Vrsar - starobylé město na Istrii
Městečko Vrsar se nachází na nejzápadnějším cípu Chorvatska, v Istrii. V současné době má zhruba dva tisíce obyvatel, nedaleko odsud je i podobně turisticky atraktivní Poreč. Vrsar byl poprvé osídlen už v období neolitu, později se zde usídlili Římané, kteří zde vystavěli i kamenolom a po nich Gótové, krátce zde panoval i Karel Veliký. Dlouhé období prožil Vrsar pod kontrolou benátského dóžete, později patřil i k Rakousku či Napoleonově Francii. Právě v devatenáctém století získal Vrsar svou dnešní podobu, byl například postaven i dnešní přístav. V období mezi dvěma válkami patřil nakrátko i Itálii, než se stal v roce 1992 součástí moderního Chorvatska, pokud nepočítáme „jugoslávskou“ éru od roku 1947.

Samotné jméno Vrsar je velmi staré, ve středověkých italských listinách se město zmiňuje jako Ursaria nebo Ursarium (někdy je u zaměněno s v, jak káže dnešní chorvatština). Italští geografové často věřili i smyšlené pověsti o tom, že název města byl odvozen od římské patricijské rodiny Orsiniů, se kterými měli být příbuzní i „naši“ Rožmberkové Vilém a Petr Vok. A co stojí ve Vrsaru za zhlédnutí? Určitě je to brána v románském slohu (vystavěna byla před sedmi stoletími), farní kostel sv. Martina a kostel svatého Foska ze 17. století, kde se dnes pořádají hudební koncerty nebo třeba letní sídlo někdejších tamních biskupů. Dále lze zmínit barokní kostelík svatého Antonína z 18. století.

Starobylý Vrsar dodnes připomíná středověk – tedy myšleno v architektuře, což pocítíte, pokud se budete procházet jeho spletitými uličkami. Pokud toužíte po osamělém výletu na lodi, není problém – v okolí je totiž na dvacet neobydlených ostrůvků, stačí si už vlastně jen pronajmout onu kocábku. Tři kilometry od Vrsaru je pak k vidění Limský kanál, který byl nedávno vyhlášen chorvatským přírodním parkem. A když už tu budete, nezapomeňte, že poměrně nedaleko – na jihu Istrie - se nachází historické městečko Pula…
Marek Kos | 23.11.2022
Aktuální počasí v destinaci
|
24,9°C
|
Předpověď počasí |
Mapa oblasti
Sponzor
Nejnovější článek
Výlet pod Everest – díl první
