Příčinou onemocnění totiž mohly být spory plísní, které se v hrobce rozmnožily.
Mumie s odhalenou tváří
Od roku 2007 vystavují egyptští památkáři Tutanchamonovu mumii s odhalenou tváří přímo v Údolí králů v králově hrobce. Do té doby znalo jeho obličej jen asi padesát lidí, a to od jeho objevení uplynulo už skoro devadesát let. Ostatky jsou umístěny v klimatizované skleněné vitríně v předsíni vlastní hrobky nedaleko Luxoru, které bylo tradičním pohřebištěm egyptských panovníků. Vidět je jen hlava, protože zbytek těla je díky špatnému balzamování v značném stádiu rozkladu.
Hrobka číslo 62
Údolí králů leží ve skalním masívu za Hatšepsutiným chrámem. Do dnešního dne bylo archeology odhaleno 62 skalních hrobek. Práce však i nadále pokračují a je možné, že se dočkáme ještě dalšího přírůstku. Každá hrobka je řešena jinak, nejen umístěním, ale i velikostí. Vstupné se kupuje u hlavního vchodu za asi 80 egyptských liber. Tato vstupenka vám umožní pohyb po celém údolí a ke vstupu do tří vámi vybraných hrobek. Nejsou ale otevřeny všechny, pro turisty se jejich otevírání střídá, aby se zamezilo riziko jakéhokoli možného poškození. Můžete si koupit i suvenýry a brožury, ale pozor ceny jsou značně přemrštěné a tak se vyplatí smlouvat.
Bezesporu je nejslavnější hrobkou v celém údolí dvaašedesátka, právě ta Tutanchamonova a ta poslední objevená. Proč je hrobka tak malá a málo vyzdobená je předmětem teorií. Některé tvrdí, že byla budována pro Tutanchamonova rádce a některé, že je to proto, že zemřel tak mladý a v době, kdy na ní dělníci teprve s její výstavbou začali. Pokud si připlatíte dalších 100 egyptských liber kromě vstupu do samotného Údolí králů, můžete jeho mumii spatřit na vlastní oči.
Barbora Walterová Benešová | 7.12.2017
Aktuální počasí v destinaci
|
25,1°C
|
Předpověď počasí |