Vancouver aneb jak poznat a prožít nejživější město v Kanadě
Vancouver je jedním z nejkrásnějších a nejživějších měst v Kanadě a na světě. Leží na jihozápadním pobřeží Britské Kolumbie, obklopený mořem, ostrovy, řekami a horami. Je to město plné kontrastů, kde se mísí moderní architektura s historickými čtvrtěmi, kde se setkávají různé kultury a jazyky, kde se nabízí nekonečné možnosti zábavy a relaxace. Vancouver je také město zelené a udržitelného životního stylu, které si klade za cíl stát se nejekologičtějším městem na světě.
Geografie Vancouveru
Vancouver leží na poloostrově mezi zálivem Burrard Inlet a deltou řeky Fraser. Naproti němu se nachází ostrov Vancouver, který je spojen s pevninou trajekty. Město má rozlohu 115 km2 a žije v něm přes 660 tisíc obyvatel. Spolu s okolními předměstími tvoří metropolitní oblast Greater Vancouver, která má více než 2,6 milionu obyvatel.
Vancouver má mírné oceánské podnebí s průměrnou teplotou 11 °C. Léta jsou suchá a slunečná s teplotami kolem 20 °C, zimy jsou vlhké a chladné s teplotami kolem 5 °C. Sníh je v městě vzácný, ale častý v nedalekých horách.
Historie Vancouveru
Před příchodem Evropanů bylo území Vancouveru osídleno domorodými kmeny Squamish, Musqueam a Tsleil-Waututh. Prvním Evropanem, který prozkoumal oblast, byl anglický kapitán George Vancouver v roce 1792. V roce 1827 zde byla postavena první pevnost Hudsonovy zálivské společnosti pod názvem Fort Langley. V roce 1858 začala zlatá horečka na řece Fraser, která přilákala tisíce dobrodruhů a osadníků.
V roce 1867 byla založena osada Granville na břehu Burrard Inletu. V roce 1884 byla vybrána jako konečná stanice transkontinentální železnice Canadian Pacific Railway. V roce 1886 byla osada přejmenována na Vancouver a povýšena na město. V témže roce bylo město téměř celé zničeno velkým požárem.
Vancouver rychle rostl a rozvíjel se jako důležitý přístav a obchodní centrum. V roce 1898 byl otevřen první most přes Burrard Inlet - Lions Gate Bridge. V roce 1914 byl dokončen Panamský průplav, který umožnil lodím plout z Atlantiku do Pacifiku bez obeplutí Jižní Ameriky. To zvýšilo význam Vancouveru jako mezinárodního přístavu a brány do Asie. V roce 1929 byly sloučeny Vancouver a jeho sousední obce do jednoho města.
Vancouver se stal také městem kulturním a uměleckým. V roce 1931 bylo otevřeno Muzeum antropologie, které vystavuje sbírky domorodého umění a kultury. V roce 1939 byl založen Vancouver Symphony Orchestra. V roce 1958 byl postaven Queen Elizabeth Theatre, který je domovem opery a baletu. V roce 1967 byl otevřen Vancouver Art Gallery, který je největším muzeem umění v západní Kanadě.
Vancouver se také stal městem sportovním a olympijským. V roce 1954 se zde konal první Commonwealth Games. V roce 1976 se zde konal první World Hockey Championship. V roce 1986 se zde konal první World Expo. V roce 2010 se zde konaly XXI. zimní olympijské hry.
Oblíbené turistické atrakce
Vancouver nabízí mnoho atrakcí pro návštěvníky všech věkových a zájmových skupin. Mezi nejpopulárnější patří:
Stanley Park: je to největší a nejstarší park v městě, který má rozlohu 405 hektarů. Je to ideální místo pro procházky, cyklistiku, pikniky, relaxaci a pozorování přírody. Park má také několik zajímavostí, jako je totemový park, akvárium, miniaturní vlak, plavecký bazén a různé sochy a fontány.
Gastown: je to historická čtvrť v centru města, která si zachovala svůj původní charakter s kamennými budovami, úzkými uličkami, plynovými lampami a kočáry. Je to také místo plné obchodů, restaurací, barů, galerií a muzeí. Nejznámější atrakcí jsou parní hodiny na rohu Water Street a Cambie Street.
Queen Elizabeth Park: je to druhý největší park v městě, který má rozlohu 52 hektarů. Je to bývalá lomová jáma, která byla přeměněna na krásnou zahradu s květinami, stromy, jezery a fontánami. Park nabízí také nádherný výhled na město a hory. V parku se nachází také Bloedel Conservatory, kde lze vidět exotické ptáky a rostliny.
Granville Island: je to malý ostrov pod mostem Granville Street Bridge, který je známý jako kulturní a umělecké centrum města. Zde se nachází tržnice s čerstvými potravinami, řemeslnými výrobky a specialitami. Také zde najdete divadla, galerie, ateliéry, školy a muzea. Z ostrova lze také podniknout lodní výlety po False Creek nebo English Bay.
Grouse Mountain: je to hora nad městem, která nabízí celoroční zábavu pro milovníky přírody a sportu. V zimě zde lze lyžovat, jezdit na snowboardu nebo bruslit na ledovém kluzišti. V létě se zde můžete věnovat turistice, cyklistice nebo lanovkou vystoupat na vrchol a užít si výhled na město a okolí. Na hoře se také nachází několik atrakcí, jako je divočina s medvědy a vlky, letní bobová dráha nebo horská lanovka.
Capilano Suspension Bridge: je to visutý most přes řeku Capilano, který je dlouhý 137 metrů a vysoký 70 metrů. Je to jedna z nejstarších a nejznámějších atrakcí v městě, která láká odvážné návštěvníky. Kromě mostu se zde nachází také další atrakce, jako je Cliffwalk, Treetops Adventure nebo Story Centre.
Nejoblíbenější muzea ve Vancouveru
Ve Vancouveru je mnoho muzeí, které stojí za návštěvu. Mezi nejlepší patří:
Muzeum antropologie na Univerzitě Britské Kolumbie: je to nejznámější muzeum ve městě, které vystavuje umění a kulturu domorodých národů z Britské Kolumbie a z celého světa. Mezi jeho poklady patří totemové sloupy, sochy, masky, kánoe a další artefakty. Muzeum se nachází na kampusu Univerzity Britské Kolumbie a je obklopeno nádhernou přírodou.
Vancouver Art Gallery: je to největší muzeum současného umění v západní Kanadě, které má více než 11 tisíc děl v různých médiích. Je známé hlavně pro svou sbírku obrazů Emily Carr, slavné malířky z Britské Kolumbie. Muzeum se nachází v centru města v impozantní neoklasicistní budově.
Science World: je to muzeum vědy a techniky pro návštěvníky všech věkových kategorií. Nabízí interaktivní výstavy, živé demonstrace, filmové projekce a další zábavné a poučné aktivity. Muzeum se nachází ve velké kovové kouli na břehu False Creek a je snadno rozpoznatelné ze všech stran.
Zajímavosti
Vancouver je jedním z nejvíce multikulturních měst na světě. Více než polovina jeho obyvatel není rodilých anglicky mluvících a více než padesát procent patří k viditelným menšinám. V městě se hovoří více než 140 jazyky. Dalšími běžnými jazyky ve Vancouveru je čínština (včetně kantonštiny a mandarínštiny), pandžábština, němčina, italština, francouzština, tagalog (filipínština) a španělština. Ve Vancouveru se také hovoří několika domorodými jazyky, ale pouze malé množství lidí je plynných v těchto jazycích. Domorodé komunity a provinciální vláda podnikají kroky k ochraně a oživení domorodých jazyků.
Vancouver je také jedním z nejvíce filmových měst na světě. Po Hollywoodu a New Yorku je třetím největším centrem filmové produkce v Severní Americe. Někdy je nazýván Hollywood severu. V městě se natáčely filmy a seriály jako X-Men, Deadpool, Supernatural, Arrow, Once Upon a Time nebo Fifty Shades of Grey.
Vancouver je také jedním z nejvíce zelených měst na světě. Má jeden z nejnižších ekologických otisků na obyvatele v Severní Americe. Plánuje stát se nejekologičtějším městem na světě do roku 2020. Má také jeden z nejvyšších podílů cyklistů a chodců v Kanadě.
Vancouver je také jedním z nejdražších měst na světě. Má jeden z nejnižších poměrů dostupnosti bydlení v Severní Americe. Průměrná cena domu v městě je přes 1 milion kanadských dolarů. Mnoho lidí si nemůže dovolit koupit nebo pronajmout nemovitost v městě.
Vancouver je město, které vás neomrzí. Ať už máte rádi přírodu, umění, historii, vědu nebo sport, najdete zde něco pro sebe. Vancouver je také město otevřené a pestré, kde se setkáte s lidmi z různých kultur a jazyků. Vancouver je také město, které se stará o své životní prostředí a budoucnost. Vancouver je město, které stojí za to navštívit a poznat.
Poděkování: Speciální díky Luke Lawreszuk za jeho fotografii Vancouveru, kterou jsem použil v úvodu článku.
Jaroslav Hruška | 11.4.2023
Aktuální počasí v destinaci
|
7,0°C
|
Předpověď počasí |