Al Qasr - středověké pouštní město

Al Qasr (Egypt)
Al Qasr (Egypt)

Al-Qasr je místo, které si v oáze Dachla rozhodně nemůžete nechat ujít. Nad malým městečkem se na vápencovém skalním podloží tyčí staré hliněné město. Takhle nějak asi vypadala kdysi dávno stará pouštní města a tady v Al-Qasru se můžete v klidu ponořit do jejich atmosféry. Je téměř neuvěřitelné, že se skoro celé někdejší město dochovalo až do dnešních dnů v tak dobrém stavu. Panorama starého města na pozadí skal a palmových hájů je nádherná.

Většina podobných komplexů v oázách byla zničena. Na svědomí to většinou měly dlouhotrvající deště, které se Egyptě sice vyskytují sice jen velmi zřídka, ale na hliněné stavby mají zničující účinek. Tato památka je ale kupodivu vcelku dobře udržovaná, zřejmě asi i díky tomu, že několik řemeslníků stále pracuje na její obnově. Vyrábí tradiční nepálené cihly a nechávají je sušit na slunci.

Al Qasr (Egypt)

Staré město je dnes v podstatě opuštěné a dalším obyvatelům je zakázáno se zde usazovat. Při prohlídce vám bude asistovat průvodce. Průvodce je to sice tak trochu samozvaný ale těch pár liber bakšiše se vyplatí, protože vám otevře různé části domů. Například uvidíte starý lis na olivy nebo mlýn na obilí. Jednou zajímavých staveb je madrasa, neboli islámská škola. Madrasa byla také knihovnou, radnicí i soudem.

Atmosféra je tady vyloženě středověká. Zdi domů jsou velmi vysoké a mají i několik pater. Uličky mezi nimi jsou velmi úzké a některé jsou zastřešené. Zbylé ulice bývaly navíc ještě zakryty palmovým listím. Obyvatelé se tak chránili především před spalujícím sluncem, ale také před písečnými bouřemi.

Město má řecko – římské základy a mnoho domů pochází z osmanských a mamlúckých dob. Mnoho domů má nad vchodem zajímavé vyřezávané dřevěné lintely. Jsou z akácií a většinou obsahují jméno majitele domu a nějaký verš z koránu. Nejstarší z lintel pochází z roku 924. Zajímavá je také stará mešita uvnitř které se nachází hrobka šajcha Nasr ad-Dína.

Minaret z nepálených cihel pochází z 12.století. Další 21 metrů vysoký minaret má rekonstruovaná mešita Nasr ad-Dína. Pod starým městem leží dnešní vesnice, jejímž centrem je silnice vedoucí oázou. Žije tady kolem sedm set lidí, jejichž zdrojem obživy jsou palmové háje. Cizinci jsou tady spíše výjimkou a tak když usedáme do jedné čajovny na mátový čaj budíme zvědavost všech dětí loudajících se právě ze školy.

Al Qasr (Egypt)

Pro volbu ubytování v oáze Dachle je kvůli lepšímu zázemí a návaznosti dopravy lepší Mút. Pro Al Qasr zase mluví osoba Mohameda, majitele jediného zdejšího hotelu. My jsme se tady zastavili jen na oběd a musíme potvrdit, že Mohamed je opravdu skvělý. Vystrojil nám senzační oběd a když zjistil, že jsme Češi, přinesl nám několik sešitů se zápisky jeho hostů. Češi se tady ubytovávají opravdu často. Našli jsme tam mnoho zápisů nejen v češtině hodnotících péči Mohameda o své hosty jen v superlativech. Máme ho prý přiučit něco dalšího česky, procvičit v sedmě a nenechat ho šidit v dominu. Takže až tudy pojedete zastavte se u Mohameda a nechejte se okouzlit Al Qasrem.

Booking.com