Köszeg - královské město kraje Vas

Köszeg (Maďarsko)
Köszeg (Maďarsko)

Pokud budete projíždět krajem Maďarska, kde teče řeka Rába a navštívíte Körmend, Szombathely nebo Šoproň, musíte zavítat také do Köszegu, který je zde doslova při cestě. Jeho historie začíná ve 13. století, kdy se stalo prvním svobodným královským městem kraje Vas. Nejslavnější moment historie Köszegu přišel v roce 1532. Tamní obránci totiž bojovali s velkovezírem Ibrahimem a jeho osmdesátitisícovým vojskem. Bitva trvala prakticky celý srpen, ale protože se mnohem méně početní obránci nevzdali a vytrvali v odporu, Turci odtáhli s nepořízenou. Na počest hrdinů se od roku 1777 odbíjí poledne už v jedenáct dopoledne, takže na to při návštěvě nezapomeňte. Hodinky vám určitě špatně nejdou...

Köszeg (Maďarsko)

Po válkách s Turky se v roce 1695 dostalo dnešní dvanáctitisícové město do majetku vévodů z Esterházy, kteří ztrácí svou pozici až v roce 1931. Köszeg ztratil na historickém významu hlavně během Rákocziho válek na začátku 18. století, v té době začala i nejdelší epocha klidu zbraní v celém širokém kraji. Asi nejsmutnější událostí dějin tohoto města začala v roce 1944, v tom roce totiž byl vystavěn tamní koncentrační tábor, kde téměř pět tisíc Maďarů zemřelo při epidemii tyfu. Ve městě, kde je dodnes velmi početná německá komunita, si můžeme prohlédnout například Jurisicsův hrad, postavený ve 13. století (a po požáru v roce 1777 přestavěný do dnešní podoby). Právě zde se totiž bránilo nepočetné köszegské vojsko mnohonásobné přesile Turků. A považte - ubránili se i bez dělostřelectva, které byste asi ve zdech hradu určitě očekávali. Nikola Jurišič, podle kterého je hrad ostatně pojmenován, však osm stovek svých mužů dokázal motivovat k hrdinnému odporu. Turci odtáhli podle legendy od města i proto, že spatřili rytíře s ohnivou aurou kolem sebe a plamenným mečem v ruce.

Köszeg (Maďarsko)

Na Jurišičově hradě si můžeme prohlédnout i tamní vojenské muzeum a když nám bude přát štěstí, uvidíme i představení zdejšího divadla. Ale Köszeg neznamená jen samé vojenské stavby, najdeme zde například i farní kostel Ježíšova srdce, který je krásným příkladem gotické architektury. Nebo byste měli zájem raději o muzeum lékáren? Ano, i to zde najdete. V lékárně U zlatého jednorožce jsou k vidění léčivé byliny, používané ve středověku a samozřejmě části vybavení historických lékáren.

Booking.com