Port Louis je exotické hlavní město Mauricia

Port Louis (Mauricius)
Port Louis (Mauricius)

Port Louis je hlavní a největší město Mauricia, ostrovního státu v Indickém oceánu. Je to také finanční a politické centrum země, kde sídlí vláda a parlament. Město má bohatou historii a kulturu, která odráží jeho rozmanitost obyvatelstva. Mísí se zde vlivy Indie, Afriky, Evropy, Číny a Blízkého východu, což se projevuje v architektuře, jídle, hudbě a náboženství.

Geografická poloha Port Louis

Port Louis se nachází na severozápadním pobřeží ostrova Mauricius, na úpatí pohoří Moka. Je to přirozený přístav chráněný korálovými útesy a ostrovy. Město má rozlohu 46,7 km2 a podle sčítání lidu z roku 2018 zde žilo 147 066 obyvatel. Podnebí je tropické s průměrnou teplotou kolem 25 °C po celý rok. Období dešťů trvá od listopadu do dubna, kdy může dojít k silným bouřím a cyklonům.

Historie Port Louis

Port Louis byl založen v roce 1638 holandskými osadníky jako přístav pro jejich lodě plující mezi Asií a Evropou kolem mysu Dobré naděje. Nazvali ho Havre aux Tortues (Přístav želv), protože se zde hojně želvy vyskytovaly. V roce 1715 převzali ostrov Francouzi a přejmenovali ho na Île de France. Port Louis byl pojmenován na počest krále Ludvíka XV. a stal se administrativním centrem kolonie a důležitou zastávkou pro francouzské lodě. Za vlády guvernéra Mahé de La Bourdonnais bylo město rozšířeno a opevněno.

V roce 1810 byl Mauritius dobyt Brity během napoleonských válek a Port Louis zůstal hlavním městem pod novým jménem Mauritius. V roce 1869 byl otevřen Suezský průplav, což snížilo význam Port Louisu jako mezinárodního přístavu. Město se však nadále rozvíjelo jako obchodní a průmyslové centrum. V roce 1968 získal Mauricius nezávislost na Velké Británii a Port Louis se stal sídlem nové republiky.

Turistické zajímavosti v Port Louis

Port Louis nabízí návštěvníkům řadu zajímavostí, které ukazují jeho historické a kulturní bohatství. Mezi nejpopulárnější patří:

Modrá mincovna (Blue Penny Museum) - muzeum věnované slavným mauricijským známkám z roku 1847, které jsou považovány za nejdražší na světě. Muzeum také prezentuje historii ostrova, jeho objevitele, kolonizátory a umělce.

Hrobka otce Laval (Père Laval’s Shrine) - poutní místo katolického kněze a misionáře Père Jacques-Désiré Lavala, který je považován za apoštola Mauricia a je uctíván jako svatý. Jeho hrobka je navštěvována tisíci věřících, kteří mu připisují mnoho zázraků.

Centrální trh (Central Market) - tradiční trh, kde se prodává vše od čerstvého ovoce a zeleniny, přes koření a suvenýry, až po textil a šperky. Je to dobré místo pro poznání místního života, kultury a kuchyně. Prohlédněte si fotogalerii z tržiště.

Přírodovědné muzeum (Natural History Museum) - malé muzeum, které se zabývá faunou a flórou ostrova. Jeho hlavní atrakcí je rekonstrukce doda, vyhynulého nelétavého ptáka, který byl endemický pro Mauritius.

Aapravasi Ghat - komplex budov na nábřeží, který sloužil jako hlavní imigrační stanice pro kontraktované dělníky z Indie v 19. století. Je to památka UNESCO a symbolizuje počátek indické diaspory.

Muzeum fotografie (Photography Museum) - malé, ale zajímavé muzeum, které je dílem místního fotografa Tristana Bréville. Obsahuje sbírku starých fotoaparátů, fotografií a dokumentů o historii fotografie na Mauriciu.

Náměstí Place d’Armes - nejimpozantnější bulvár města, lemovaný královskými palmami a vedoucí k budově Government House, nádherné francouzsko-koloniální stavbě z roku 1738, která je sídlem guvernéra.

Fort Adelaide - citadela připomínající maurskou pevnost, postavená Brity v 19. století. Nabízí úchvatný výhled na město a jeho přístav.

Le Caudan Waterfront - moderní nábřežní komplex s obchody, restauracemi, hotelem, kinem, kasinem a muzeem. Je to oblíbené místo pro nákupy, zábavu a relaxaci.

Dobré restaurace v Port Louis

Port Louis je rájem pro milovníky dobrého jídla, kteří si mohou vybrat z široké nabídky kuchyní a cenových kategorií. Mezi nejlepší restaurace patří:

Sailors Restaurant - stylová restaurace s výhledem na moře, která se specializuje na mořské plody a středomořskou kuchyni. Nabízí čerstvé ryby, humry, mušle a další lahůdky.

Lambic - útulný bar a restaurace v koloniálním domě, který se pyšní největším výběrem piva na ostrově. Podává také evropskou kuchyni s lokálním nádechem, jako je kachna s mangem nebo králík s medem.

The Courtyard - elegantní restaurace ve francouzském stylu, která nabízí sofistikované menu založené na sezónních surovinách. Mezi jejich speciality patří salát z palmových srdcí, confit de canard nebo crème brûlée.

Pokud si pochutnáte na dobré kuchyni, neměli byste vynechat digestiv, Co jiného zvolit, než typický místní alkohol, rum.

Kde ochutnat místní rum

Rum je jedním z nejtypičtějších a nejoblíbenějších nápojů na Mauriciu. Je vyráběn z cukrové třtiny, která je pěstována na ostrově od 17. století. Existují dva druhy rumu: tradiční rum, který je destilován z melasy, a zemědělský rum, který je destilován z čerstvé třtinové šťávy. Rum se pije čistý, s ledem, s limetkou nebo s ovocnými šťávami. Na Mauriciu najdete několik palíren rumu, které nabízejí prohlídky a degustace. Mezi nejznámější patří:

Rhumerie de Chamarel - palírna v jihozápadní části ostrova, která produkuje zemědělský rum z organicky pěstované třtiny. Je to také ekologický statek s restaurací a obchodem.

New Grove - palírna v severní části ostrova, která produkuje tradiční rum z melasy. Je to také výrobce likérů z rumu s různými příchutěmi, jako je vanilka, káva nebo med.

La Bourdonnais - palírna v severozápadní části ostrova, která produkuje zemědělský rum z třtiny pěstované na svém panství. Je to také muzeum a restaurace v koloniálním sídle.

Jak se rum vyrábí a historie výroby rumu na Mauriciu

Rum se vyrábí z cukrové třtiny, kterou se nejprve rozemele a vytlačí se z ní šťáva. Tato šťáva se pak buď přímo destiluje (zemědělský rum), nebo se nechá zkvasit a pak destiluje (tradiční rum). Destilát se pak buď lahvuje (bílý rum), nebo se nechá zrát v dřevěných sudech (zlatý nebo tmavý rum). Rum se na Mauriciu začal vyrábět v 18. století francouzskými kolonisty, kteří přivezli cukrovou třtinu z Réunionu. Původně byl rum považován za vedlejší produkt cukrovarnictví a byl určen pro otroky a námořníky. Teprve v 19. století se začal rozvíjet obchod s rumem a jeho kvalita se zlepšila. V roce 2006 byl na Mauriciu legalizován zemědělský rum, což umožnilo rozvoj nových palíren a značek.

Turistické zajímavosti v blízkém okolí Port Louis

Port Louis je také dobrým výchozím bodem pro objevování dalších atrakcí na Mauriciu. V blízkosti města se nachází:

Botanická zahrada Pamplemousses - nejstarší botanická zahrada na jižní polokouli, která byla založena v roce 1770. Je známá svou sbírkou lotosů, palem, orchidejí a dalších exotických rostlin.

Sugar World - muzeum a zábavní park věnovaný historii a kultuře cukrové třtiny na Mauriciu. Nabízí interaktivní expozice, filmové projekce, ochutnávky rumu a cukrovinek a jízdu vláčkem po plantáži.

Casela World of Adventures - rozlehlý park s více než 1500 zvířaty, jako jsou lvi, tygři, žirafy, zebry a ptáci. Nabízí také různé aktivity, jako je safari, zip-line, lanový park, čtyřkolky a další.

Trou aux Cerfs - vyhaslý sopečný kráter s průměrem 300 metrů a hloubkou 80 metrů. Je obklopen zelenou vegetací a nabízí nádherný výhled na okolní krajinu.

Grand Bassin - posvátné jezero pro hinduisty, kde se každoročně koná festival Maha Shivaratri. U jezera se nachází několik chrámů a soch bohů, včetně nejvyšší sochy Šivy na Mauriciu.

Port Louis je město plné kontrastů, kde se snoubí historie s modernitou, kultura s přírodou a luxus s jednoduchostí. Je to ideální destinace pro ty, kteří chtějí poznat různé aspekty Mauricia a užít si jeho krásy a pohostinnosti.

Booking.com