Chania - druhé největší město Kréty

Chania (Kréta - Řecko)
Chania (Kréta - Řecko)

Ve druhém největším městě moderní Kréty žije v současnosti přes padesát tisíc obyvatel. Chania stojí na místě antické Kydonie (podle bájného Kydona, jehož otcem byl prý sám Minos), která je zmíněna i v Homérově Odyssei, přibližně sto třicet kilometrů od Herakleionu na samém severu ostrova – ten jí ostatně v roce 1971 uzmul statut krétské metropole.

Najdete tu až nespočetné množství odkazů na benátskou minulost Kréty, což určitě stojí za pozornost. Ostatně, říkává se, že místní atmosféra je podobná jako třeba v Benátkách nebo ve Florencii, posuďte sami dle fotografií. :-) Povšimněte si například typických úzkých uliček v centru Chanie. Kdybyste měli zájem o další podobná „italská“ místa, můžete se vydat do Rethymna – to je odtud jen hodinu cesty autobusem.

V blízkosti starého přístavu se nachází řada muzeí, řemeslných obchodů a jiných budov. Úvod do historie Kréty poskytne námořní muzeum (nachází se v prostorách někdejší pevnosti), projít si ale můžete i muzea věnovaná archeologii (to je zase přímo v gotickém chrámu sv. Františka) nebo byzantskému kulturnímu odkazu. Dozvíte se mnoho zajímavého o lidovém umění a potom si můžete odpočinout v místním městském parku, kde je k dispozici i malá zoo.

Historie tu ale dýchá i jinde než v muzeích, celé město totiž obepínají tříkilometrové hradby ze šestnáctého století, projít si můžete i benátský přístav s majákem nebo budovu staré zbrojnice. Kvůli druhé světové válce a častému bombardování se ale z Chanie bohužel tolik nedochovalo…

Pokud jste se přijeli na Krétu spíše rekreovat na pláži, není problém. Chania nabízí v tomto ohledu špičkové zázemí a určitě si krásně odpočinete. Zavítat ale můžete i do některé okolní vesničky a poklábosit s místními kmety, kteří budou na návsi hrát karty nebo si prohlédnout staré koželužny.

Aktualizace 11.11.2020
Booking.com