Indie je země s tisíciletou historií

Bada Bagh (Indie)
Bada Bagh (Indie)

Tuhle zemi si opravdu zamilujete. Zrodila se zde kultura, která patří k nejstarším na celé zemi. Najdete tu pulzující velkoměsta, stejně jako venkovská sídla, legendární stavby a tropické pláže, blízkost velehor nebo prosluněná letoviska. Indie určitě stojí za návštěvu, už jen proto, že jde o exotiku dostupnou pro každého. Více než miliarda obyvatel, sedmá největší na světě, co se týče rozlohy. Nebojte se použít angličtinu, díky koloniálnímu dědictví je zde stále živá a místní obyvatelé dobře vědí, že turistický ruch je hodně důležitý pro národní ekonomiku.

Dovolená v Indii a pohled na slovutný Tádž Mahal

Co se vám vybaví jako první, když se řekne zájezd do Indie? Ve městě Agra totiž najdete stavbu, jaká už na světě není. Tádž Mahal je mauzoleem dávné císařovny, ale také mramorovou kráskou, kterou meziročně spatří miliony návštěvníků. Pomyslný vstup do ráje jako symbol žalu Šáhdžahána nad smrtí milované Ardžumand. Stavělo se celou jednu generaci, na architektonickém návrhu se podíleli přední odborníci z Benátek a Francie. Není divu, že populární stavba je členem prestižní skupiny nových sedmi divů světa, společně třeba s Koloseem nebo indiánským městem Machu Picchu.

Pokud ale chcete poznat moderní Indii se vším všudy, zavítejte do metropole Dillí. To je jedním z nejlidnatějších měst světa, najdete tu mešitu Jama, Červenou pevnost, vybudovanou již zmíněným mughalským císařem nebo dalších takřka dvě stě památek s puncem národního dědictví země. Dillí je pro mnohé cestovatele začátkem pouti napříč Indií, metro, železnice i letecká doprava jsou opravdu plynulé. Zajímáte-li se o původní indické náboženství, tak určitě nesmíte vynechat ani návštěvu Váránasí. To má mít historii starou pět tisíc let, alespoň podle pramenů, které jako zakladatele označují boha Šivu. Nachází se na břehu Gangy, který je doslova obsypán řadou různých chrámů.

Růžové město Džajpur má za sebou tři staletí existence

Vlajku hrající všemi barvami, historii píšící se od roku 1727 – přesně to má Džajpur, dřívější sídlo mahárádžovo. Dovolená v Indii přinese i pohled na toto město, kterému se také přezdívá „růžové“. Proč vlastně? Když v polovině devatenáctého století navštívil Džajpur zástupce britské moci, natřelo se celé narůžovo. A na některých třídách je tahle barva dodnes…

Pokud jde o indickou kuchyni, jistě nebudete překvapení, že tu má hlavní prostor karí a zelenina na všechny způsoby. Nechybí ale ani mléčné výrobky, obilné placky a luštěniny. Navíc, v každé oblasti je stravování trochu jiné, východní Indie si oblíbila ryby, Kašmír zase miluje sýr. A čím více pak na jih půjdeme, tím pálivější talíř můžeme čekat, protože kořením se zkrátka nešetří. A kdy do Indie vyrazit? Obecně je turistická sezona na konci podzimu a během zimy, ale rozdíly jsou velké – jako je velká i sama země. Himálaj nebo Kašmír budou lepší během jarních a letních měsíců, ale v tuto dobu se v Dillí doslova upečete.

Booking.com