Bulvár Champs Elysées v Paříži

Bulvár Champs Elysées v Paříži (Francie)
Bulvár Champs Elysées v Paříži (Francie)

Elysejská pole neboli Champs Elysées, jak zní jejich správný francouzský název, představují jednu z nejatraktivnějších pařížských lokalit. Kdo do francouzské metropole někdy zavítal, ten si tento zřejmě světově vůbec nejproslulejší bulvár patrně nenechal ujít. A jestliže se právě v těchto dnes do Paříže náhodou chystáte i vy, pak si o Champs Elysées něco přečtěte, abyste byli připraveni.

Dva kilometry luxusu

Ulice dlouhá necelé dva kilometry spojuje dvě pařížská náměstí: Place de a Concorde a Place Charles de Gaulle, na kterém již více než dvě staletí tyčí monumentální Vítězný oblouk. Projít mezi těmito dvěma místy vám rozhodně zabere víc než nějakým těch dvacet minut, kterým by zmíněná vzdálenost za jiných okolností odpovídala. Champs Elysées totiž nabízí návštěvníkům tolik rozptýlení, že se stále zastavují, prohlížejí výlohy a fotí se na pozadí bloku vysokých domů, které ulici po obou stranách lemují. V jejich přízemních prostorách se nacházejí luxusní obchody (převážně s módou, kterou je Paříž pochopitelně legendární), banky, restaurace či bary. Astronomicky vysoké nájemné v prostorách těchto budov platí kromě obchodníků ještě majitelé kanceláří, hoteliéři a hrstka vyvolených, kteří si mohou dovolit bydlet v tak prestižní čtvrti.

Obchod pod taktovkou LV

Že je pařížské Champs-Elyséés tak významnou obchodní třídou, to není náhoda, ale pečlivě promyšlený obchodní tah. Už od roku 1860 totiž s různými změnami jména funguje asociace Sdružení na podporu a ochranu Champs-Elysées, která se stará o to, aby bulvár nepřišel o svou luxusní a prestižní pověst. V asociaci se v devatenáctém století angažoval například módní návrhář Louis Vuitton. A dodnes si tento spolek vydržuje například právo veta na otevírání nových obchodů nebo prodlužování otevírací doby těch stávajících.

Booking.com