Italské městečko Alberobello a jeho jedinečná architektura

Alberobello (Apulie - Itálie)
Alberobello (Apulie - Itálie)

Itálie určitě není jen o tom, že se podíváte do Milána, Florencie a Říma, poznáte antickou kulturu a zavítáte tam, kde sídlili mocní papeži. Krásná tajemství se někdy skrývají i úplně jinde než v místech, které většina turistů už dávno viděla. Toužíte po něčem hodně originálním? Sen se vám možná splní na jihu Itálie, v provincii Bari. Apulie totiž nabízí desetitisícové městečko Alberobello, které je pověstné svými romanticky vyhlížejícími domečky. Jako bonus dostanete spoustu slunce, jak je pro tento kraj zcela typické.

Turisté jsou tady na každém kroku

Snad je jen škoda, že toto magické místo je v každou roční dobu plné turistů a nebudete mít proto příliš klidu na obdivování zdejší architektury. Apulie sice nabídne městečka jako Brindisi, Lecce nebo Bari a Polignano e Mare, ale Alberobello je jenom jedno. Pokud vám něco říká název „trulli“ (a že si možná vzpomenete i na slavného jezdce F1 původem z Itálie), jste vlastně doma. Právě tak se říká bílým domečkům s kruhovým půdorysem a šedivou střechou, které možná lehce připomenou naše vánoční vosí hnízda. Najdete jich tu asi čtrnáct stovek, celkem tu žije na deset tisíc obyvatel a jak ostatně široké okolí městečka naznačuje, téměř všichni nachází svou obživu v turistickém ruchu. A ve kterém století vlastně tyto krásné domky vyrostly?

Začalo se už v šestnáctém století

Samozřejmě, podobné domky nejsou jen v městečku Alberobello, ale najdete je i v Cisternino nebo Martina Franca a několika dalších obcích, které jsou situované téměř u břehů Jaderského moře. Důvod, proč vznikaly, je zcela prozaický. Je to jednoduchá konstrukce, která nesplňovala kritéria pro klasickou zástavbu, nemohla tedy být zkolaudována, respektive zdaněna. V případě, že to vyžadovala vnější okolnost, šlo dokonce podobné stavby zbořit. Z nařízení vrchnosti se navíc mělo stavět pouze z kamene a bez použití malty. Stačilo jediné, kameny pečlivě obrousit, aby do sebe zapadaly jako kostky stavebnice.

 TIP   Více fotografií z Alberobello si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

Levná konstrukce se vším všudy

Výhodou je, že taková konstrukce stála doslova a do písmene pár lir, navíc se pro jihoitalské klima vysloveně hodila. V našich podmínkách, kde několik měsíců v roce topíme, je krajně nevhodná, ale v Bari jsme někde úplně jinde. Pravda, jsou slunnější a chladnější měsíce, ale zima jako u nás rozhodně nehrozí. Začalo se tu s koncem šestnáctého století a dějiny bílých domečků se píší dál. Stavby trulli, ve kterých tvoří hlavní roli precizně upravený vápenec, mají jen jednu menší místnost. V roce 1797 sice byl vrchností vydán dekret o tom, že se Alberobello stává svobodným městem, ale domečky už stály na svém místě a přibývaly další. Některé z nich jsou dokonce obývané dodnes, zvláště pak ve čtvrti Riona Aia Piccola.

Alberobello je památkou s puncem UNESCO

Jde o skutečně unikátní záležitost, v asi pěti stovkách těchto malebných domečků se stále bydlí. Není proto divu, že rok 1996 přinesl další průlom – Alberobello se totiž konečně dostalo na prestižní seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Ve stylu trulli dokonce najdete i sakrální stavbu, konkrétně je to kostel svatého Antonína, jenž stojí na svém místě přibližně sto let a na přelomu tisíciletí prošel důkladnou přestavbou. Itálie tak nabídne mnohem víc, než byste na první pohled čekali, že? Za touto kouzelnou scenérií ale musíte až na samý jih italské boty. Čekají vás suvenýry, ale i bohatý kulturní život, podívat se můžete i na speciální trulli domeček, jenž má jako jediný ve městě dvě patra. Klasikou a módou, která se držela po celá staletí, je totiž jednopatrová konstrukce.

Booking.com