Tolcsva - zajímavá lokalita tokajského kraje

Tolcsva (Maďarsko)
Tolcsva (Maďarsko)

Jednou z těch zajímavějších lokalit celého tokajského kraje je kromě Sarospataku také Tolcsva, která nemá ani celé dva tisíce obyvatel. Kolem Tolcsvy protéká řeka Bodrog, která dala krajině osobitý ráz. V této nížině se opravdu dokonale daří vinným hroznům, což ocení zvláště milovníci nejrůznějších odrůd tokajského vína. Okolí této vesničky bylo podle archeologických nálezů osídleno již od paleolitu, vůbec první zmínka o Tolcsvě pochází z medieválních časů. V roce 1255 se totiž poprvé objevuje název Tolchwa, který pozměnil do dnešní podoby až Zikmund Lucemburský.

Tolcsva (Maďarsko)

Později se správa Tolscvy dostala do rukou Rákocziů, ti v okolí těžili hlavně cenné kovy nebo takzvané lávové sklo - obsidián. Oblast se rychle rozvíjela, v roce 1828 měla Tolscva dle oficiálního sčítání lidu hned 501 domů. Bohužel, o osmadvacet let později město postihl požár a pětina domů lehla popelem. V roce 1886 pak postihl Tolscvu takzvaný vinný mor (phylloxera) a výrazně postihl tamní produkci vína, která je dnes již naštěstí k radosti snad všech turistů v pořádku. :-) Tolcsva nabízí návštěvníkům historické stavby, nachází se zde hned několik kostelů. Pravoslavný, který byl vysvěcen řeckými uprchlíky v roce 1859, o něco mladší protestantský svatostánek a nejstarší - římskokatolický - který spatřil světlo světa už ve 14. století a je vlastně jednou z nejstarších budov Tolcsvy.

Tolcsva (Maďarsko)

V Tolcsvě najdeme i takzvaný Rákocziho hrad, postavený v raně barokním slohu, který byl v posledních padesáti letech nákladě rekonstruován. Popravdě, je to jen větší budova moderního stylu, hrad je tedy trochu vzletné označení. Přesto ale stojí za prohlídku. Tolcsva je zkrátka kulturním, národním a historickým symbolem dnešního Maďarska. Vinařství, tolik typické pro celou tuto krásnou zemi, zde přímo kvete a často můžete strávit degustační odpoledne v tom či onom místním sklípku. Zkuste zvláště místní specialitu, odrůdu Hegyalja.

Booking.com