Terst je město na křižovatce kultur

Terst (Furlansko-Julské Benátsko - Itálie)
Terst (Furlansko-Julské Benátsko - Itálie)

Terst je přístavní město na severovýchodě Itálie, které leží na hranici se Slovinskem a má bohatou a pestrou historii. Terst byl kdysi nejdůležitějším přístavem Rakouské monarchie a střediskem obchodu, kultury a diplomacie. Díky tomu se zde mísily různé jazyky, národnosti a náboženství, které ovlivnily jeho architekturu, gastronomii a atmosféru. Terst je ideálním místem pro návštěvu nebo víkendový pobyt, pokud chcete poznat jeho jedinečný šarm a objevit jeho památky, muzea, parky a pláže.

Geografie Terstu

Terst se nachází na úpatí pohoří Kras, které tvoří přirozenou hranici mezi Itálií a Slovinskem. Město má výhodnou polohu na břehu Jaderského moře. Terst má přibližně 204 tisíc obyvatel a je hlavním městem autonomní oblasti Furlansko-Julské Benátsko.

Do Terstu se můžete dopravit různými způsoby. Město má mezinárodní letiště, které spojuje Terst s některými evropskými destinacemi. Můžete také využít vlakové spojení z Benátek, Milána, Říma nebo Vídně. Pokud cestujete autem, můžete jet po dálnici A4 z Benátek nebo po dálnici A1 z Lublaně.

Terst má mírné středomořské podnebí s teplými léty a mírnými zimami. Průměrná teplota v létě je kolem 25 °C a v zimě kolem 7 °C. Nejlepší dobou pro návštěvu Terstu je od dubna do října, kdy je počasí příjemné a slunečné.

Historie Terstu

Terst má dlouhou a zajímavou historii, která sahá do starověku. První osídlení na tomto území založili Ilyrové kolem 9. století př. n. l. Později bylo území obsazeno Kelty a Řeky. V roce 177 př. n. l. se Terst stal součástí Římské říše pod jménem Tergeste. Římané vybudovali v Terstu divadlo, fórum, lázně a akvadukt.

Po pádu Římské říše byl Terst ovlivněn různými germánskými kmeny, jako byli Ostrogóti, Langobardi nebo Frankové. V 9. století se Terst stal součástí Franské říše pod vládou Karla Velikého. V 11. století se Terst stal svobodným městem pod ochranou Svaté říše římské.

Ve 14. století se Terst připojil k Benátské republice jako spojenec proti Habsburkům. V roce 1382 se však Terst rozhodl podřídit Habsburkům výměnou za autonomii a privilegia. Tento krok umožnil Terstu rozkvést jako obchodním a kulturním centrem Rakouské monarchie.

V 19. století byl Terst důležitým přístavem pro rakousko-uherskou monarchii, která ho propojila železnicí s Vídni, Budapeští a Prahou. V této době se v Terstu usadily různé etnické a náboženské skupiny, jako byli Němci, Slovinci, Chorvaté nebo Židé. Terst byl také místem působení některých slavných osobností, jako byli spisovatel James Joyce nebo básník Rainer Maria Rilke.

Po první světové válce byl Terst připojen k Itálii podle Smlouvy ze Saint-Germain-en-Laye z roku 1919. Během fašistické éry byl Terst vystaven politice italizace a docházelo k potlačování slovinských a chorvatských menšin.

Po druhé světové válce byl Terst obsazen jugoslávskými partyzány, kteří ho prohlásili za součást socialistické Jugoslávie. To vyvolalo diplomatický spor mezi Itálii a Jugoslávií o budoucnost města. Ke kompromisu došlo v roce 1947, kdy bylo vytvořeno Svobodné území Terst pod dohledem.

V roce 1954 byla podepsána Londýnská dohoda o rozdělení Svobodného území Terstu na dvě zóny: Zónu A pod správou Itálie a Zónu B pod správou Jugoslávie (později Slovinska). Toto rozdělení bylo potvrzeno v roce 1975 Osimskou smlouvou.

Od té doby je Terst součástí Italské republiky jako hlavní město autonomní oblasti Furlansko-Julské Benátsko.

Turisticky nejzajímavější místa v Tesrstu

Terst je město s bohatou a rozmanitou architekturou, která odráží jeho historii a kulturu. V Terstu se můžete setkat s různými architektonickými styly, jako je neoklasicismus, secese, modernismus nebo brutalismus. Architektura města je výrazně ovlivněna obdobím správy Rakouska–Uherska a tak v některých okamžicích si nebudete jisti, jestli jste ve Vídni nebo v Itálii.

Mezi nejznámější památky Terstu patří

Piazza Unità d’Italia: Náměstí jednoty Itálie je největší náměstím v Evropě ležícím u moře. Na náměstím se nachází několik impozantních budov z doby rakousko-uherské monarchie, jako je radnice Palazzo del Municipio nebo Palazzo del Governo.

Zámek Miramare: Romantický zámek postavený v letech 1856-1860 pro arcivévodu Maxmiliána Habsburského a jeho manželku Charlottu Belgickou na skalnatém mysu nad mořem nedaleko od centra města. Zámek je obklopen krásnou zahradou s exotickými rostlinami.

Katedrála San Giusto: Katedrála svatého Justa ze 14.-15.století je hlavním svatostánkem města postaveným v románsko-gotickém slohu s bohatou vnitřní výzdobou. Stojí na vrchu San Giusto nad starověkými ruinami fóra a baziliky ze 6. století

Hrad San Giusto: Hrad svatého Justa je pevnost postavena v letech 1470-1630 na vrchu San Giusto jako obrana proti Turkům a Benátčanům. Hrad nabízí nádherný výhled na město a moře a součástí je expozice muzea zbraní a historie Terstu.

Teatro Romano: Římské divadlo je archeologická památka z 1. století n. l., která se nachází pod vrchem San Giusto. Divadlo mělo původně kapacitu pro 6 tisíc diváků a bylo využíváno pro divadelní a hudební představení.

Canal Grande: Velký kanál je umělý vodní kanál vybudovaný v 18. století pro zlepšení dopravy mezi přístavem a centrem města. Na březích kanálu se nachází několik elegantních paláců a kostelů, jako je kostel Sant’Antonio Taumaturgo nebo Palazzo Gopcevich.

Muzeum Revoltella: Muzeum Revoltella je umělecké muzeum založené v roce 1872 baronem Pasqualem Revoltellou, který odkázal svůj palác a sbírku obrazů městu Terstu. Muzeum obsahuje díla italských malířů 19. a 20. století, jako jsou Francesco Hayez, Giuseppe De Nittis nebo Umberto Boccioni.

Risiera di San Sabba: Rýžoviště svatého Sabby je bývalá rýžovna z roku 1913, která byla za druhé světové války přeměněna na koncentrační tábor a nacistické popraviště. V roce 1965 byla prohlášena za národní památník a muzeum holokaustu.

Terst může být také vhodným místem pro letní pobytovou dovolenou, pokud chcete relaxovat na pláži a koupat se v moři. Terst má několik pláží různých typů, od písčitých po skalnaté, které nabízejí různé služby a možnosti zábavy. Mezi nejpopulárnější pláže patří:

Barcola: Dlouhá pláž s oblázky a betonovými plošinami, která se táhne podél pobřežní silnice mezi Terstem a zámkem Miramare. Je to oblíbené místo pro opalování, koupání a sportovní aktivity.

Sistiana: Je malá zátoka s písčitou pláží obklopená zelenými kopci nedaleko od Terstu směrem k Benátkám. Je to ideální místo pro rodiny s dětmi nebo pro ty, kteří hledají klid a přírodu.

Muggia: Malebné rybářské městečko s historickým centrem a písčitou pláží na jihu Terstu u hranice se Slovinskem. Je to místo s bohatou kulturou a tradicemi, které si zachovalo svůj původní charakter.

Svátky, slavnosti a festivaly v Terstu

Terst je také známý svými svátky, slavnostmi a festivaly, které odrážejí jeho kulturní rozmanitost a živost. Vybrali jsme pro vás nejvýznamnější události:

Barcolana: Mezinárodní plachetnický závod, který se koná každoročně v říjnu na Jaderském moři před Terstem. Je to největší plachetnický závod na světě a účastní se jej až tisíců lodí různých velikostí a tříd.

Festa di San Giusto: Oslava patrona města svatého Justa, která se koná každoročně 3. listopadu. Program zahrnuje bohoslužby v katedrále San Giusto, průvod historických kostýmů po městě, ohňostroj nad hradem San Giusto a trhy s lokálními produkty.

Mittelfest: Mezinárodní festival umění a kultury střední Evropy, který se koná každoročně v červenci v Cividale del Friuli nedaleko od Terstu. Festival nabízí různé představení hudby, divadla, tance a literatury umělců z Itálie, Rakouska, Slovinska, Chorvatska a dalších zemí.

Gastronomie v Tersu

Terst má bohatou gastronomii ovlivněnou různými kuchyněmi střední Evropy i Středomoří. Mezi typické speciality patří:

Jota: Jota je hustá polévka z fazolových lusků, brambor, kysaného zelí a uzenin.

Gulasch alla triestina: Variace maďarského guláše s hovězím masem vařeným v rajském protlaku s cibulí, paprikou a kmínem.

Sardoni in savor: Smažené sardinky ochucené octem, cibulí, piniovými ořechy a rozinkami.

Strucolo de pomi: Sladký koláč z listového těsta plněný jablky, skořicí a cukrem.

Další zajímavosti v okolí Terstu

Pokud chcete poznat více zajímavých míst v okolí Terstu, můžete navštívit například:

Aquileia: Starověké římské město založené v roce 181 př. n. l., které bylo jedním z nejdůležitějších center Římské říše na severu Itálie. Dnes je to archeologické naleziště s pozoruhodnými památkami jako bazilika se slavnou mozaikovou podlahou nebo fórum s chrámem Jupitera.

Duino: Malé přístavní městečko na pobřežní skále nedaleko od Terstu směrem k Benátkám. Je známé svým zámkem Duino ze 14. století a jeho parkem s výhledem na moře. Zde žila i básnířka Rainer Maria Rilke.

Santuario di Monte Grisa: Mariánský poutní kostel postavený na kopci nad Terstem v moderním architektonickém stylu. Kostel byl postaven na popud arcibiskupa Antonia Santina, který slíbil vybudovat kostel, pokud by Terst byl ušetřen od zničení během druhé světové války. Kostel byl navržen architektem Antonio Guaccim podle skici Santina a má tvar trojúhelníku jako symbol Panny Marie. Kostel byl postaven v letech 1963-1965 a slavnostně otevřen v roce 1966. V roce 1992 kostel navštívil papež Jan Pavel II.

Terst je město, které stojí za návštěvu pro každého, kdo má zájem o historii, kulturu, přírodu a gastronomii. Okouzlí vás svou rozmanitostí a atmosférou, která vám připomene jeho slavnou minulost i současný život. Terst je město na křižovatce kultur, které vás zve k objevování jeho tajemství a krás.

Booking.com