Nejzajímavější místa v Lisabonu

Mosteiro dos Jerónimos v Lisabonu (Portugalsko)
Mosteiro dos Jerónimos v Lisabonu (Portugalsko)

Portugalské hlavní město Lisabon obývají (včetně aglomerací) zhruba tři miliony lidí. Drtivá většina z nich je jistě velmi hrdá na to, že má tu čest bydlet v jedné z nejpozoruhodnějších evropských metropolí. Škoda jen, že Portugalsko bývá mezi turisty spíše opomíjené. Vždyť jedna z nejzápadnějších evropských zemí v minulosti hrála zdaleka nezanedbatelnou roli v evropské politice. Léta své největší slávy sice zažívala na počátku novověku, kdy platila za doslova námořní velmoc a pravlast zámořských objevů, ale od té doby již z mezinárodního povědomí nikdy nevymizela a připomínky na toto slavné období přetrvávají nejen v Lisabonu dodnes. Byla to domovina takových velikánů jako byli Vasco da Gama, Fernao de Magalhaens nebo třeba jejich mecenáš, panovník Jindřich Mořeplavec. A pokud zatím nemáte dovolenou pro letošek vybranou, zamiřte právě do Portugalska.

Za cíl je vhodné zvolit přímo Lisabon, který poskytuje širokou nabídku historických i přírodních památek. Na své si zde přijdou také milovníci tradičního koupání (v horkých letních dnech se není co divit) a pokud vám přeplněná pláž z nějakého důvodu nebude vyhovovat, stále je vám k dispozici ještě řeka Tejo, která se přímo v Lisabonu vlévá do Atlantiku. Ani ti, co dávají přednost poučným výletům, nepřijdou zkrátka. Zajímavosti o přírodě se dozvíte v Oceanariu, kde se můžete setkat s mořskými živočichy doslova tváří v tvář. Není divu, že se tato atrakce stala velmi oblíbenou, vždyť spatřit při běžném potápění tolik druhů ryb, měkkýšů, korýšů nebo třeba želv je de facto nemožné. Po návštěvě tohoto unikátního pavilonu okuste místní kuchyni s tradičními středomořskými pokrmy a den můžete zakončit procházkou v některém z nádherných parků, které byly s péčí vybudovány již před staletími.

Ale zdaleka největší potěšení vám samozřejmě poskytne návštěva historických památek. Dominantou celého města je hrad svatého Jiří (Castelo de Sao Jorge), který se tyčí nad městem přímo na zdejším nejvyšším bodě, 130 m. n. m. Dalším velice fotogenickým místem je věž Torre de Belem, dříve velice důležitý obranný prvek, dnes spíše turistická atrakce a symbol celého Lisabonu, která se nachází přímo v ústí zmíněné řeky Tejo.

Velkou ránu zasadilo Lisabonu zemětřesení v roce 1755, které spolu s vlnou tsunami zničilo velkou část historického města a zanechalo po sobě desítky tisíc obětí. Když se obyvatelé z této katastrofy vzpamatovali, byla postavena zbrusu nová čtvrť jménem Baixa s typickými činžovními domy a novou architekturou. Její vznik pomohl Lisabonu zvednout životní úroveň svých obyvatel a zařadit se po bok důležitých metropolí na mapě Evropy.

Až v Lisabonu budete, neměli byste si ujít ještě jednu pamětihodnost: Klášter řádu sv. Jeronýma (portugalsky Mosteiro dos Jerónimos) nacházející se v čtvrti Belém na předměstí. Byl založen na počátku šestnáctého století tehdejším panovníkem Manuelem I., který se mimochodem zasloužil i o vznik celé řady dalších důležitých staveb a jeho vláda je dodnes připomínána jako velice přínosná. Motivací pro založení kláštera se stala úspěšná indická výstava Vasco da Gamy a stavba trvala bezmála deset let. Ve svatostánku později nalezli místo svého posledního odpočinku významné osobnosti portugalské historie – mimo jiné právě zmíněný mořeplavec Vasco da Gama i proslulý a oblíbený panovník Manuel I. Klášter je všeobecně považován za perlu nejen portugalské architektury, ale celého goticko-renesančního stylu, na jejímž vzniku se podíleli největší architekti tehdejší doby. Jednu z kaplí zde nechal realizovat také Jindřich Mořeplavec, král, který v patnáctém století podporoval objevné zámořské výpravy. Není divu, že celý klášterní komplex byl zapsán na seznam UNESCO.

Booking.com