Středověký hrad Eilean Donan je symbolem Skotska

Hrad Eilean Donan ve Skotsku (Velká Británie)
Hrad Eilean Donan ve Skotsku (Velká Británie)

Eilean Donan, to je symbol pro současné Skotsko podobně jako třeba rozlehlá vřesoviště. Vychutnejte si jej se vším všudy, natáčel se tu Highlander, ale také Sherlock Holmes nebo i jedna z „Bondovek“ (Jeden svět nestačí s Piercem Brosnanem). Medievální stavba spatřila světlo světa na kraji třináctého věku, původním záměrem byla ochrana proti nájezdům dalších seveřanů. Nachází se na malém ostrově, s pevninou ji spojuje velký most. A kde vlastně je? Na samém severu Skotska, v kraji kolem jezera Loch Duich.

Je to tu mnohem romantičtější než na jihu…

Stonehenge nebo Londýn jako celek, jistě, i to jsou památná místa Velké Británie. Skotská vysočina ovšem nabídne o poznání více romantiky. Bohužel, hrad Eilean Donan byl v minulosti notně pobořen při španělsko-britských bojích. Původně měl chránit před údery Vikingů z moře, v pozdním středověku byla pevnost zmenšena a v roce 1932 byla dokončena náročná rekonstrukce v podání podplukovníka a historického nadšence Johna MacRae-Gilstrapa. Díky němu si jej dnes můžete projít od A do Z a pokochat se výhledem na moře.

Nakonec, konají se tu často i svatby, hádejte proč? Přitom jde o místo, kde procházely kruté skotské dějiny. Dnes tu ale je spíše pořádná severská romantika, můžete si projít středověkou kuchyni a turistická prohlídka zahrnuje ještě mnohem více. Když bude na jaře hezky a nepotkáte se s mlžným oparem, možná dohlédnete bez problémů i na blízký ostrov Skye – kde se nabízí pohled i na další slavný skotský hrad, jenž nese název Dunvegan. Stavba původem ze třináctého století se nachází pouhých patnáct metrů nad hladinou moře. Je spojován s dávným skotským klanem MacLeodů a nese známky viktoriánské přestavby.

Booking.com