Jak jednoduše poslat balík z Velké Británie do ČR?

Londýn (Velká Británie)
Londýn (Velká Británie)

Když se řekne Velká Británie, každému se jistě vybaví řada zajímavých míst. Vidět je na vlastní oči je skutečný zážitek, někdejší koloniální velmoc totiž ukrývá vzácné stavby, monumenty napříč historickými epochami, na něž mohou být Britové právem hrdí. Představme si proto několikero lokalit, které byste při plánování (nejen) letní dovolené určitě neměli minout. Patří totiž k Británii podobně jako například Berlín, Drážďany a Mnichov k Německu nebo Paříž, Bordeaux a Remeš k Francii…

Londýn nabídne mix dávné minulosti i žhavou současnost

Prohlédnete si zblízka proslulý doubledecker, užijete si pohled na barokní katedrálu svatého Pavla a z moderních staveb je fenoménem třeba stadion Wembley, jenž učaruje jistě nejen fotbalovým příznivcům. Londýn je kosmopolitním městem, nechybí tu Čínská čtvrť, z výšky si můžete prohlédnout lokalitu při posezení v London Eye, vyhlídkovém kole, které je k dispozici pro širokou veřejnost od přelomu tisíciletí. A kam se dál podívat, když se řekne Londýn?

Více než desetinu rozlohy Londýna tvoří parky, Hyde Park nebo Kensingtonské zahrady zná jistě takřka každý. V moderním městě vás všude doveze metro, nezapomeňte na Westminsterský palác, který má pro britskou státnost mimořádný význam. Pokud jste ale přijeli za nákupy a zábavou, neměli byste vynechat například West End, kde si užijete i trochu historie – Trafalgarské náměstí se sochou admirála Nelsona, to přeci hovoří za vše! V Londýně se nabízí i návštěva dobrého fotbalu, právě zde jsou totiž doma Arsenal, Chelsea nebo Fulham – tak si jenom račte vybrat!

Zavítejme i do Skotska, představuje se Edinburgh

Metropole Skotska, kde spatřili světlo světa William Wallace nebo Marie Stuartovna. Místo, které z více než stometrové skály hlídá majestátní hrad, kde jsou symbolicky uloženy skotské korunovační klenoty. Cesta kolem Královské míle je lemována několika sakrálními památkami, právě tady poznáte Skotsko v celé jeho kráse! Edinburgh nabídne i ZOO, národní muzeum nebo dům, v němž žil slavný kazatel John Knox. Narodili se tu Sean Connery, David Hume nebo Alexander Graham Bell.

Viktoriánský hotel Balmoral, jezdecká socha Karla II. Stuarta, ale také katedrála svatého Jiljí, právě to jsou slavné památky Edinburghu, které by bylo jistě škoda opomenout. Půlmilionové město má za sebou dlouhou historii, píšící se už od raného středověku. Jistě i proto jej každoročně navštíví miliony turistů a je už takřka čtvrtstoletí zapsáno na prestižním Seznamu světového dědictví UNESCO.

Oxford je pro Brity skutečným centrem vzdělanosti

O téhle univerzitě slyšel snad každý, aniž bychom snad chtěli opomenout Prahu, Lipsko nebo Bolognu, ta v Oxfordu, kterou založili zdejší učenci už na konci jedenáctého století, je jednou z nejstarších na světě, a pokud jde o její prestiž, může konkurovat snad jen málokteré vysoké učení. Kdo zde působil? Výčet by nám zabral několik stránek, ale Jane Austenová, Oscar Wilde, David Cameron nebo J. R. R. Tolkien a Stephen Hawking jsou jména, která zná snad každý.

Studuje zde více než dvacet tisíc lidí, kteří najdou oddech mezi studijními hodinami v botanické zahradě, kde jen tak mimochodem najdeme na osm tisíc různých druhů rostlin. Ve městě krátce sídlil i anglický panovník, protože během občanské války s Oliverem Cromwellem zde rozbil své sídlo Karel I. Stuart. Univerzitní muzeum, několik divadel, ale také trojice církevních škol nebo řada sakrálních památek, co si jen vybrat jako první? Letenky do Velké Británie už na vás čekají, jen si domluvit v práci dovolenou!

Velká Británie je domovem řady českých rodáků…

Zůstat v kontaktu s domovinou, poslat něco příbuzným nebo přátelům. I to je motivací, proč posílá řada lidí balík z Velké Británie do České republiky. V dnešní době internet zkracuje vzdálenosti, umíme poslat email, který dorazí na druhý konec světa už za krátký okamžik. Stále však ještě neexistuje nic, co by nahradilo fyzické zasílání obálek a krabic s oblečením, knihami nebo dalším zbožím. Nemusí jít ale současně o složitý úkon jako v minulých desetiletích, moderní éra umožňuje distribuci zásilek osvědčenou metodou – kurýrní službou, která balíček vyzvedne a zašle jej obratem tam, kam si klient zrovna přeje. To vše za rozumnou cenovku a také rychle, což je velmi důležité nejen tehdy, pokud jde o dárek někomu blízkému třeba k narozeninám…

Tedy, jak poslat balík z Anglie? Je třeba nezapomenout na důležité věci, přesná musí být totiž nejen uváděná adresa, ale zejména pak telefonní číslo, pomocí nějž doručovatel kontaktuje adresáta zásilky. A pokud se nedovolá, bohužel je nutné často zásilku poslat zpět, což znamená zpoždění a dodatečné náklady. V balíčku nesmí být živé rostliny, kožešiny, osobní doklady nebo třeba pravé perly a v neposlední řadě mezinárodní zásilky nemohou obsahovat alkoholické nápoje nebo tabákové výrobky, léky a tak podobně.

Správné zabalení balíku je opravdu klíčové

Když už poputuje zásilka takovou dálku, vezme ji do rukou mnoho lidí a musí tak být dostatečně ochráněna proti případnému promáčknutí. Krabice z dvouvrstvého kartonu, bublinková folie, ale klidně i zmačkané noviny jsou jistě dobrým nápadem – právě tak zůstane obsah zásilky bez poškození. Lepící páskou byste neměli šetřit, těžší zásilky vyžadují dokonce oblepení z více stran. Aby nedošlo k záměně balíku, z kartonové krabice strhněte všechny starší štítky, pokud už byla v minulosti někomu posílána. Čitelně vepište na balík adresu, vytiskněte štítek (bude-li to vyžadováno) a zapomeňte na provázky! Pevná lepicí páska, zvážení balíku, pečlivé zabalení, přesně to je cesta k úspěchu!

Booking.com