Pobřeží Cinque Terre nabízí klid a romantická zákoutí

Pobřeží Cinque Terre (Itálie)
Pobřeží Cinque Terre (Itálie)

Region Ligurie nabízí z Itálie pro každého něco. Od velkého přístavního města Janov po romantické vesničky a slavné letovisko San Remo. Ligurie však skrývá ještě jeden trumf, tím je národní park Cinque Terre (Pět zemí), který získal název podle pěti vesniček, které tvoří pobřeží Cinque Terre. Jsou to Corniglia, Manarola, Monterosso, Riomaggiore a Vernazza. Každá z nich nabízí něco jiného, avšak na celém pobřeží Cinque Terre se můžeme kochat krásou přírody národního parku. Pět starých vesniček tvoří toto unikátní pobřeží Cinque Terre, v každé z nich na Vás dýchne středověk ve změti uliček, zvonic, věží a typicky barevných domů.

Národní park Cinque Terre se nachází kousek od La Spezia, druhého největšího ligurského města ve stejnojmenné provincii. Je jedním ze 24 národních parků Itálie, celkově je 10 % země jako chráněné oblasti. Se svou rozlohou 3860 hektarů patří sice k menším parkům, o to však krásnější. Oblast byla vyhlášena za národní park 6. 10. 1999. Základem parku je nejen nádherná příroda, ale také pobřeží Cinque Terre, na kterém jsou situovány zmíněné vesničky, které jsou starými rybářskými vesnicemi. Po pobřeží také vede místní železnice, vesničky jsou autobusem nedostupné. Nejlepším způsobem jak se sem dostat, je pěšky či vlakem.

Pobřeží národního parku skrývá krásné scenérie díky roztroušeným vesničkám, které jsou vystavěny na hlubokých mořských srázech. Ligurské moře omývá celý region Ligurie. Park Cinque Terre je tak dokonalým spojením přírody, moře a typických ligurských vesniček, kde zažijete ten pravý poklidný italský život. Je to také ideální místo pro romantickou dovolenou ve dvou, stačí si jen sednout, poslouchat šumění moře a dívat se na západ slunce. Díky poloze vesniček na pobřeží, které stoupají nahoru křivolakými uličkami (caruggi) se můžete kochat krásným rozhledem do okolí celého parku. V národním parku se setká s rozmanitou faunou i flórou a typickou středomořskou vegetací.

Pobřeží nabízí projet všech pět vesniček, začnete-li v La Spezia, nejdříve se dostanete do největší vesnice Riomaggiore. Slavná stezká milenců Via dell´Amore spojuje Riomaggiore a sousední Manarolu. Procházka touto stezkou je jedním z nejromantičtějších míst pro zamilované, jen posloucháte šumění moře a k tomu jedinečný výhled do okolí a na širé moře. Vesnička Corniglia je nedostupná od moře, jelikož leží 100 m vysoko nad mořem. Možnost jak se sem dostat, je zdolání dlouhého schodiště či po silnici spojující město se zastávkou vlaku. Vernazza je jediným přírodním přístavem v Cinque Terre a dominantou vesničky je stará pevnost. Cestu zakončíme v Monterosso, vesničce, která je rozdělena kopcem Cristoforo na starobylou část, která je prakticky nedotčena civilizací a moderní obytný blok na pláži.

Každá z vesniček pobřeží Cinque Terre je výjimečná a dohromady tvoří spojení harmonie přírody a středověkých rybářských vesniček, ve kterých dodnes život plyne pomalým a klidným tempem. Celá oblast se nachází na riviéře Levante (Riviera Levante). Jedinečná atmosféra těchto vesniček tvoří atmosféru celého parku Cinque Terre, jenž je právem zapsán jako přírodní dědictví na seznamu UNESCO. K tomu všem něco dobrého k zakousnutí z tradiční ligurské kuchyně, v níž nechybí olivy, citrusové plody, těstoviny a mořské plody. Ligurské moře šplouchá přímo pod námi. Navštivte i Vy tento přírodně-architektonický ráj Itálie.

Booking.com