Kudy kam – Sukhothai

Sukhothai (Thajsko)
Sukhothai (Thajsko)

Ve skutečnosti se město jmenuje Nové Sukhothai. Asi 12 km odtud leží Staré Sukhothai, zříceniny kdysi hlavního města Thajska, upravené do historického parku.

Ubytování v Sukhothai

Z autobusového nádraží je nejlepší si vzít songthaew za 4B, řidič vám zastaví poblíž hotelu když mu řeknete jméno. Nejlevnější guest-housy jsou na západ od řeky, jinak dobré místo kde začít hledat je od obchodu 7 Eleven.

Sawaddipong Hotel350B (double, klimatizace, koupelna, televize), velmi slušný, (přijeli jsme kolem třetí ráno – nebylo moc z čeho vybírat a tak do nás narvali klimošku).

Chinawat150B (double, větrák, koupelna), relativně dobrý

Doprava v Sukhothai

Meziměstská doprava

Autobus: autobusové nádraží je kus od města, je nové, takže v mnoha mapkách a průvodcích ještě není zakreslené. Jezdí tam songthaew za 4B, tuk-tuk 30B a pokud víte kudy, dá se jít případně i pěšky (je to asi 3km). My přijeli pozdě v noci, nevěděli jsme jak daleko je město, tak jsme brali čtyřkolový tuk-tuk za 80B (smlouvat tedy moc nešlo, vyjednávací pozice byla ve dvě ráno poměrně špatná).

Bangkok: 449km, 7h, levný 142B, 2.tř. 199B, 1.tř. 256B

Ayuthaya: 2.tř. 169B

Chiang Mai: 573km, 5h, levný 122B (jezdí průběžně celý den), 2.tř. 138B, 1.tř. 171B
Khon Kaen: levný 131B, 2.tř. 183B Ve městě a po okolí

K historickému areálu Old Sukhothai (12km východně) jezdí v pravidelných častých intervalech songthaew za 10B. Stanoviště je kousek po hlavní cestě za mostem, napravo. Ještě jezdí velký otevřený autobus z ulice Charodwithithithong za 10B. Tato doprava jezdí zhruba od 6-18:00. Poté už jen dražší tuk-tuk (50B) nebo taxi (80B).

Pro pohyb po městě nebo historickém areálu si lze pronajmout kolo (20B/den u hist.areálu, 30B-50B/den v hotelu) nebo motorku (150B-200B/den).

Sukhothai (Thajsko)
 

Atrakce v Sukhothai

Ruiny starého královského města

Památka zapsaná v UNESCO. Park je rozdělen do 5 zón, do každé se platí samostatné vstupné. Hlavní a nejzajímavější částí parku je centrální zóna a zahrnuje 4 chrámové areály (Wat Mahathat, Wat Sri Sawai, Wat Sra Sri a Wat Trapang). Vstupné do centrální zóny 40B. Ostatní zóny každá 30B. Za kolo příplatek 10B, motorka 20B. Prodává se také 30-ti denní lístek na všechny památky za 150B, zahrnující vstupné i do nedalekého Si Satchanalai. Otevřeno 6:00-18:00. Po 16:30 je vstup možný zdarma ( budky na lístky jsou již zavřeny). Nejlepší čas k návštěvě pro focení je brzy ráno (sochy Buddhů jsou orientovány východně).

Wat Mahathat: největší areál v parku, pochází z 13.st.

Wat Sri Sawai: chrám v khmerském stylu s trojicí věží prang, původně hinduistická svatyně.

Wat Sra Si: chrám na ostrově, klasický sukhothajský styl (tj. jeden Buddha, jedna chedi a sloupy).
Z ostatní zón je nejzajímavější severní zóna: chrámy Wat Phra Phai Luang a Wat Sri Chum.

Sukhothai (Thajsko)

Okolí Sukhothai

Historický park Sri Satchanalai: chrámový areál 60 km od Sukhothai. Vstupné 40B. Autobus 30B. Lze zvládnou jako jednodenní výlet.

 

Booking.com