Cabo Girao - největší útes na světě

Cabo Girao (ostrov Madeira - Portugalsko)
Cabo Girao (ostrov Madeira - Portugalsko)

Na Madeiře si samozřejmě můžete projít pamětihodnosti městečka Funchal, ale zapomenout byste neměli ani na skutečné přírodní skvosty – nebo v některých případech by se dalo říci hříčky přírody. Jednou z takových zastávek na tomto Ostrově věčného jara je Cabo Girao, který patří k vůbec nejvyšším útesům na světě (třeba v Evropě má jen malou konkurenci, o pár metrů vyšší je jen norský útes Preikestolen, Slieve League v Irsku nebo Cape Eninberg na Faerských ostrovech).

Cabo Girao (ostrov Madeira - Portugalsko)

Cabo Girao najdete v jižní části ostrova, na samém vrcholu obrovského skalního hřebene. Cestou uvidíte terasovitá políčka, která jsou pýchou místních zemědělců. Ti zde odhodlaně pěstují vinnou révu a banány. Možná Vám budou chtít levně nabídnout i některé z produktů své práce, můžete takto přijít k opravdu zajímavým suvenýrům. Od roku 1974 tu také stojí malá kaplička Nossa Senhora da Fátima. Nebo můžete posedět v nedaleké restauraci, v blízkosti útesu je ale třeba i malé muzeum s pár historickými fotografiemi ostrova. Ale to je už spíše na Vás. :-)

Cabo Girao (ostrov Madeira - Portugalsko)

Na ten parádní výhled asi jen tak nezapomenete, uvidíte nejen oceán, ale i města Camara de Lobos a samozřejmě i Funchal, který je odtud vzdálený zhruba devět kilometrů. Cabo Girao se tyčí necelých šest stovek metrů nad plochou nekonečného Atlantiku (přesněji řečeno 560 až 589 metrů, útes je ve tvaru kosočtverce). Pokud nemáte zrovna potěšení z turistických výšlapů, můžete se sem svézt i lanovkou, ale nesmíte trpět závratěmi. I když, to byste sem asi ani vůbec nechtěli… Nemusíte se bát, je to tu opravdu dokonale bezpečné. Snad jen ta příjezdová cesta není úplně pohodlná, je to taková stará silnice. Ale za ten výhled to opravdu stojí. Až se z Cabo Girao dostatečně vynadíváte, můžete s výletem pokračovat. Kousek cesty je totiž Ribeira Brava, městečko pyšnící se kostelem Sao Bento z 16. století.

Booking.com