Lanýže Karlić, to je pochoutka ze středu Istrie
Lanýže, už jste je někdy ochutnali? Pro mnoho gurmánů byly v minulosti nedostupné, dnes už je jejich poptávka naplněna trochu více – pořád ale na českých stolech hrají spíše druhé housle, za jinými delikatesami. A není to škoda, Antone Pavloviči? Zvláště pokud obecně v gastronomii platí, podobně jako třeba při cestování, kolik různých chutí jsi už v životě poznal, tolikrát jsi člověkem. Necháte se zlákat na prohlídku rodinné farmy Karlić?
Lanýže pomáhají hledat vycvičení psi
Kulinářskou specialitu, jako jsou právě lanýži, znají hlavně Italové a Francouzi, ale zapomínat bychom neměli ani na další středomořské národy. Lanýže rostou v listnatých lesích – a právě těch je na Istrii víc než požehnaně. Mají proto ideální příležitost k množení a rodina Karlićů si je toho velmi dobře vědoma. Už po tři dlouhé generace, jen tak mimochodem, poprvé se totiž vydali sběrači za svou prací již v polovině šedesátých let minulého století. Pokud budete chtít, provedou vás svým životem rádi také a možná i nějaké lanýže najdete sami. Respektive poté, co je vyhledají speciálně cvičení pejsci. A Crnko nebo Lela jsou skutečnými specialisty, můžete se o tom sami již brzy přesvědčit.
TIP Lanýžové produkty Karlić můžete zakoupit i v České republice na www.olivum.cz.
O lanýžích dobře věděli už antičtí Římané, kterým zachutnala tato houba v kombinaci – jak jinak než s olivovým olejem. Pokud znáte italskou kuchyni, lanýže se jedí v různých variantách, ať už jde o pokrm s těstovinami nebo například i topinkami, fantazii se v zemi pod Alpami meze zajisté vůbec nekladou.
Příjemně strávené dny na Istrii?
Paladini je vesničkou, kde žije rodina Karlićů a mají zde svou firmu včetně restaurace a obchodu. Ročně zpracují 3 tuny lanýžů, které nacházejí sami nebo je vykupují od jiných hledačů z dalších částí Istrie. Úspěch ale nepřišel sám od sebe a samozřejmě nebyl zadarmo – stojí za ním velká dřina. Ochutnejte proto lanýže v restauraci nebo si vyzkoušejte sběr lanýžů na Istrii na vlastní pěst s půjčeným pejskem (trvá to asi tak dvě hodinky, plus mínus), záleží snad na tom, co chcete vyzkoušet jako první? Můžete si koupit i nějaký suvenýr na památku. A zažít adrenalin při lovu, který je naprosto bezpečný a zábavný. Co víc si ještě přát? Stačí, když si zarezervujete návštěvu a ochutnáte lanýže na různé způsoby. Možná vás pak i doma popadne touha udělat si netradiční večeři…
Věřili byste, že některé lanýže mohou stát i deset tisíc eur za kilo? Dobrého čtvrt milionu korun ale dostanete jen za opravdovou špičku. Bílou špičku, protože klasické tmavé lanýže jsou běžnější. Vzácnější bledá varianta je ale mnohem hůře k nalezení a tomu pochopitelně odpovídá i její cenová hladina. Vždyť i vycvičit psa není jednoduché, trvá to dlouhé měsíce, vyžadována je i velká trpělivost. Mimochodem, lanýže Karlić nejsou samozřejmě jedinou atrakcí Istrie, nevynechejte proto města jako Vrsar, Rovinj nebo Pula. Chorvatsko je přeci i o moři, sladkém stínu poblíž pláží nebo opalování a vodních sportech. Co si jen račte přát…
Marek Kos | 8.12.2021
Aktuální počasí v destinaci
|
9,3°C
|
Předpověď počasí |