Kalábrie: Poznejte úžasný region jižní Itálie

Tropea (Kalábrie - Itálie)
Tropea (Kalábrie - Itálie)

Kalábrie je jedním z nejjižnějších regionů Itálie, který se nachází v „špičce“ italské boty. Je obklopena Jónským a Tyrhénským mořem a nabízí jedinečnou kombinaci nádherného pobřeží, starobylých historických památek a výjimečné gastronomie.

Historie Kalábrie

Pravěk (před cca 20 000 lety do cca 2 000 let př. n.l.)

První důkazy o lidské přítomnosti v Kalábrii pocházejí z paleolitu, kdy se skupiny lovce-sběračů usazovaly v tomto regionu. Nalezené kamenné nástroje, jeskynní malby a další artefakty svědčí o poměrně bohaté paleolitické kultuře. V neolitu se zdejší obyvatelstvo začalo zabývat zemědělstvím a chovem dobytka, což vedlo k rozvoji prvních osad.

Bronzová a železná doba (cca 2 000 př. n. l. – 8. století př. n. l.)

V době bronzové a železné doby dochází v Kalábrii k významnému sociálnímu a technologickému rozvoji. Vznikají první pevnosti a opevněné osady, objevují se první kovové nástroje a výrobky a začíná se formovat komplexní společenská hierarchie.

Starověké Řecko (8. století př. n. l. – 3. století př. n. l.)

Od 8. století př. n. l. začínají Řekové kolonizovat pobřeží Kalábrie. Založili zde několik významných měst, včetně Sybaris, Crotone a Reggio. Tato města, společně s dalšími řeckými koloniemi na jižním Apeninském poloostrově, tvořila oblast zvanou Magna Graecia. V této době Kalábrie prožívá rozkvět v oblasti kultury, umění a vědy.

Římská éra (3. století př. n. l. – 5. století n. l.)

Po válkách s Řeky a Kartáginci se Římané stávají dominantní silou v regionu. Během římského období prochází Kalábrie významným rozvojem. Staví se silnice, akvadukty, lázně a další veřejné stavby. Města jako Reggio Calabria se stávají důležitými obchodními a vojenskými centry.

Byzantská éra (6. století – 11. století)

Po pádu západní římské říše se Kalábrie stává součástí Byzantské říše. Během tohoto období přicházejí do regionu nové architektonické a umělecké vlivy, ale oblast také trpí častými nájezdy a sociálními nepokoji.

Normanská a štaufská éra (11. století – 13. století)

V 11. století se Normané chopí kontroly nad Kalábrií. Za jejich vlády a následně za vlády Štaufů došlo k významné reorganizaci politické a sociální struktury regionu. Byly založeny nové pevnosti a kláštery a region se stal součástí větší politické entity - Sicilského království.

Období Aragonské a Španělské nadvlády (14. století – 18. století)

Od 14. století do 18. století je Kalábrie pod vládou Aragonců a Španělů. I přes neustálé nepokoje a povstání se v tomto období významně rozvíjí zemědělství, zejména pěstování oliv a produkce olivového oleje.

Moderní doba (19. století – současnost)

V 19. století se Kalábrie stává součástí nově sjednocené Itálie. Začíná období průmyslové revoluce a modernizace regionu. 20. století však přináší i problémy, jako je chudoba, emigrace a vliv organizovaného zločinu 'Ndrangheta. Dnes se region snaží přilákat turisty svými přírodními krásami, historickými památkami a bohatou kulturou.

Města a památky

Reggio Calabria

Reggio Calabria je největší a nejdůležitější město Kalábrie, nachází se na nejjižnějším cípu Apeninského poloostrova. Ačkoli bylo město výrazně poničeno zemětřesením v roce 1908, následná rekonstrukce dodala městu nový charakter. Dnes je známé svou promenádou Lungomare Falcomatà, často popisovanou jako "nejkrásnější kilometr Itálie", s nádherným výhledem na Sicílii a Etnu. V Reggio Calabria je také sídlo Archeologického národního muzea Magna Graecia, které je jedno z nejdůležitějších muzeí starověkého umění v Itálii. Mezi jeho nejcennější exponáty patří slavné bronzové sochy z Riace, které patří k nejvýznamnějším artefaktům z období starověkého Řecka.

Cosenza

Cosenza, starobylé město s historií sahající až do 3. tisíciletí př. n. l., je dnes významným univerzitním a kulturním centrem regionu. K nejvýznamnějším památkám patří katedrála, která je na seznamu UNESCO, a také Štaufský hrad, hrad ze 13. století.

Tropea

Malebné městečko Tropea je jedním z nejoblíbenějších turistických cílů v Kalábrii. Jeho historické centrum se nachází na útesu nad Tyrhénským mořem a nabízí nádherný výhled. K hlavním atrakcím patří chrám Santa Maria dell'Isola a mnoho malebných pláží v okolí.

Scilla

Toto malebné rybářské městečko je známé pro svou nádhernou pláž a historický hrad Ruffo. Scilla má bohatou historii a je úzce spjata s mýty a legendami starověkého Řecka.

Gerace

Gerace je starobylé město se středověkým půvabem. Nachází se na vrcholu kopce a nabízí nádherný výhled na okolní krajinu. Dominantou města je katedrála z 11. století, jedna z největších v jižní Itálii.

Squillace

Squillace je historické město s řadou architektonických památek, včetně hradu z 11. století a katedrály Santa Maria. Squillace je také známé pro svou dlouhou tradici keramického řemesla.

Stilo

Malé městečko Stilo je známé pro svou byzantskou architekturu, zejména pro Cattolica di Stilo, malý pětikostel z 9. století, který je na seznamu světového dědictví UNESCO.

Locri

Locri je starověké město, které bylo jednou z nejdůležitějších řeckých kolonií v Magna Graecia. Dnes můžete navštívit archeologický park, který uchovává zbytky řeckých a římských staveb.

Rossano

Rossano je město bohaté na historii a kulturu, proslulé svou byzantskou architekturou. Mezi jeho hlavní atrakce patří byzantská katedrála a Diocesan Museum, které uchovává vzácný purpurový kodex z 6. století.

Nicotera

Starobylé město Nicotera se nachází na skalnatém kopci s výhledem na Tyrhénské moře. K nejvýznamnějším památkám patří katedrála z 11. století a normanský hrad.

Přírodní krásy a pláže Kalábrie

Kalábrie je region s mnoha přírodními krásami a pestrou krajinou, která se táhne od Tyrhénského moře až k Jónskému moři. Díky své geografii nabízí Kalábrie širokou škálu přírodních atrakcí, od hřbetů Aspromonte a Sila, přes dramatické útesy Capo Vaticano, až po idylické pláže na Tyrhénském a Jónském moři.

Aspromonte a Sila

Hory Aspromonte a Sila jsou domovem národních parků, kde se můžete věnovat pěší turistice, cyklistice, nebo prostě jen obdivovat krásu divoké přírody. Sila je známá svými rozsáhlými lesy a jezery, zatímco Aspromonte je zasazen do drsnějšího horského prostředí s úchvatnými výhledy na krajinu Kalábrie.

Capo Vaticano

Capo Vaticano je impozantní mys na pobřeží Tyrhénského moře, známý svými dramatickými útesy a nádhernými plážemi. Oblast nabízí úchvatné výhledy, zejména při západu slunce.

Pláže

Kalábrie je proslulá svými krásnými plážemi, které se táhnou podél celého pobřeží regionu. Tyrhénské moře nabízí pláže s jemným pískem a tyrkysově modrou vodou, jako je známá pláž Tropea. Jónské moře na východní straně regionu nabízí také řadu pláží s krásnými scenériemi. Jedním z významných příkladů je pláž Caminia, známá svými zlatavými písečnými dunami a křišťálově čistou vodou.

Přírodní rezervace

Kalábrie je také domovem několika přírodních rezervací, jako je Riserva Naturale Orientata Capo Rizzuto, kde se můžete setkat s mnoha druhy středomořské fauny a flory.

Celkově je Kalábrie skvělým místem pro milovníky přírody a ty, kteří hledají místo k relaxaci a chtějí obdivovat přírodní krásy. Její rozmanitá krajina a nádherné pláže jsou ideální pro dovolenou na jihu Itálie.

Gastronomie

Kalábrijská kuchyně je skvělým příkladem jihoitalské gastronomie, typické svou jednoduchostí, čerstvými surovinami a silnými chutěmi. Ovlivněna je místní produkcí, zejména olivami, čerstvou zeleninou, ovocem a mořskými plody, které jsou hojně k dispozici na pobřeží regionu.

'Nduja

Jednou z nejznámějších specialit Kalábrie je 'Nduja, pikantní a měkký salám. Je to vynikající příklad, jak kalábrijská kuchyně dokáže kombinovat jednoduché suroviny, jako je vepřové maso, s exotickými kořením, které se do regionu dostalo díky jeho bohaté historii obchodu a kolonizace.

Tropea cibule

Červená cibule z Tropey je další významnou surovinou v kalábrijské kuchyni. Její jedinečná sladká chuť a vysoký obsah vitamínů ji činí ideální pro použití v salátech nebo jako přílohu k mnoha pokrmům. Cibule z Tropey je také hlavní součástí mnoha tradičních receptů, jako je cipolla ripiena, což je plněná cibule.

Mořské plody

Díky své poloze na pobřeží je Kalábrie také známá svými vynikajícími mořskými plody. Ryby, škeble, chobotnice a garnáti jsou často používány v mnoha pokrmech, včetně kalábrijské verze spaghetti alle vongole (spaghetti s mušlemi).

Vína

Co se týče vín, region je známý produkcí několika odrůd, včetně Cirò, které je považováno za jedno z nejstarších vín na světě. Dalšími typickými vínami jsou Greco di Bianco a Bivongi.

Sladkosti

Kalábrijská kuchyně nabízí také řadu tradičních sladkostí. Příkladem je tartufo di Pizzo, zmrzlinový dezert plněný ovocem nebo jinou zmrzlinou, a poté pokrytý kakaem nebo ořechy.

Celkově kalábrijská kuchyně nabízí širokou škálu pokrmů a chutí, které odrážejí bohatou kulturní a zemědělskou historii regionu. Pro milovníky jídla je to skutečně gastronomický ráj.

Ekonomika a hospodářství Kalábrie

Hospodářství Kalábrie, stejně jako v mnoha jiných regionech v jižní Itálii, bylo v minulosti značně závislé na zemědělství. Tento sektor stále hraje důležitou roli, ale v posledních desetiletích došlo k rozšíření dalších odvětví, včetně turistického průmyslu, služeb a malých a středních podniků.

Zemědělství

Zemědělství v Kalábrii je charakterizováno pěstováním citrusových plodů, olivovníků, vinné révy a zeleniny. Kalábrie je známá pro své kvalitní olivové oleje a vína. Region je také významným producentem červené cibule z Tropey, která je chráněna Evropským označením původu (PDO).

Průmysl a služby

Průmysl v Kalábrii je především tvořen malými a středními podniky, které se zaměřují na zpracování potravin, textilní výrobu, stavebnictví a keramiku. Region je také domovem pro několik IT a technologických společností.

Sektor služeb je v Kalábrii rostoucím odvětvím, které se zaměřuje především na obchod, zdravotnictví, vzdělávání a veřejné služby.

Turismus

Turismus je jedním z nejdůležitějších sektorů v regionu, který přispívá výrazně k místní ekonomice. Kalábrie je oblíbená destinace pro své krásné pláže, historické památky a přírodní krásy. Rozvoj turistického průmyslu také vedl k růstu pohostinství a dalších souvisejících služeb.

Nicméně, přestože ekonomika Kalábrie prochází proměnami a modernizací, region stále čelí řadě výzev, včetně vysoké nezaměstnanosti, zejména mezi mladými lidmi, a nedostatečné infrastruktury. Pro zlepšení těchto problémů jsou stále potřeba další investice a rozvojové strategie.

'Ndrangheta a její vliv na Kalábrii

'Ndrangheta je jednou z nejmocnějších a nejvíce zakořeněných zločineckých organizací na světě. Její působení má hluboký dopad na bezpečnost, společnost a ekonomiku Kalábrie, regionu, který je její tradiční domovinou.

Bezpečnost

'Ndrangheta má značný vliv na kriminalitu a bezpečnost v Kalábrii. Její činnost se rozprostírá od drogového obchodu, přes únosy pro výkupné, až po vraždy a korupci. I když italské úřady v posledních letech podnikly významné kroky k potlačení 'Ndrangheta, její vliv na bezpečnost v regionu je stále patrný.

Společnost

Vliv 'Ndrangheta na kalábrijskou společnost je mnohostranný. Na jedné straně zločinecká organizace využívá svých hluboko zakořeněných rodinných struktur a sociálních vazeb k udržování kontroly a loajality. Na druhé straně vede její činnost k obecnému pocitu strachu a nedůvěry mezi obyvatelstvem, což zhoršuje sociální klima v regionu.

Ekonomika

Ekonomicky 'Ndrangheta zasahuje do mnoha oblastí kalábrijského hospodářství. Využívá korupci a zastrašování k ovládání místních podniků, manipuluje s veřejnými zakázkami a investuje do legálních podniků pro praní špinavých peněz. Její aktivita má destabilizující efekt na místní ekonomiku a brání rozvoji regionu.

Zatímco boj proti 'Ndrangheta zůstává prioritou italských a mezinárodních orgánů, odstraňování jejího vlivu na Kalábrii je dlouhodobý a složitý proces. Je to úkol, který vyžaduje nejen silné právní a policejní opatření, ale také sociální a ekonomické strategie zaměřené na posilování místních komunit.

Bezpečnost a na co si dát pozor v Kalábrii

Přestože Kalábrie je kouzelný a malebný region v jižní Itálii, který každoročně přitahuje mnoho turistů, je důležité mít na paměti několik bezpečnostních tipů pro návštěvu.

Krádeže

Obecně je Itálie považována za bezpečnou zemi pro turisty a Kalábrie není výjimkou. Avšak stejně jako v jakékoli destinaci, i zde existuje riziko drobného zločinu, jako je kapsářství, zejména v rušných turistických oblastech a na veřejné dopravě. Je důležité být ostražitý, sledovat své cennosti a vyhýbat se zbytečnému zobrazování drahých předmětů.

Bezpečnost na cestách

Italské silnice mohou být náročné, zejména v horských oblastech Kalábrie, kde mohou být silnice úzké a klikaté. Pokud se rozhodnete pro pronájem auta, ujistěte se, že jste seznámeni s italskými pravidly silničního provozu a jste připraveni na místní styl řízení.

Přírodní nebezpečí

Kalábrie je domovem pro některé z nejkrásnějších přírodních lokalit v Itálii, ale některé z nich mohou také představovat rizika. Při návštěvě hor, pláží nebo jiných přírodních oblastí je důležité být si vědom možných nebezpečí, jako jsou například náhlé změny počasí.

'Ndrangheta

I když vliv zločinecké organizace 'Ndrangheta na bezpečnost v Kalábrii je hlavně otázkou pro místní obyvatele a obchodníky, jako turista byste měli být ostražitý a vyhnout se jakýmkoli situacím, které by mohly vypadat jako spojené s organizovaným zločinem.

Celkově, pokud budete dodržovat zdravý rozum a být si vědomi svého okolí, měli byste mít možnost užít si všechny krásy a zážitky, které Kalábrie nabízí, bezpečně a bez problémů.

Významné osobnosti

Z Kalábrie pocházejí některé významné osobnosti. Jedním z nejznámějších je Gianni Versace, světově proslulý módní návrhář, který se narodil ve městě Reggio Calabria. Také Tommaso Campanella, známý filozof a teolog z 16. století, pochází z tohoto regionu.

Kalábrie je unikátní a fascinující region, který nabízí něco pro každého. Jeho bohatá historie, nádherné pláže, dechberoucí příroda a vynikající gastronomie dělají z tohoto regionu skvělou destinaci pro cestovatele.

Booking.com