Tropea: Objevte ráj na jihu Itálie

Tropea (Kalábrie - Itálie)
Tropea (Kalábrie - Itálie)

Tropea, přezdívaná "perla Tyrhénského moře", je jedním z nejkrásnějších měst na jihu Itálie. Nachází se v regionu Kalábrie, na jihozápadním pobřeží Itálie, přímo na ostrohu skály, který se vynořuje z Tyrhénského moře. Je známá pro své panoramatické výhledy, historickou architekturu a čisté pláže.

Jak se do Tropea dostat

Nejrychlejším způsobem, jak se dostat do Tropea, je letět na mezinárodní letiště Lamezia Terme. Odtud je to přibližně jedna hodina jízdy autem na jih po dálnici A3 směrem na Reggio Calabria. Alternativou je vlak, který jede z Říma přes Neapol do Tropea. Tento spoj je velmi pohodlný a cesta vlakem umožňuje prozkoumat nádhernou krajinu jižní Itálie. Samozřejmě můžete použít i auto, ale z České republiky je to do Tropea cca 2000 km.

Historie Tropea

Tropea je město s dlouhou a bohatou historií. Založili ho dle legendy Herkulovi společníci v průběhu jejich návratu z Pilií. Starověké město je známo pod řeckým názvem Trapeia, který znamená "město s hranatými zdmi". Město bylo důležité pro lodě plující mezi Sicílií a mysem Palinuro v Kampanii.

V průběhu římské éry se Tropea stala komerčním a vojenským přístavem. Z této doby pochází mnoho historických a archeologických památek. Město bylo součástí říše až do pádu Západořímské říše v 5. století n. l.

V raném středověku bylo město pod vládou východogótského krále Theodoricha, pak bylo součástí Byzantské říše. Bylo to období, kdy byla v Tropea postavena katedrála Santa Maria dell'Isola, jedna z nejvýznamnějších staveb ve městě.

Ve 12. století se město stalo součástí Normanského království a bylo povýšeno na biskupské sídlo. V těchto letech byla v Tropea vybudována rozsáhlá městská infrastruktura, která zahrnovala i stavbu hradů a pevností pro obranu před piráty.

Od 15. století do 18. století, během španělské a později bourbonské vlády, zažilo město období hospodářského rozkvětu. Tropea byla významným obchodním a námořním střediskem, které udržovalo obchodní vztahy s mnoha státy Středomoří.

V roce 1783 bylo město těžce zasaženo zemětřesením, které zničilo většinu středověkých budov. Po této tragédii bylo město obnoveno a zažilo další období růstu a prosperity. V 19. století, během sjednocení Itálie, se Tropea stala součástí Italského království.

V současné době je Tropea oblíbenou turistickou destinací, která přitahuje návštěvníky svou jedinečnou kombinací historických památek, krásných pláží a vynikající kuchyně. Dlouhá historie města je vidět na každém kroku, od řeckých a římských ruin po středověké kostely a paláce.

Zajímavá místa a památky

Tropea je plná nádherných památek a zajímavostí, které odrážejí bohatou historii a kulturu tohoto malebného města. Zde je několik z nich:

Santa Maria dell'Isola: Tento středověký kostel je jednou z nejznámějších památek města. Nachází se na skalnatém výběžku, který se vynořuje z moře. Kostel byl původně postaven v byzantské éře a během staletí prošel několika rekonstrukcemi. V interiéru kostela najdete středověké fresky a ostatky svatých. Kostel je přístupný po dlouhém schodišti vytesaném do skály, a z jeho vrcholu se nabízí nádherný výhled na moře a město.

Centro Storico (Historické centrum): Historické centrum města je plné úzkých dlážděných uliček, které jsou lemovány barokními paláci a středověkými domy. Toto místo je ideální pro procházku a prozkoumání místních obchodů, kaváren a restaurací.

Palazzo Braghò: Tento impozantní palác z 18. století je jednou z nejvýznamnějších staveb ve městě. Jeho barokní fasáda je zdobena nádhernými sochami a reliéfy.

Corso Vittorio Emanuele a Piazza Ercole: Corso Vittorio Emanuele je hlavní ulice v Tropea, která vede k náměstí Piazza Ercole. Z náměstí se otevírá nádherný výhled na moře a na katedrálu Santa Maria dell'Isola.

Normanský hrad: Tento středověký hrad se nachází na vrcholu kopce nad městem. Přestože je dnes z hradu zbylé jen ruiny, stále je to místo s fascinující historií a nádhernými výhledy na okolí.

Městské muzeum (Museo Diocesano di Tropea): Městské muzeum je domovem mnoha historických a uměleckých pokladů, včetně starožitných soch, středověkých ikon a dalších církevních uměleckých děl.

Porta Nuova: Tato historická brána sloužila jako hlavní vstup do města v dobách, kdy bylo obehnáno městskými hradbami. I když zdi již neexistují, brána stále stojí jako památka na historický význam Tropea.

Každý z těchto míst je svědkem bohaté a pestré historie Tropea a je zároveň odrazem jedinečné kultury a atmosféry tohoto nádherného města.

Pláže v Tropea

Tropea je také oblíbená pro své nádherné pláže. Pláž Marina dell'Isola je jednou z nejznámějších, s jemným bílým pískem a křišťálově čistou vodou. Je ideální pro rodiny s dětmi díky svému klidnému prostředí a pohodlnému přístupu k vodě.

Místní speciality a restaurace

Jedním z kulinárních pokladů Tropea je cipolla rossa di Tropea, sladká červená cibule, která se používá v mnoha místních receptech. Neměli byste vynechat ani možnost ochutnat 'nduja, pikantní rozšiřitelnou klobásu, která je specialitou Kalábrie.

Restaurace Il Vecchio Forno nabízí vynikající místní pokrmy, včetně těstovin s červenou cibulí a tuňákem. Další skvělou volbou je Ristorante Da Cesare, kde si můžete vychutnat svěží mořské plody a výhled na moře.

Okolí Tropea

Pokud máte v plánu prozkoumat okolí Tropea, stojí za to navštívit Capo Vaticano, přírodní rezervaci s nádhernými plážemi a průzračným mořem. Další výlet by mohl směřovat do starobylého města Pizzo, známého pro výrobu tradičního italského zmrzlinového dortu Tartufo.

Tropea je bezpochyby jedním z nejkrásnějších měst v Kalábrii a skutečným klenotem Itálie. Ať už jste milovníkem historie, gurmánem nebo hledáte dokonalou plážovou dovolenou, Tropea vás určitě nezklame.

Booking.com