Pisa není jen slavná šikmá věž, i když díky ní je světoznámá

Pisa (Toskánsko - Itálie)
Pisa (Toskánsko - Itálie)

Když se vysloví Pisa, snad každý si vzpomene na slavnou šikmou věž, která zde stojí již od 12. století. Pisa je jedním z větších měst v Toskánsku a kromě šikmé věže nabízí k vidění i spoustu dalších památek. Je po Florencii druhým nejvýznamnějším městem regionu Toskánsko a jeho šestým největším městem. Poloha města nedaleko od pobřeží Ligurského moře značně ovlivňuje i místní toskánskou kuchyni, kterou můžete ochutnat v desítkách restaurací. Pisa oplývá mnohými dalšími památkami, například baptisterium a katedrálou poblíž šikmé věže. Naklonění věže je patrné ve srovnání s těmito památkami. Současná Pisa má téměř sto tisíc obyvatel a řadí se mezi moderní prosperující metropole, leží ve výšce pouhých 4 m. n. m.

Oblast dnešního města byla osídlena již před více než 2000 lety, přibližně ve 13. století př. n. l. a později osídlena Etrusky, jejichž stopy jsou dochované v řadě italských měst, např. Volterra či Lucca. Nejslavnější památkou je zajisté šikmá věž (Torre pendente), která se spolu s ostatními největšími památkami nachází na náměstí Piazza dei Miracoli (Náměstí zázraků) a jeho okolí na obou pobřežích řeky Arno. V roce 1987 bylo celé toto náměstí nejen díky šikmé věži zapsáno na seznam UNESCO jako význačná historická umělecká památka. Stavby představují vrcholná díla italského románského slohu (pisano romanico).

V období renesance se stejně jako Florencie, město renesance, dostala Pisa pod vliv bohaté rodiny knížat Medici. To také pomohlo k dalšímu vzestupu města. Náměstí Pizza dei Miracoli je dominantní se svými třemi stavbami – katedrála Duomo di Pisa, baptisterium San Giovanni a šikmá věž. Nedaleko náměstí je restaurace Antoinetta, zde si můžete dát něco dobrého k jídlu z kuchyně Itálie a pozorovat historické jádro města.

Byla zde také založena univerzita (Università di Pisa), jejíž budovy (knihovny, fakulty, atd.) jsou rozmístěny v celém historickém centru. Hlavní památky jsou však právě z dob románského slohu, mnoho staveb je také renesančních a gotických. Narodil se zde také významný astronom, který položil základy mnoha základním poznatkům astronomie, fyziky a matematiky – Galileo Galilei. Pisa je dnes velkým kulturním a společenským městem nabízející plno zážitků, například pro milovníky literatury akce Dante e Pisa. Nevynechejte rozhodně ani návštěvu botanického parku Orto Botanico.

 TIP    O toskánské Pise si můžete přečíst i v dalších našich článcích:
          - Marina di Pisa - přístav nedaleko Pisy
          - Procházka po Piazza dei Miracoli v Pise
          - Video z Náměstí zázraků se Šikmou věží v Pise
          - Fotogalerie z Piazza dei Miracoli v italské Pise

V Pise kromě šikmé věže jsou k vidění desítky monumentálních paláců, například Palazzo dello Vedove, Palazzo Quaratesi, Museo Nazionale e Palazzo Reale (sídlo národního muzea), Palazzo Pretorio a mnohé další monumentální, nejen sakrální památky. Po rodákovi Galileim je také pojmenována třída Lugrando Galileo Galilei ležící poblíž historického jádra města. Rozhodně má Pisa co nabídnout ve všech oblastech – umění, historie i kultura. Můžete se také sednout do jedné z restaurací či do kavárny a vychutnat si vynikající italskou kávu a regionální speciality, které Toskánsko nabízí.

Pisa není jen šikmá věž, ale spousta dalších míst, která stojí za návštěvu tohoto toskánského města. A odsud je to poměrně blízko i do dalších měst, například Lucca nebo k návštěvě parku Parco Migliriano San Rossore. Nebo k jezeru Lago Massaciuccoli. Pisa osloví každého, je to jedno z nejznámějších a nejkrásnějších měst celé Itálie. Město nabízející od všeho něco, odkaz historie, literatury, malířství i stavitelství. Pokud chcete strávit nějakou chvíli u moře, můžete autem nebo autobusem vyrazit do nedalekého městečka Marina di Pisa. Zde sice nejsou významné památky, ale Marina di Pisa je příjemné přístavní městečko, kde můžete ochutnat rybí speciality.

Aktualizace 22.5.2022
Booking.com