Szentendre - místo umělecké inspirace
Szentedre je městem, které leží nedaleko Budapešti a žije zde jen něco málo přes dvacet tisíc obyvatel. Nejde ale o lokalitu, která by byla ve stínu maďarské metropole. Do vypuknutí druhé světové války se Szentendre proslavilo hlavně jako místo, kde sbírá inspiraci celá řada nejrůznějších umělců, kteří zde také zanechali některá ze svých děl. Maďarské město Szentendre, které bylo osídleno už během antiky (římský tábor Ulcisia Castra - čili Vlčí tábor), nabízí celou řadu zajímavých kulturních památek. V tomto ohledu jde zvláště o církevní stavby, které zde najdete doslova na každém kroku. A samozřejmě nejde jen o katolické stavby.
Szentendre bylo baštou nejen umělců, ale i mnoha uprchlíků ze všech končin světa. Najdeme zde totiž jak kalvinistický kostel Opovacka z 18. století, tak i srbský ortodoxní kostel Požarevacka, který si podle legendy přinesli Srbové prchající před osmanskou invazí. Do ortodoxní sféry spadá i katedrála Beograda, která je nejvyšší stavbou celého města. A zapomenout nesmíme ani na farní kostel svatého Jana Křtitele, jenž musel být v běhu let a staletí hned několikrát opravován. Poničila jej totiž tatarská a osmanská invaze, v dnešní době je ale k vidění ve své někdejší kráse.
V dnešní době projde ulicemi města třeba i několik tisíc turistů a právě jejich návštěva tvoří základ místní ekonomiky. Před sto lety ale šlo o velmi poklidnou lokalitu, kde již zmínění umělci hledali klid pro své vnitřní rozjímání. Časy se holt mění, ale krásné stavby a umělecké skvosty zůstávají... Szentendre nabízí i několik muzejních domů, většinou zasvěcených některým umělcům, kteří zde strávili část svého života. Jedná se zejména o Muzeum Margity Sichermannové, slavné maďarské malířky, svůj odkaz tu ale mají i další. Béla Czóbel a Károly Ferenczy, stejně jako Lájos Vajda, zastupují cech malířský, Margita Kovács zase vytvořila mnoho nádherných plastik a je proslulá i svou prací s keramikou. A literáti? Jakov Ignjatovič, Jovan Avakumovič nebo Gavril Venclovič patřící mezi slavné srbské básníky a prozaiky, si v tomto malebném městě také nějakou dobu pobyli. 34 různých muzeí a galerií, i to je poměrně malé Szentendre...
Maďaři totiž ve městě převážili až v 19. století, město bylo v dřívějších staletích osídleno často i srbskou a německou populací. Dnes zde ale žije už jen stovka Srbů, ostatní byli asimilováni většinovou populací. Zbylo jen několik ortodoxních svatostánků. Necelé tři kilometry od města se pak nachází největší skanzen v Maďarsku. Takřka padesátihektarový skanzen Szentendre nabízí poznání života, kultury a lidové architektury této krásné země, plné vína, lahodných uzenin a příjemných lidí... A až pojedete ze Szentendre domů, nezapomeňte se stavit v Sárváru. Nejde jen o to, že tu kdysi žila Čachtická paní Alžběta Báthoryová, město s renesančním hradem toho totiž nabízí mnohem více!
Marek Kos | 14.2.2022
Aktuální počasí v destinaci
|
-0,6°C
|
Předpověď počasí |