Zaměřeno na centrální thajský venkov aneb výlet do provincie Lopburi

Zajímavosti v provincii Lopburi (Thajsko)
Zajímavosti v provincii Lopburi (Thajsko)

Thajsko není pouze o exotických plážích či ruchu hlavního města Bangkoku. Rozlohou je tento stát v jihovýchodní Asii přibližně 6x větší než Česká republika, a jeho samotné hlavní město by počtem obyvatel obsáhlo osm našich věžatých Prah. Proto se není čemu divit, že co se Thajska týče, je mnohem rozmanitějšího charakteru, jak v záležitostech kulturních, společenských, ale i v krásách samotné přírody.

Tento článek se Vám pokusí představit tři významná místa v provincii přibližně 3 hodiny na severo-východ od thajského Bangkoku, v provincii Lopburi (thajsky: ลพบุรี).

 V čem je však právě tato provincie tak zajímavá? A proč ji nebudete chtít jen tak opustit?

3790 kroků k buddhovým nebesům: WAT KHAO WONG PHRA CHAN

Na první pohled Vás na místě Wat Khao Wong Phra Chan (thajsky: วัดเขาวงพระจันทร์) zaujme mohutný zlato-zdobený Buddha, který jako by se vznášel v malebné krajině bambusových lesů. Avšak tento bod není stěžejním místem, na jež chci upozornit. Ještě výše, než je samotný chrám Buddhy, na vrcholku Měsíční hory se nachází hned několik doslova dech beroucích atrakcí. Stačí se vydat jednoduše po schodech směrem nahoru. Po přibližně 3750 strmých schodech dosáhnete 650 m. n. m. dalekého a vysněného cíle. Určitě stojí za to nahlédnout do jeskynního buddhistického chrámu nebo se projít kolem symbolického Buddhova stromu. Podle thajské legendy, právě tady prorok Thajci oblíbené nauky dosáhl probuzení. Při vyhlídce můžete obdivovat nedalekou přehradu Pa Sak Cholasit (thajsky: เขื่อนป่าสักชลสิทธิ์), ale vzhledem k vyvýšení, je vidět i do okolních provincií. Návštěva místa je zdarma, včetně návštěvy níže položeného, již zmíněného majestátního chrámu zlatě-zdobeného Buddhy.

“Zamilovala jsem se do tohoto místa. Chodím sem trénovat svoje svalstvo. Je to taková přírodní posilovna (…) Po vystoupání na vrchol, mám vždy ještě dlouho dobrou náladu. Takže je to lék pro tělo, ale i pro duši. Koukej, dnes jsem měla být v Bangkoku, ale změnila jsem si plán a jsem tu znovu,” popisuje svůj zážitek má thajská kamarádka Fon.

Každoročně se zde pořádají poutní výpravy místních buddhistů, kteří rituálně přichází na vrchol Měsíční hory praktikovat své náboženské rituály. Např. v průběhu festivalu Makha Bucha (thajsky: วันมาฆบูช), je místo osvícené den i noc po dobu přibližně 15 dní. Lidé se sem vypravují, aby se poklonili Buddhovi a vykonaly tradice, které jim zajistí štěstí do následujícího roku.

Kempování u buddhistických mnichů s východem slunce, který tají dech: KHAO PHRAYA DOEN THONG

800 m. n. m. rozléhající se chrám na vrcholu hory Khao Phraya Doen Thong (thajsky: เขาพญาเดินธง), který je místními vyhledávaným místem pro obdivování východu slunce nad obzorem přehrady Pa Sak Cholasit. Před pandemií Covid-19 bylo možné se nechat ubytovat u místních mnichů. Tento rok však byla pravidla upravena, a cestovatelé tak mohou přespat už jen pouze vně chrámu.

“Přineseš si vlastní stan, plotýnku a čekáš na východ slunce…”,
sdílí se mnou své zkušenosti kamarád Din. “Proč plotýnku?” ptám se možná až s neuctivým údivem. “Čekání na východ slunce je dlouhé, budeš mít hlad…”, odpovídá s úsměvem. Na co spánek, když si můžu celou noc vařit. Cizinec v Thajsku brzy zjistí, že na spánek si místní nepotrpí tak, jako u nás v Evropě. Ranní trh nebo venkovní park je nejzaplněnější kolem šesté ranní. Proč? “V osm už bychom umřeli teplem…”, odpovídá Din s překvapeným výrazem, že se ho vůbec na takovou otázku ptám.

Pokud se tedy chystáte do provincie Lopburi, nemusíte vymýšlet žádné rezervování hotelů, stačí koupit v obchodě se sportovním vybavením stan (tip: Decathlon Thailand, cena vyjde cca. na 700 Kč pro dva lidi) a vyrazit na vrchol Khao Phraya Doen Thong.

Slunečnicové nebe poblíž hinduistického symbolu provincie: KHAO CHIN LAE

V hlavní thajské sezóně, tedy přibližně od listopadu do února, je návštěva místa Khao Chin Lae (thajsky: ทุ่งทานตะวัน เขาจีนแล) pro milovníky květin snad i povinností. Pyšní se totiž 500 km2 velkým polem plným za sluncem se otáčejícími slunečnicemi. Ideální místo na piknik nebo na procházku po tržnici, kde si můžete koupit speciální produkty většinou vyráběných právě z místních slunečnic.

“Pro mě je tohle místo vlastně nezajímavé, takové normální, ale věřím, že pro Evropany vidět tolik slunečnic na jednom prostranství musí být fascinující…” vypráví Din o Khao Chin Lae.

Za 7 Kč je možné se nechat svést traktorem nebo vyšplhat na záda slonovi, který vás za pomocí zaměstnanců sveze okolo tohoto žlutého květinového nebe. Nedaleko se nachází jeden ze symbolů této provincie tzv. Phra Prang Sam Yod (thajsky: พระปรางค์สามยอด). Tato bývalá hinduistická svatyně postavená ve 13. století v klasickém bayonském stylu khmerské architektury se skládá ze tří věží spojených chodbou. Předpokládá se, že tyto tři pískovcové věže zdobené klasickým štukem původně reprezentovaly hlavní hinduistické trojí-božstvo, a to stvořitele Brahmu, Višnu jako udržovatele a Šivy, tedy ničitele. Tak pokud už budete na místě, neváhejte popojet i na tuto pro klasické barevné thajské buddhistické chrámy netradiční historickou památku.

A jak se dopravit do provincie Lopburi? Doporučuji si na českém úřadě před výletem do Thajska vyřídit mezinárodní řidičský průkaz. Je to snadné a nezabere to dlouhý čas. Většinou vaši žádost vyhotoví na počkání. Do Lopburi se sice dostanete jak vlakem, tak i tzv. minivanem, který funguje na podobném principu jako takový český minibus-taxi, ale na konkrétní místa těžko hledat spojení. Zapůjčením vozu si tak zajistíte absolutní cestovatelskou flexibilitu. Pokud se vymotáte z přeplněného Bangkoku, čeká Vás pohodlná, méně frekventovaná dálnice až přímo do cílové destinace.

Tak co, už máte do exotického Thajska sbaleno? Pamatujte, Thajsko není pouze o exotických plážích nebo ruchu centra motorek hlavního města Bangkoku.

Velký dík patří přátelům Fon a Din za zprostředkování krásného zážitku, a za cenné informace k těmto pro Čecha dech-beroucím místům. ขอขอบคุณ!

Zdroj:
https://www.thailandee.com/en/visit-thailand/khao-phraya-doen-thong-viewpoint-lopburi-592
https://thailandtourismdirectory.go.th/en/attraction/1520
https://www.bkkkids.com/blog/visit-the-sunflower-fields-of-saraburi-thailand/
+ informace přátel Fon a Din.

Booking.com