Vrsar je starobylé město na Istrii

Vrsar (Istrie - Chorvatsko)
Vrsar (Istrie - Chorvatsko)

Pokud hledáte ideální destinaci pro letní dovolenou u moře, Vrsar by mohl být tou pravou volbou. Toto malebné městečko na západním pobřeží Istrijského poloostrova vás okouzlí svou atmosférou, historií, přírodou a gastronomií. Vrsar je také známý jako místo, kde pobýval slavný milovník Giacomo Casanova. Připravte se na nezapomenutelný zážitek v tomto klenotu Chorvatska.

Kde se Vrsar nachází a jak se do něj dostat

Vrsar leží na malém kopci, obklopeném ostrovy, asi 10 km jižně od Poreče. Má krásný přístav a starobylé historické centrum. Vrsar má asi 2700 obyvatel a je součástí Istrijské župy.

Do Vrsaru se můžete dostat různými způsoby:

Autem: Vrsar je dobře dostupný po silnici z různých směrů. Z České republiky je to asi 800 km po dálnici A1 přes Slovinsko a Chorvatsko. Z Poreče je to jen 15 minut jízdy po silnici D75.

Letadlem: Nejbližší mezinárodní letiště je v Pule, asi 50 km od Vrsaru. Zde můžete pronajmout auto nebo využít autobusovou dopravu do Vrsaru. Další možností je letět do Terstu v Itálii, asi 140 km od Vrsaru, a odtud pokračovat autem nebo autobusem.

Vlakem: Nejbližší železniční stanice je v Pazinu, asi 35 km od Vrsaru. Odtud můžete jet autobusem nebo taxíkem do Vrsaru.

Lodí: Vrsar má moderní marinu s kapacitou 220 lodí. Zde můžete kotvit svou loď nebo si pronajmout jachtu nebo katamarán. Z Vrsaru se také pořádají výlety lodí do okolních ostrovů a zátok.

Historie Vrsaru

Vrsar má bohatou a zajímavou historii, která sahá až do pravěku. První stopy lidského osídlení pocházejí z paleolitu a neolitu. Později byl Vrsar součástí římské provincie Dalmácie a byl známý jako Ursaria. Římané zde vybudovali pevnost, akvadukt a lázně.

Ve středověku byl Vrsar pod vládou různých feudálů, jako byli byzantští císaři, benátská dóžata, istrijská hrabata a papežové. Od 12. do 18. století patřil Vrsar biskupovi z Poreče, který zde měl svůj letní palác a rozsáhlé pozemky. Biskupové také nechali ve Vrsaru postavit několik kostelů a kaplí.

V 18. století připadl Vrsar, stejně jako celá Istrie, Rakousku-Uhersku. Během této doby se Vrsar rozvíjel jako rybářské a obchodní město. V 19. století byl Vrsar navštíven dvakrát slavným italským spisovatelem a dobrodruhem Giacomo Casanovou, který zde našel lásku a inspiraci.

V 20. století prošla Istrie a Vrsar různými politickými proměnami. Zažil italskou okupaci, byl součástí Jugoslávie a samozřejmě prožil chorvatskou nezávislost. Vrsar se také stal populárním turistickým cílem, zejména pro milovníky naturismu, kteří zde založili v roce 1967 první naturistický kemp v Chorvatsku.

Turisticky nejzajímavější místa, historické památky a nejlepší pláže

Vrsar má různé atrakce a aktivity pro návštěvníky všech věkových kategorií a zájmů. Zde je několik tipů, co vidět a dělat ve Vrsaru:

Staré město: Procházka po úzkých uličkách starého města je jako cesta do minulosti. Obdivujte staré kamenné domy, náměstí, fontány a sochy. Navštivte kostel sv. Martina a jeho 40 metrů vysokou zvonici, která nabízí úžasný výhled na moře a ostrovy. Podívejte se také na kostel sv. Fošky, který je nejstarším kostelem ve městě, postaveným v 9. století.

Přístav: Marina je srdcem Vrsaru a místem, kde se setkávají místní i turisté. Zde můžete obdivovat lodě všech velikostí a tvarů, ochutnat čerstvé ryby a mořské plody v některé z restaurací nebo si zapůjčit loď nebo kajak a vydat se na průzkum moře.

Ostrovy: Vrsar je obklopen 18 malými ostrovy, které tvoří souostroví Vrsarski otoci. Každý ostrov má svůj jedinečný charakter a krásu. Můžete navštívit ostrov Sveta Katarina, kde se nachází bývalý benediktinský klášter z 15. století, ostrov Sveta Juraj, kde stojí kostel sv. Jiří z 12. století, nebo ostrov Sveti Andrija, kde se nachází maják z 19. století.

Pláže: Vrsar má několik krásných pláží pro každý vkus a potřebu. Můžete si vybrat mezi oblázkovými, písčitými nebo skalnatými plážemi s průzračnou vodou a stinnými borovicemi. Některé z nejpopulárnějších pláží jsou Belvedere, Petalon, Koversada a Orsera.

Sculpture Park Dzamonja: Skulpturen Park je jedinečný kulturní projekt, který vznikl v roce 1986 na iniciativu chorvatského sochaře Dušana Džamonji. Park se rozkládá na ploše 10 hektarů a obsahuje více než 70 monumentálních soch z různých materiálů, jako jsou železo, bronz, beton nebo sklo. Park je otevřen celoročně a je volně přístupný veřejnosti.

Svátky a festivaly ve Vrsaru

Vrsar je také město plné života a zábavy, kde se po celý rok konají různé svátky a festivaly. Zde je několik tipů, na akce které si nenechte ujít:

Rybářské slavnosti: Rybářské slavnosti jsou tradiční oslavy na počest ryb a mořských plodů, které se konají jednou měsíčně od května do září na pobřežní promenádě. Zde si můžete pochutnat na čerstvě grilovaných rybách a dalších dobrotách z moře, naučit se tajemství úspěšného rybolovu od místních rybářů a zatančit si pod hvězdnou oblohou za doprovodu živé hudby.

Casanova Tour: Casanova Tour je prohlídka historického centra Vrsaru, která vás zavede do míst, kde pobýval slavný milovník Giacomo Casanova. Prohlídka je doprovázena hereckými výstupy, hudbou a degustací místních specialit. Casanova Tour se koná každých 14 dní od června do srpna.

Casanova Fest: Casanova Fest je kulturní festival, který oslavuje lásku a erotiku ve spojení s dílem Giacoma Casanovy. Festival nabízí bohatý program uměleckých představení, výstav, workshopů a koncertů. Casanova Fest se koná každoročně na konci června.

Montraker Live Music Festival: Montraker Live Music Festival je hudební festival, který se zaměřuje na jazz, blues, ethno a gospel hudbu. Festival se koná v prostředí bývalého lomu Montraker nedaleko Vrsaru. Festival přivádí na scénu renomované domácí i zahraniční umělce. Montraker Live Music Festival se koná každoročně v polovině července.

Limes Bike & Family Tour: Limes Bike & Family Tour je cyklistická akce pro celou rodinu, která vás provede po krásné krajině kolem Vrsaru. Trasa vede podél bývalé římské hranice Limes a nabízí zajímavosti jako pevnost Kašteljir, kostel sv. Agathy nebo Limský záliv. Limes Bike & Family Tour se koná každoročně na konci května.

Lim Bay Challenge: Lim Bay Challenge je sportovní akce pro milovníky běhu a pohybu v přírodě. Akce nabízí různé kategorie závodů pro dospělé i děti, které probíhají podél Limského zálivu a jeho okolí. Lim Bay Challenge se koná každoročně na konci září nebo začátku října.

Restaurace a hotely ve Vrsaru

Vrsar nabízí širokou nabídku restaurací a hotelů pro různé rozpočty a preference. Zde je několik tipů, kde se dobře najíst a ubytovat ve Vrsaru:

Restaurace

Vrsar je rájem pro milovníky mořských plodů, které si můžete vychutnat v některé z mnoha restaurací na pobřeží nebo v historickém centru. Můžete si také dopřát jiné speciality istrijské kuchyně, jako jsou lanýže, pršut, sýr, olivový olej nebo víno. Zde je několik doporučených restaurací ve Vrsaru:

Konoba Kod Luce: Tato rodinná hospůdka je jednou z nejlepších ve Vrsaru. Nabízí čerstvé ryby a mořské plody, domácí těstoviny s lanýži nebo prosciuttem, grilované maso a saláty. Majitelé jsou velmi přátelští a ochotní.

Fancita: Tato pizzerie a restaurace se nachází kousek od pobřežní promenády a nabízí široký výběr pizz, těstovin, salátů a dezertů. Pizzy jsou velké a chutné, těstoviny jsou al dente a saláty jsou čerstvé. Ceny jsou přiměřené.

Trošt: Tato elegantní restaurace se nachází v přístavu a nabízí nádherný výhled na přístav. Zde si můžete vychutnat luxusní ryby a mořské plody, steaky v omáčce z lanýžů nebo gnocchi s kozím sýrem. Restaurace je oblíbená i u místních a je otevřená celoročně.

Hotely ve Vrsaru

Vrsar má různé typy ubytování pro každý vkus a potřebu. Můžete si vybrat mezi hotely, apartmány, kempy nebo resorty. Některé z nich jsou dokonce určeny pro naturisty. Zde je několik doporučených hotelů ve Vrsaru:

Maistra Select Belvedere Resort: Tento čtyřhvězdičkový rodinný resort se nachází jen kousek od starého města Vrsaru. Nabízí prostorné pokoje a apartmány s balkony s výhledem na moře nebo park. Resort má také venkovní bazén, restauraci, bar, fitness centrum a animační program.

Hotel Vista: Tento tříhvězdičkový hotel se nachází v historickém centru Vrsaru a nabízí útulné a moderně zařízené pokoje s klimatizací, TV, minibarem a Wi-Fi. Hotel má také terasu s výhledem na moře, kde se podává snídaně.

 TIP   Nabídku hotelů si můžete prohlédnout na této stránce.

Maistra Select Petalon Resort: Tento čtyřhvězdičkový aktivní rodinný resort se nachází dál od centra Vrsaru. Nabízí pohodlné pokoje a apartmány s balkony s výhledem na moře nebo zahradu. Resort má také venkovní bazén, restauraci, bar, wellness centrum, sportovní hřiště a půjčovnu kol.

Camping Porto Sole: Tento kemp je jedním z mála, pokud ne jediným, kempem v Istrii, který je otevřený celoročně. Nabízí různé možnosti ubytování, jako jsou stanové místa, mobilní domy nebo bungalovy. Kemp má také venkovní bazén, restauraci, bar, obchod, dětské hřiště a sportovní zařízení.

Naturist resort & campsite Koversada: Tento naturistický resort a kemp je prvním chorvatským naturistickým zařízením, které bylo otevřeno v roce 1967. Nabízí různé typy ubytování, jako jsou apartmány, bungalovy nebo stanové místa. Resort a kemp mají také venkovní bazény, restaurace, bary, obchody, wellness centrum a sportovní zařízení. Podle recenzí je kemp dost starý a chybí zde zázemí pro děti.

Další zajímavá místa v okolí Vrsaru

Vrsar je také skvělým výchozím bodem pro poznávání dalších krás a zajímavostí Istrie. Zde je několik tipů, kam se vydat na výlet z Vrsaru:

Rovinj je jedním z nejmalebnějších a nejromantičtějších měst v Chorvatsku. Jeho historické centrum je plné úzkých uliček, barevných domů a kostelů. Dominantou města je kostel sv. Eufémie na vrcholu kopce, odkud je nádherný výhled na moře a okolní ostrovy. Rovinj má také několik krásných pláží a parků. Do Rovinje se můžete dostat autem, autobusem nebo lodí z Vrsaru.

Poreč je jedním z nejstarších a nejnavštěvovanějších měst na Istrii. Jeho hlavní atrakcí je Eufrasiova bazilika, která je součástí světového dědictví UNESCO. Bazilika je ukázkou byzantského umění a architektury z 6. století. Poreč má také bohatou římskou minulost, kterou dokládají zachované mozaiky, chrámy a brány. Město nabízí také mnoho možností pro sport, zábavu a nakupování. Do Poreče se můžete dostat autem, autobusem nebo lodí z Vrsaru.

Hrad Dvigrad je opuštěná středověká pevnost, která se nachází asi 20 km od Vrsaru. Hrad byl postaven v 11. století a byl svědkem mnoha bitev a obléhání. V 17. století byl hrad opuštěn kvůli moru a zemětřesení. Dnes je hrad archeologickou lokalitou a turistickou atrakcí. Z hradu je krásný výhled na okolní krajinu. K hradu se můžete dostat autem nebo pěšky po turistické stezce.

Limský záliv je dlouhý a úzký záliv, který se táhne asi 10 km do vnitrozemí Istrie. Záliv připomíná norský fjord a je známý pro svou bohatou faunu a flóru, zejména pro chov mušlí a ryb. Záliv má také zajímavou historii, protože zde byla natočena některá slavná filmová díla, jako například Titus Andronicus nebo Vikingové. Záliv můžete navštívit autem, lodí nebo kajakem.

Vrsar je skvělou destinací pro letní dovolenou u moře, která nabízí něco pro každého. Můžete si užít krásné pláže, ostrovy, přírodu, historii, kulturu a gastronomii. Vrsar je také ideálním výchozím bodem pro poznávání dalších perel Istrie. Neváhejte a objevte kouzlo Vrsaru.

Booking.com