Slavné osobnosti a Madeira

Centrum Funchalu (ostrov Madeira - Portugalsko)
Centrum Funchalu (ostrov Madeira - Portugalsko)

Jací slavní se na Madeiře narodili? A kdo ze světoznámých osobností tu třeba i dlouhodobě přebýval nebo zde uzavřel svůj život? Pojďme si o tomto tématu trochu poreferovat. Asi nejznámějším místním rodákem je fotbalista Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro. Ten se narodil ve Funchalu 5. února 1985. Držitel Zlatého míče za rok 2008 si v kariéře zahrál za Sporting Lisabon, Manchester United a v současnosti působí v Realu Madrid. Vyhrál prestižní Ligu mistrů, třikrát si připsal i anglický prvoligový titul, jednou opanoval v dresu Bílého baletu i španělskou nejvyšší soutěž. Úspěchy si připsal i v národním týmu Portugalska – stříbro na evropském šampionátu v roce 2004 a bronz o osm let později na téže akci.

Cristiano Ronaldo (ostrov Madeira - Portugalsko)

Z dalších slavných rodáků Madeiry bychom měli jmenovat hlavně umělce – zpěvák Carlos Nóbrega, hudební skladatel Pedro Macedo Camacho, herec Pedro Sousa. Zmínit můžeme i slavného milionáře Joe Berarda či olympionika Joaa Rodríguese, jenž reprezentuje Portugalsko ve windsurfingu. Na Madeiře ale také dlouhou dobu pobývalo několik opravdu slavných osobností. Jaké to byly? Zdejší klima a naprostý klid si oblíbili hlavně rodinní příslušníci rakouského císaře Františka Josefa I. V roce 1860 sem odcestovala císařovna Alžběta, zvaná též Sisi, aby si zde vyléčila své pošramocené zdraví. Později jí zde byla postavena i socha, kterou najdete dodnes ve městě Funchalu. Po ukončení svého působení v čele rozpadající se monarchie se sem přestěhoval i Karel I. (chcete-li Poslední).

Carlos Nobrega (ostrov Madeira - Portugalsko)

Ve zdejších nádherných vilkách se zalíbilo i někdejší portugalské královské rodině, která zde od začátku devatenáctého století pravidelně trávila snad každou zimu. Jejich příklad napodobil pozdější portugalský diktátor Salazar. Velmi rád sem také jezdil na rekreaci i někdejší britský ministerský předseda Winston Churchill.

Booking.com