Zámek Miramare je romantická habsburská rezidence u moře

Zámek Miramare (Furlansko-Julské Benátsko - Itálie)
Zámek Miramare (Furlansko-Julské Benátsko - Itálie)

Zámek Miramare je jednou z nejkrásnějších a nejzajímavějších památek na severoitalském pobřeží Jaderského moře. Tento bílý zámek s věžičkami a balkony se tyčí nad skalnatým mysu Grignano, nedaleko od Terstu. Byl postaven v 19. století jako sídlo pro rakouského arcivévodu a pozdějšího mexického císaře Maxmiliána a jeho manželku Charlottu.

Historie zámku Miramare

Maxmilián byl mladším bratrem rakouského císaře Františka Josefa I. a vrchním velitelem rakouského válečného loďstva. V roce 1855 se přestěhoval do Terstu, kde si zamiloval nádhernou polohu mysu Grignano. Rozhodl se zde postavit svou rezidenci podle svých romantických představ. Stavba probíhala v letech 1856–1860 podle návrhu vídeňského architekta Carla Junkera, který směle kombinoval gotické, středověké a renesanční prvky. Maxmilián s Charlottou se do zámku nastěhovali na Vánoce roku 1860, i když nebyl ještě dokončen.

Jejich šťastný život v Miramare však netrval dlouho. V roce 1864 byl Maxmilián přesvědčen francouzským císařem Napoleonem III., aby se stal císařem Mexika, kde probíhala občanská válka. Maxmilián s Charlottou odpluli do Ameriky, ale jejich vláda skončila tragicky. Maxmilián byl zajat republikány a popraven v roce 1867. Charlotta se vrátila do Evropy, ale utrpěla nervový šok a strávila zbytek života v ústavu.

Zámek Miramare poté sloužil jako letní rezidence pro Habsburky až do roku 1914, kdy byl zabrán italskou armádou. V roce 1955 byl zámek otevřen pro veřejnost jako muzeum.

Architektura zámku Miramare

Zámek Miramare je postaven v eklektickém slohu, který spojuje různé historické styly a dekorace. Má čtyři patra a plochu asi 3500 m2. Zvenku působí jako pohádkový hrad s bílými fasádami, štíhlými věžemi, obloukovými okny a balkony s výhledem na moře.

Uvnitř je zámek zařízen v duchu 19. století s bohatým interiérem, nábytkem, obrazy, tapisériemi, sochami a knihovnou. Návštěvníci si mohou prohlédnout jak reprezentativní místnosti, kde se konaly slavnostní akce a bankety, tak soukromé apartmány Maxmiliána a Charlotty, kde se zachovaly jejich osobní předměty. Zajímavostí je, že zámek je vybaven moderními technologiemi, jako je výtah, telefon, elektrické osvětlení a topení.

Zámecký park a okolí

Zámek Miramare je obklopen rozlehlým parkem, který má rozlohu asi 22 hektarů. Park byl vytvořen podle plánů Maxmiliána, který byl vášnivým botanikem a cestovatelem. Nechal sem dopravit rostliny z různých částí světa, jako jsou palmy, eukalypty, bambusy, magnólie nebo orchideje. Park je uspořádán do teras sestupujících k moři a nabízí nádherné výhledy na zámek i na krajinu.

V blízkosti zámku se nachází několik dalších zajímavostí. Například malý zámeček Castelletto, kde bydleli hosté Maxmiliána a Charlotty, nebo bývalé stáje, kde se dnes konají výstavy. Na pobřeží se také nachází dvě sochy: jedna představuje Maxmiliána jako císaře Mexika a druhá jeho manželku Charlottu jako císařovnu.

Jak se na zámek Miramare dostat?

Zámek Miramare se nachází asi 7 km severozápadně od centra Terstu. Lze se sem dostat různými způsoby:

Autem: Z Terstu se jede po silnici SS14 směrem na Benátky a poté se odbočí na Via Miramare. U zámku je parkoviště.

Vlakem: Z hlavního nádraží Terstu se jede vlakem směrem na Benátky a vystoupí se na stanici Miramare. Odtud je to asi 10 minut pěšky k zámku.

Autobusem: Z Terstu se jede autobusem číslo 6 nebo 36 a vystoupí se na zastávce Grignano. Odtud je to asi 15 minut pěšky k zámku.

Lodí: Z přístavu Terstu se jede lodí společnosti Trieste Trasporti Marittimi a vystoupí se na molu u zámku.

Zámek Miramare je otevřen denně od 9 do 19 hodin (v zimě do 16 hodin). Vstupné je 10 eur pro dospělé a 8 eur pro studenty a seniory. Děti do 18 let mají vstup zdarma.

Zámek Miramare je ideálním místem pro milovníky historie, umění a přírody. Nabízí nejen nahlédnutí do života habsburské dynastie, ale také možnost obdivovat krásu Jaderského moře a jeho okolí.

Booking.com