Trou aux Cerfs je nádherný vulkán na Mauriciu

Vulkán Trou aux Cerfs (Mauricius)
Vulkán Trou aux Cerfs (Mauricius)

Představte si, že stojíte na okraji obrovského kráteru, který byl kdysi plný roztavené lávy. Pod vámi se rozkládá zelená oáza s jezírkem uprostřed. Z vrcholu sopky máte nádherný výhled na velkou část ostrova, jeho městečka a zelený koberec tropické vegetace. V dálce vidíte modré vody Indického oceánu. Vítejte na Trou aux Cerfs, jednom z nejúžasnějších míst na Mauriciu.

Trou aux Cerfs je uspaný vulkán s dobře definovaným kuželem a kráterem, který je turistickou atrakcí i geologickým skvostem. V tomto článku se dozvíte více o jeho historii, poloze, velikosti a vulkanické činnosti. Také se dozvíte, proč je Trou aux Cerfs místem, které byste neměli vynechat při návštěvě Mauricia.

Poloha a rozměry Trou aux Cerfs

Trou aux Cerfs se nachází se v nadmořské výšce 605 metrů v městě Curepipe na ostrově Mauricius. Je to jedno z nejvyšších míst na ostrově a nabízí nádherné výhledy na okolní krajinu. Kráter vulkánu má průměr 300 až 350 metrů a hloubku 80 metrů. Kráter je zarostlý stromy a další vegetací a obsahuje malé jezírko uprostřed. Okolo kráteru vede silnice, která je oblíbená mezi běžci a je skvělá pro procházky. Ze silnice se otevírají krásné výhledy do kráteru i na okolí.

Vulkanická historie Trou aux Cerfs

Ostrov Mauricius vznikl před asi 10 miliony let vulkanickou činností.  Samotný Trou aux Cerfs vznikl před méně než 2 miliony let v druhé fázi vulkanické aktivity. Podle odborníků je vulkán v současnosti uspaný, ale mohl by se probudit kdykoliv v příštím tisíciletí. Trou aux Cerfs není jediným vulkánem na Mauriciu. Na ostrově se nachází celkem 49 vulkanických kráterů a kuželů. Vulkanická činnost na Mauriciu je spojena s existencí tzv. Réunionského hotspotu, který je zdrojem magmatu pod oceánskou deskou.

Druhy sopek a kráterů na Mauriciu

Kromě samotného Trou aux Cerfs jsou na Mauriciu další zajímavé vulkány:

Trou Kanaka

Trou Kanaka je další uspaný vulkán s kuželem a kráterem. Nachází se v nadmořské výšce 480 metrů v oblasti Mare aux Vacoas. Kráter vulkánu má průměr asi 250 metrů a hloubku asi 60 metrů. Kráter je také zarostlý stromy a rostlinami, ale neobsahuje žádné jezírko. Trou Kanaka je méně známý než Trou aux Cerfs, ale také nabízí pěkné výhledy na okolí.

Bassin Blanc

Bassin Blanc je také uspaný vulkán s kuželem a kráterem. Nachází se v nadmořské výšce 550 metrů v oblasti Savanne. Kráter vulkánu má průměr asi 200 metrů a hloubku asi 50 metrů. Kráter obsahuje jezírko, které má bílou barvu díky síře a vápenci. Bassin Blanc je také méně známý než Trou aux Cerfs, ale je zajímavý svou geologickou strukturou.

Grand Bassin

Dalším uspaným vulkánem s kuželem a kráterem je Grand Bassin. Nachází se v nadmořské výšce 550 metrů v oblasti Savanne. Kráter vulkánu má průměr asi 500 metrů a hloubku asi 100 metrů. Kráter obsahuje jezírko, které je považováno za posvátné hinduisty. Grand Bassin je největším a nejstarším vulkanickým kráterem na Mauriciu a je místem náboženských poutí.

Kromě těchto čtyř hlavních sopek a kráterů na Mauriciu existují i další, které jsou méně známé nebo viditelné. Všechny tyto sopky jsou také uspané a mají viditelný kužel a kráter. Některé z nich jsou:

  • Trou Raoul se nachází se v nadmořské výšce 450 metrů v oblasti Plaines Wilhems. Kráter vulkánu má průměr asi 150 metrů a hloubku asi 40 metrů. Kráter je zarostlý stromy a rostlinami. Trou Raoul nabízí také pěkné výhledy na okolí.
  • V nadmořské výšce 550 metrů v oblasti Plaines Wilhems se nachází Curepipe Point. Kráter vulkánu má průměr asi 200 metrů a hloubku asi 50 metrů. Kráter je zarostlý stromy a rostlinami. Stejně jako u předešlých kráterů, i zde vás čeká pěkný výhledy.
  • Bois Cheri se nachází se v nadmořské výšce 500 metrů v oblasti Savanne. Kráter vulkánu má průměr asi 250 metrů a hloubku asi 60 metrů. Kráter je zarostlý stromy a rostlinami. Bois Cheri je také známý jako místo pěstování čaje.
  • Butte Chaumon s nadmořskou výškou 450 metrů se nachází v oblasti Moka. Kráter vulkánu má průměr asi 150 metrů a hloubku asi 40 metrů. Kráter je také zarostlý vegetací a nabídne vám pěkný výhled.

To jsou některé z dalších sopek a kráterů na Mauriciu, které byste mohli objevit při svých cestách po ostrově.

Trou aux Cerfs  jako turistická atrakce

Trou aux Cerfs je jednou z nejpopulárnějších turistických atrakcí na Mauriciu. Návštěvníci si mohou užít nádherné panoramatické výhledy na ostrov z okraje kráteru. Při dobrém počasí je možné vidět i pobřežní města jako Port Louis nebo Flic en Flac. Trou aux Cerfs je také ideálním místem pro milovníky přírody a fotografování. Kráter je domovem různých druhů ptáků, hmyzu a květin. V blízkosti Trou aux Cerfs se nachází i další zajímavosti, jako například koloniální vila, vila La Maison Creole Eureka , botanická zahrada Sir Seewoosagur Ramgoolam, pevnost Fort Adélaide nebo muzeum Mauritius Postal Museum.

Trou aux Cerfs je tedy vulkán plný krásy a geologické historie, který si zaslouží pozornost každého cestovatele. Je to místo, kde se dá obdivovat překvapivá rozmanitost přírody Mauricia.

Booking.com